100 akp gercegi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
tamamen alıntıdır,çok ilgimi çektiği ve "eksisozluk.com"da gözden kaçabileceği için ydusozluk.com'a taşımak istedim.bana gelen bir mail değildir,eksisozluk suserinden alıntıdır.

---------------

an itibariyle posta kutuma düşen bir e-mail ile gün yüzüne çıkan söylemler, icraatlar...

4,5 yılın bir özeti midir, yoksa ak koyun kara koyun muhasebesi midir bilinmez paylaşmak esastır...

--------

inançlı kesimi derinden yaralayan sözler ve icraatlar

not: buradaki tüm maddeler, doğruluğu araştırılarak hazırlanmış, bu konuda hassas olunmaya çalışılmıştır.

iftiracı konuma düşmekten allah’a sığınırız.

1. başbakan erdoğan bir amerikan gazetesine yazdığı makalede irak’a savaşmaya giden abd’li askerlere dua etti:

“irak’ta savaşan abd’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz.”

“we further hope and pray that the brave young men and women return home with the lowest possible casualties, and the suffering in iraq ends as soon as possible.”

by recep tayyip erdogan

the wall street journal

march 31st, 2003

2. dışişleri bakanı gül “dünya barışı için, barışı korumak için, son 50 senede dünyada en çok amerikalılar kendi çocuklarını feda etmişlerdir.”dedi. (http://www.milliyet.com/...6/05/16/siyaset/siy03.html)

3. yirmibeş islam ülkesinin sınırlarını değiştirip hepsini irak gibi yapma projesi olan abd kaynaklı bop’la ilgili sayın gül’ün görüşü: “büyük ortadoğu projesi (bop) türkiye’nin dış politika ilkelerine uygun. abd ile hareket ediyoruz. amacımız islam ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirmek.” (http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=181295)

not: vatandaşlarımızın % 72’si bop’u tehlikeli görüyor.(25.07.2004 – yeni şafak)

4. diyanetten sorumlu devlet bakanı mehmet aydın diyor ki:

“ben avrupa’ya gittiğimde kiliseye çok giderim, büyük zevk duyuyorum.”

(ii. din şurası tebliğ ve müzakereleri cilt:2 sayfa:375)

5. diyanetten sorumlu devlet bakanı yapılan sayın mehmet aydın, islam dinini müslüman olmayanlara tebliğ etmeye ‘en dinsizce hakarettir’ dedi:

“bazı müslüman kardeşlerimiz diyor ki yahu bir fırsat düştü, müslümanlığı anlatalım hıristiyanlara; allah belki hidayetini gösterir. (diyalog çalışmalarında)… işin ucunda bilmem adam kazanmak, üye kazanmak varsa, açıkçası bu bir din mensubuna yapılacak en dinsizce bir hakarettir.” (ii. din şurası tebliğ ve müzakereleri cilt:2 sayfa:322)

6. abd savunma bakan yardımcısı paul wolfowitz: “biz irak’a müdahale konusunda tereddüt ediyorduk, tayyip erdoğan bize cesaret vermiştir.” (irak işgalinden üç ay önceki türkiye ziyareti esnasında yaptığı açıklamadan.)

7. erdoğan, ajc örgütünden bugüne kadar “cesaret ödülü” alan 10 kişi içinde yahudi olmayan tek kişi.

tayyip erdoğan’a “cesaret ödülü” veren “american jewish congress” (ajc) adlı kuruluş, wjc’ye bağlı.

theodore herzl tarafından dünya musevilerini bir “ulusal yurda” kavuşturma amacıyla 19. yüzyıl sonunda kurulan “world jewish congress” (wjc) israil devletini kurmakla amacını gerçekleştirmiş bir yahudi teşkilatıdır.

daha önce ajc tarafından 10 kadar kişi ödüle lâyık görülmüştü; bunlar arasında israilli veya musevi olmayan tek kişi tayyip erdoğan. listede israil'in önemli bütün başbakanları var. türkiye başbakanına bu ödülün verilmesi de, verildiği mekân da anlamlı: hsbc bankasının new york merkezi... (http://www.yenisafak.com.tr/.../subat/05/tkivanc.html)

8. bush, erdoğan’a “sen ne harika bir adamsın” dedi. (you are a great man) kasım 2004

9. çeçenler rusların dilinde terörist. erdoğan 3 kasım seçimi sonrası akp genel başkanı olarak 170 kişilik heyetle ziyaret ettiği rusya’da teröre karşı işbirliğinden söz etti.

10. erdoğan genel başkan sıfatıyla gittiği çin’de de şöyle dedi:

“tek çin anlayışını destekliyoruz. çin'in toprak bütünlüğü konusunda türkiye'nin herhangi bir tereddüdü yok, saygısı vardır. terörün dini, milleti, ırkı olamaz.”

(çin, işgal ettiği doğu türkistan’ı kendi toprağı sayıyor. özgürlük mücadelesi veren 30 milyon uygur türkü kardeşimize de terörist diyor. tayyip bey’in sözü bu manada nasıl değerlendirilecek?)

(tayyip erdoğan, diline pelesenk olduğu üzere, pekin'de de “han, mançur, moğol, doğu türkistanlı, tibetlisi ile çin bir büyük mozaiktir. bu da büyük zenginliktir” demeliydi (!) alıntı)

11. yurtdışı turları ve ilginç temasların ardından erdoğan, milletvekili oldu. aradan dört buçuk yıl geçmesine rağmen akp “acil eylem planı”nı bile tatbik edemedi.

12. kuzey irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirildi. buna ciddi hiçbir tepki gösterilemedi.

13.üstelik ağır ve ciddi çuval olayı sonrası “abd’ye nota verecek misiniz?” sorusuna başbakan şöyle veciz(!) bir cevap verdi: “bu müzik notası değil. öyle aklınıza her estiğinde verilmez. ağırlığı ve ciddiyeti vardır.” (http://www.hurriyet.com.tr/....asp?sid=1&aid=2257)

14. erdoğan’dan enteresan bir açıklama: “amerika’nın düşündüğü büyük ortadoğu projesi var ya, genişletilmiş ortadoğu projesi; diyarbakır işte bu proje içinde bir yıldız, bir merkez olabilir. bunu başarmamız lazım.”

(15 şubat 2004, kanal d, teke tek programı) 18.02.2004. hürriyet gazetesi, sayfa: 20.

15. sözde ermeni soykırımı meselesinde dışişleri bakanlığı, yetersiz kaldı. üstelik sözde ermeni soykırım yasasını kabul eden ülkelere yenileri eklendi: isviçre (2003), slovakya (2004), hollanda (2004), polonya (2005), litvanya (2005), arjantin (2006)…

16. 1 mart tezkeresi reddedilmesine rağmen, bir genelgeyle, abd’nin savaş araç-gereçleri türkiye üzerinden nakledildi.

17. israil’in talebiyle ve onun güvenliği için, kamuoyuna rağmen lübnan’a asker gönderildi.

18. başbakan erdoğan, ispanya başbakanıyla beraber medeniyetlerarası ittifak(!?) eşbaşkanı oldu.

(medeniyetler arası ittifak, dinlerarası diyaloğun diğer bir ismidir.gösterilen tepkiden dolayı, medeniyetler arası ittifak ifadesi kullanılıyor.)

19. başbakan erdoğan, bop’un da (büyük ortadoğu projesi) eşbaşkanı oldu. ikinci başkan, bush.

20. erdoğan, gül ve bakanların baskısına rağmen 1 mart tezkeresine ‘hayır’ diyen milletvekilleri, 22 temmuz seçiminde aday gösterilmediler.

21. tezkereye ‘evet’ denmesini isteyen erdoğan “her zaman ‘hayır’da hayır yoktur. rahat olun, gelişmeler kontrolümüzde" dedi.

22. erdoğan, tezkere geçse de geçmese de abd'nin harekatta kararlı olduğunu belirterek, türkiye'nin 2003 yılı içinde 73 milyar dolar borç ödemesi olduğunu söyledi ve tezkerenin çıkmaması halinde türkiye'nin ekonomik olarak çok sıkıntıya gireceğini ifade etti.

(hatta erdoğan’ın “tezkereye hayır diyen, bana hayır demiş olur”… “tezkere geçmezse memur maaşlarını ödeyemeyiz” dediği ifade edildi.)

23. devlet bakanı ali babacan, milli savunma bakanı vecdi gönül ve dışişleri bakanı yaşar yakış, tezkerenin yararlarını sıraladı: “abd ile her platformda stratejik ortaklığımız artarak gelişir.”

(irak’a ve iraklılara yapılanlar da mı?)

24. akp önderleri tezkerenin geçmemesi durumunda olacakları da hatırlattılar:

“tezkereyi reddetmemiz müslüman ülkelerden destek bulsa da dünyada etkili bir güce sahip olan yahudi lobisinin desteğini kaybederiz.”

25. irak savaşında abd’ye verilen destek, kredi pazarlığına dönüştü.

bakanlar kurulu toplantısı sırasında başbakanlık'a giden dışişleri müsteşarı, abd büyükelçisi pearson'ın getirdiği abd önerilerini hükümetin onayına sundu. (http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=66614)

• türkiye'nin asgari “6 milyar dolar hibe”, “20 milyar doları bulan kredi” ve “ticaret desteğini” içeren seçenek üzerinde durduğu, bu seçeneğin hibe bölümünü artırmak üzere pazarlık ettiği öğrenildi.

• 92 milyar dolarlık bir kayıp faturası gündeme getiren ankara, 2003'te 25, sonraki dört yılda 15-17 milyar dolar desteğe ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. abd, türk ekonomisini ayakta tutma güvencesi verdi.

26. cia’nin işkence uçakları hava sahamızı ve hava limanlarımızı kullandı. (www.aksiyon.com.tr)

27. milli savunma bakanı vecdi gönül açıkladı: “irak savaşında abd , incirlik’i kullandı ve buradan 4 bin 990 sorti gerçekleştirdi.” (vecdi gönül’ün “los angeles world affairs council” adlı kuruluşun düzenlediği konferansta yaptığı “avrasya’da değişen güvenlik ortamı ve türkiye’nin stratejik önemi” konulu konuşmasından.) aa

28. erdoğan ve gül, 29 ekim 2004 tarihinde ab anayasası’nı imzaladılar. nerede? “bütün türkler yok edilmeden hristiyan dünyası rahat etmeyecek.” diyen papa cixtus’un (1585-1590) heykeli altında, manevi huzurunda…

29. ab müzakere haberi, kızılay’da gündüz gözüne havai fişeklerle kutlandı.

30. erdoğan “küresel sorunlarla mücadelede dünyanın abd’ye ihtiyacı olduğunu; türkiye ile abd’nin temel hedeflerinin örtüştüğünü” söyledi. (http://www.yenisafak.com.tr/...05/haziran/11/p01.html)

31. akp milletvekili ömer çelik, kadınları tecavüze uğrayan ve ülkesi işgal edilmiş iraklı direnişçilere:

“katiller sürüsü!” dedi. (21.08.2004 – vakit)

32. erdoğan’ın danışmanı cüneyd zapsu, amerikalılara tayip erdoğan hakkında, “bu adamı kullanın!” dedi.

işte american enterprise institute adlı düşünce kuruluşundaki konuşmanın teyp kaydı:

this man is an honest man. and he has his own beliefs and he is true to his beliefs. please try to... i'd say "exploit"(sömürmek,istismar etmek, kendi çıkarına kullanmak) is a bad word, but kullanmak or use... (zapsu burada türkçe kullanmak sözcüğünü telaffuz ediyor ve ingilizce nasıl denir anlamında dinleyicilere bakıyor ve bir türk dinleyicinin hatırlatması üzerine sözlerine devam ediyor) take advantage of this man. because this person has so much credibility, because of his own beliefs in the muslim world and he believes in the western style democracy. i think instead of pushing him down, putting him to the drain, use... here and in europe you should take advantage of that. this is my offer... (http://www.milliyet.com.tr/...12/siyaset/axsiy02.html)

33. en büyük ortaklarından biri yunan kilisesi olan national bank af greece(nbg), ülkemizden banka satın aldı. ( fakat aynı yunanistan, ziraat bankası’nın atina’da şube açmasına izin veriyor mu?)

34. başbakan erdoğan; “etnik, coğrafi ve dini temele dayalı ekonomik birliktelikleri, küreselleşme sürecinin reddettiği bir durum olduğu için, doğru bulmadığını” söyledi.etnik denilen: orta asya türk devletleri. coğrafi denilen: komşularımız. dini denilen: islam ülkeleri… (ab ile abd bize yeter denilmek mi isteniyor?)

35. 4928 no.lu ve 15.07.2003 tarihli çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’da ‘cami’ kelimesi ‘ibadethane’ olarak değiştirilerek apartman kiliselerinin önündeki yasal engel kaldırıldı.

(25173 sayılı resmi gazete - yayın tarihi:19 temmuz 2003 cumartesi)

36. van akdamar kilisesi’nin onarımını başbakan gizlice denetledi. ( peki ama niçin gizli?..)

erdoğan, hakkari'den van'a gelirken beklenmedik bir şekilde van gölü üzerindeki akdamar adası'na indi. görevli bekçinin dışında hiçbir yetkilinin bulunmadığı adaya konan helikopterden inen erdoğan ve beraberindeki bakanlar, ermeni kilisesindeki restorasyon çalışmalarını inceledi. hakkari'den havalanan diğer 2 helikopter, van ferit melen havaalanı'na inerken protokol üyeleri bir süre erdoğan'ın içinde bulunduğu diğer helikopteri bekledi.

(yetkililer, başbakan'ın akdamar adası ziyaretiyle ilgili ısrarlı soruları cevapsız bıraktı.) 21.11.2005

• bu denetlemeden 16 ay sonra (kur’an kursu yıkımından 5 gün önce), onarılan kilisenin açılışı gerçekleştirildi.

3 yıl süren bu kilise tamiratının yaklaşık 3milyon ytl’ye (3 trilyon lira) mal olduğu belirtildi.

37. “kur’an kursu yıkımı” ülke tarihinde bir ilk oldu.

tarih: 3 nisan 2007 ( mevlid kandilinden 3 gün, akdamar kilisesi açılışından 5 gün sonra…)

yer: kasımpaşa ( sayın erdoğan’ın mahallesi…)

• yüzlerce polisin hazır bulunduğu yıkımda cemaate biber gazı sıkıldı.

• yıkımı beyoğlu belediyesi ve istanbul büyükşehir belediyesi ekipleri yaptı.

• büyük piyale kur’an kursu, “yürütmeyi durdurma kararına rağmen” yıkıldı.

(30 günlük yürütmeyi durdurma kararı: istanbul 5. idare mahkemesi. esas no: 2007/647)

• tüm ısrarlara rağmen yıkım için okullar kapanana kadar (2 ay) beklenmedi.

38. kur’an kursu yıkımına şöyle gelindi:

• “piyalepaşa câminin etrafının açılması için anıtlar kurulu’nun kararıyla kursun kaldırılacağı” bildirildi.

• dernek mensupları, aylar süren koşturmacayla ilgililerle görüştüler. “bu kursta 1959’dan beri binlerce talebeye hizmet verildiğini, yıkımın yanlış olacağını, kendilerine proje ve imkân verilirse, kursu, câminin mîmârî yapısına uygun hale getireceklerini” söyledilerse de kabul ettiremediler.

39. yıkımla ilgili tavırlar gittikçe sertleşti. önce çözümden bahseden bakan mehmet ali şahin sonra tavrını değiştirdi. zira parmaklar yukarıları işaret ediyordu. şöyle ki:

• dernek mensupları, vakıfların kendisine bağlı olduğu bakan mehmet ali şahin’le görüştüler. bakan bey, derhal istanbul vakıflar bölge müdürü’yle görüştü. görüşme bittikten sonra da dernek mensuplarına, “kur’an kursunun yıkımının yanlış olacağını” söyledi ve “rahat olun” deyip uğurladı.

• ancak bakan bey, daha sonra istanbul’a bir geldiğinde, “kur’an kursu binasının câmiyi kapattığını” söylüyordu.

40. kur’an kursunu yıkanlar, kursun kaçak olduğunu söyleyerek kamuoyunu yanılttılar. “derneğe başka bir yer gösterdik kabul etmediler ” yalanını söylediler. işte o yerler (!):

• sinan paşa câmii’nin avlusundaki tamamlanmamış bina.

(hem burası hakkında da yıkım kararı vardı; hem de yıkımdan sonra burayı da vermeyeceklerini söylüyorlardı)

• kulaksız’daki okçular tekkesi ile okçular tekkesi’nin yanındaki top sahası.

(bu iki yer daha önce beyoğlu belediyesi’ne verilmişti. belediye “buraya çivi bile çaktırmam” diyordu.)

• sütlüce’deki elif tekkesi (büyükşehir belediyesi burayı da kesinlikle vermeyeceğini söylüyordu.)

41. kur’an kursunu yıkanlar kul hakkina ne kadar dikkat ettiklerini göstermiş oldular.

çünkü kur’an kursunun bulunduğu vakıf arsası, dini ilimlerin okutulması için vakfedilmişti.

vakfın dini hükmü şudur : bir yer, ne şartla vakfedildiyse kıyamete kadar o iş için kullanılır.vakfedenin istediği şart, allah’ın emri gibidir… bu vebalin altından kim kalkabilir?

yıkılan kur’an kursunun ne için yapıldığı hakkında tarihi kayıt: “piyale mehmed paşa; cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, türbe, çarşı, hamam ve sebilden kurulu bir külliye yaptırmıştır.” (beyoğlu belediyesi web sitesinden)

42. içişleri bakanlığı’nın emri ile, papa jean paul’ün ölümü dolayısıyla tüm yurtta bayraklar yarıya indirildi. içişleri bakanlığı, 8.4.2005 cuma günü tüm resmi dairlerde gündoğumundan-günbatımına bayrakların yarıya indirilmesini istedi.

emir örneği için: (http://www.istanbul.gov.tr/images/docs/emir.doc)

• papa için rusya’da bile bayraklar yarıya inmedi (!?) (ortodokslar ya, o yüzden indirmemişlerdir…)

• diyanet işleri başkanımız vefat etse hangi ülke bayrağını yarıya indirir?

• türkiye’de diyanet işleri başkanı vefat etse akp bayrakları yarıya indirtir mi?

• laik bir ülkede müslümanlar aleyhine papa için bu ayırım niçin yapılır?

• milli sembolümüz olan bayrağımızın yalnızca bir dinin ruhani lideri için yarıya indirilmesi, o dini kayırma anlamı taşımıyor mu?

43. yeni papa 16. benedict’in sevgili peygamberimiz’i eleştiren sözlerine ciddi bir karşılık verilmedi.

• “muhammed kılıçla din yaymaktan başka ne yapmıştır…” sözünün alıntı olduğunu söyleyen papaya, hiçbir yetkilimiz “sayin papa, öyleyse peygamberimizle ilgili sizin görüşünüz nedir?” diyemedi.

44. önce papa’yla görüşmeyeceğini söyleyen başbakanımız, aksine papa’yı uçağın merdivenlerinde karşıladı.

45. erdoğan, “yahudi karşıtlığı utanç verici bir akıl hastalığının tezahürüdür, katliamla sonuçlanan bir sapkınlıktır” dedi. (http://www.yenisafak.com.tr/...05/haziran/11/p01.html)

sorulmaz mı: islam karşıtı papayı düşmanca konuşmasının ardından uçak merdiveninde karşılamak nedir?

46. orman bakanı osman pepe’nin danışmanı tacettin ural, yazmış olduğu kitaba “papa bir puttur” ismini verdiği için bizzat bakan tarafından istifa ettirildi.

47. akp iktidarı, danimarka’da yayınlanan çirkef karikatürlere gereken tepkiyi gösteremedi.

48. eyüp belediyesi’nin pierre loti kahvesinin bulunduğu tepeye “eyüp sultan tepesi” adı verilmesi teklifi, büyükşehir belediye meclisi ve kadir topbaş tarafından reddedildi. (14.02.2007 – zaman)

49. kapalıçarşı’da, başkan topbaş’ın misafiri yabancı belediye başkanlarına ilahi eşliğinde içki ikram edildi.

istanbul büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş, ev sahipliğini yaptığı 4. dünya belediye başkanları zirvesi’nde toplantıya iştirak eden belediye başkanlarına 14.04.2007’de kapalı çarşı’da yemek verdi.

birlikte yaşamak konseri adı altında ‘demedim mi demedim mi? gönül sana söylemedim mi?’ ‘allahu allah’ ve ‘aşkın ateşinde yanalım dost dost’ isimli ilahiler söylenirken içkiler de su gibi aktı.

islam ülkelerinden gelen suudi arabistan’ın uhud belediye başkanı, iran’ın tebriz belediye başkanı, sudan, nijerya, endonezya gibi ülkelerden gelen belediye başkanları yemeklerini tamamlamadan kapalı çarşı’dan ayrıldı.

50. erdoğan 2002 seçimi öncesi of’ta şöyle dedi: “türkiye’de 30’a yakın etnik grup ve 4 hak dine mensup herkesi kucaklıyoruz”. (http://www.yenisafak.com/...iv/2002/temmuz/12/p3.html)

erdoğan birden fazla hak din ifadesini 3. din şûrâsı’nda da tekrarladı: “bütün gerçek din ve inançlar, insanlığı hayra, iyiliğe, güzelliğe çağırmıştır.” (21/9/2007 vakit)

(halbuki kur’an’a göre tek hak din islamdır. bütün peygamberler islam peygamberidir.)

kur’an’da hz. ibrahim için “allah’ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandi” deniyor. (âli imran, 67)

yine şûrâ suresi 13. ayette ibrahim, musa ve isa peygamberlere gönderilenle peygamberimize gönderilen dinin aynı olduğu ifade edilmektedir. birden fazla hak din olduğu söylense de: “allah katında din islam’dır” (âli imran, 19)

51. antalya’da dinler bahçesi açıldı. (aralık 2004)

52. şanlıurfa’ya da “dinler parkı” açmaya kalktılar. urfalıların dinler parkı’na tepki göstermesi üzerine proje “halepli bahçe” adıyla değiştirildi.

53. müslümanları belirli mahfillere şikayet eden tayyar altıkulaç’ı milletvekili ve tbmm milli eğitim komisyonu başkanı yaptılar. (altıkulaç’ın şikayetlerinin yer aldığı belge: kenan evren ve konsey üyelerine sunulan diyanet işleri başkanlığı brifingi 1981, sayfa:77-80.)

54. islami cemaatlerden kopan ve onlarla mücadeleye girişen bazı kişiler seçimlerde liste başı yapıldı. hemde seçmen desteği olmamasına rağmen ve kitleleri küstürmek pahasına.

bunlardan bazıları, aday adayı dahi olmadıkları şehirlere kontenjandan yerleştirildi.

bu adayları istemeyenler; telefon, faks, mektup yoluyla tepkilerini akp genel merkezine iletti; ama nâfile…

55. camilerden elektrik ve su parası alınmaya başlandı. ( oysa kiliseler bu parayı ödemiyor. )

ilginç olan, önceki hükümetlerin çekindiği bu uygulamaya akp’nin 2005 yılında başlaması.

derneği olan camiler, şu anda faturalarını ödemeye çalışıyor. peki kiliseler ibadethane değil mi, niçin ödemez?

56. yüzlerce talebe yurduna mülkiyetine bakılmasızın el koymak için yasa teklif edildi. vakıf, dernek, hatta şahsa ait binaları işgal anlamına gelen korkunç maddeyi, tepkiler üzerine tasarıdan çıkarmak zorunda kaldılar.

( tasarı yasalaşsaydı bu yurtlari boşaltmayan kişi ve dernekler, mülki idare tarafından 3 ay içinde tahliye edilecekti.) (www.basbakanlik.gov.tr/docs/kkgm/kanuntasarilari/101-1262.doc) “diyanet işleri başkanlığı kuruluş ve görevleri hakkında kanun ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı” madde 35

• bu yasa teklifini cumhurbaşkanlığı ile ilgili mağduriyet edebiyati’na sebep olan süreçte verdiler.

(birileri (!) akp ile uğraşırken, “bildiri mağduru(!) akp”nin vazifesi dindar kesimle uğraşmak mı olmalıydı?)

57. akp, gömleğini çıkardığı milli görüş’ü de terör listesine almıştı. ( tabii ki yanlışlıkla!)

4 nisan 2003 cuma günü hükümet, "türkiye-almanya arasında terörizm, örgütlü suçlar ve büyük önemi haiz suçlarla mücadelede işbirliği anlaşması"nı onaylanmak üzere meclis'e sevk etti.

11 maddelik bu anlaşmada “milli görüş teşkilatı” terörist örgütler arasında sayılıyordu.

almanya federal cumhuriyeti (afc) içişleri bakanı dr. otto schily'nin 3-4 mart 2003 tarihindeki ankara ziyaretinde bu anlaşma karşılıklı imzalanmıştı. (bir bakanımız, anlaşmayı okumadan imzaladığını söyledi.)eh, gözden kaçmış…

58. genelkurmay başkanı özkök “islam devleti de, islam ülkesi de değiliz” dedi.

başbakan yorumladı: “kendi düşüncelerini söylemiş.” (ama başbakanımız kendi görüşünü açıklayamadı.)

(harp akademileri komutanlığı yıllık değerlendirme konuşması, 20 nisan 2005, hilmi özkök)

59. erdoğan, yeni akp genel merkezindeki motiflerin yahudi sembollerine benzediğini kabul etti:

“ankara selçuklu medeniyetinin yansımaları olduğu bir ilimiz. ayrıca osmanlı'dan da mimari uslüba bağlı kaldık, bunun yanında cumhuriyet çizgilerini katarak bu hale getirdik. selçuklu yıldızları, yahudi yıldızlarını da çok andırıyor.”

(http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=248953)

60. akp’li belediye başkanı kadir topbaş: “ayasofya turizme açılmış, tekrar camiye çevirelim demek gereksiz bir polemik.” dedi. (29 şubat 2004 – pazar postası)

61. erdoğan, rotaryen toplantısına katılan ilk başbakan oldu.

• ali babacan da masonik bir kuruluş olan bilderberg toplantısına katıldı.

vakit gazetesi, 17.05.2003 (yorum yok; çünkü orada neler konuştuğunu bilmiyoruz…)

62. ‘akp, sulandırılmış islam projesiyle geldi’ iddiasını haklı gösteren bir olay:

başbakanın başdanışmanı cüneyt zapsu’nun eşi, kadın-erkek aynı safta namaz kıldı.

beyza zapsu “cuma’yı ben kıldırayım. türkiye’de bir ilk olsun.” dedi.

63. türkiye’de ilk defa siyonizm konferansı yapıldı. theodor herzl, milli kütüphane’de anıldı. (7.12.04 – vakit)

64. akp’li belediye başkanı kadir topbaş, hür ve kabul edilmiş büyük masonlar locası’nın toplantısına katıldı. (14.12.2004 – vakit)

65. hür ve kabul edilmiş büyük masonlar locası’nın üstadı asım akin 22temmuz’da akp’yi destekleme emrini masonlara tebliğ etti. bu, uluslararası bir talepti. işte masonların gerekçeleri:

“şayet akp’nin önü kesilirse, sıcak para ülkeyi terk eder ve ekonomik kriz gündeme gelir.” (http://www.acikistihbarat.com/...erler.asp?haber=6721)

66. akp’li bülent arınç, rotaryanlara “siz veren elsiniz, öpülecek elsiniz” dedi. rotary rozeti takan arınç, plaketini 2430. bölge guvernörü’nün elinden aldı. (18.052003 – vakit)

67. türkiye ermenileri patriği ii. mesrob, 22 temmuz seçimlerinde akp’yi destekleyeceklerini açıkladı. (http://www.yenisafak.com.tr/.../partiyi/destekleyecek)

68. akp’li beyoğlu belediyesi tarafından hazırlanan “kültürleri buluşturan kent 22” adlı kitapta, alkollü içki teşvik ediliyor. (18.02.2004 - vakit)

69. umuma açık içkili yerlerin okullara uzaklığı 200 metreden 100 metreye indirildi. turizmi teşvik kapsamında olan yerlerde ise mesafe şartı aranmayacak. (4.4.2004 – türkiye)

70. akp’den bir ilk: gay ve lezbiyen filmleri festivali’ne onay verildi. (27.09.2004 –vakit)

“outistanbul 1. uluslararası istanbul gay ve lezbiyen filmleri festivali”

71. aile sağlığı adı altında bazı okullarda “eşcinsellik” dersi verildi. tepki gelince uygulama durduruldu. (16.03.2007 – zaman)

72. türkiye’nin ilk eşcinsel oteli açıldı. (31.05.2007 – posta)

73. ab mevzuatına uygun türk gıda kodeksi yayınlandı. “çiğ kırmızı et ve hazırlanmış kırmızı et karışımları tebliği” resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/4716801_p.asp)

• domuz ve yaban domuzu kasaplık hayvanlar arasına alındı.

74. akp’nin meclisten geçirdiği tck’nın 230. maddesi: “aralarında evlenme olmaksızın dini nikah yapanlar, 6 aya kadar hapisle cezalandırılırlar.” (2004)

• peki ya nikahsız yaşayanlar? cezası yok, çünkü: “zina suç olmaktan çıkarıldı.” (2004)

• iğdır valisi açıkladı: “fuhşun suç sayılmaması ve yaygınlığı yüzünden namuslu kadınlarımız neredeyse sokağa çıkamaz hale geldi.” (23.11.2005 – vakit)

75. başbakan “çocuğum işsiz” diyen vatandaşı “senin çocuğun da işsiz kalsın! otur, otur! bana kişisel sorunlarını getirme…” diye azarladı. (akp keçiören ilçe kongresi) http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=182616

• “lan…sus…hadi ananı al git buradan!” diyen başbakanın arkadaşları da benzer üslupla konuştular:

tarım bakanı, çiftçilere hitaben: “gözünüzü toprak doyursun.”dedi.

maliye bakanı: “babalar gibi satarım.”dedi.

akp urfa milletvekili, sel mağduru vatandaşı şöyle azarladı: “fazla konuşma!”

76. zaman zaman “savcılar ne güne duruyor?” diye yakınan akp yönetimi, şemdinli davası savcısını harcadı. (adalet bakanı tarafından hsyk’ya sevk edilen savcı sarıkaya, meslekten ihraç edildi.)

77. erdoğan’ın talimatıyla 2006 yılında yargıç ve savcılara ’ye varan oranlarda zam yapıldı. (asgari ücretliler “akp çekindiği kurumlara mı zam yapıyor?” diye sormaya başladı.)

• daha yakınlarda akp’ye gereken teşekkürü(!) yapan anayasa mahkemesi başkanı tülay tuğcu’yu arayan bülent arınç zam müjdesini şöyle vermişti: “tasarı hazırlandı. komisyonlardan hızlı şekilde geçirilip, en kısa sürede genel kurul’dan geçirilecek.” (http://www.hurriyet.com.tr/...5113.asp?m=1&gid=69)

78. başbakan erdoğan, ihl ve meslek liseleri hakkında “biz hükümet olarak bu bedeli ödemeye hazır değiliz” dedi.

birlik vakfı'nca istanbul grand cevahir oteli'nde düzenlenen ‘meseleler ve çareler’ konulu sempozyum. (http://arsiv.sabah.com.tr/2004/07/04/siy105.html)

79. din kültürü kitaplarına hz.musa’nın, hz. isa’nın ve sevgili peygamberimizin resimleri kondu. (2004)

80. din kültürü kitaplarında mezhep sayısı 4’ten 5’e çıkarıldı.

(bakınız: orta öğretim din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı 11. sınıf, meb yayınları, istanbul-2006, sayfa 65, islam düşüncesinde ameli-fıkhi yorumlar)

81. din kültürü kitaplarına göre, mezheplere gerek yok.

(2005’ten beri okutulan 8. sınıf din kültürü kitapları, dinde anlayış farklılıkları/mezhepler bölümü.)

bazı kitaplarda bu görüş yumuşakça (!) ifade edilse de ilköğretim öğrencisinin kafasını karıştırmaya yetiyor.

82. okullara gönderilen genelge ile kuran-ı kerim’de geçen bazı kelimelerin kullanılması yasaklandı: cemaat, cihad, fetva, halife, hicret, imam, imamet, kafir, medrese, mücahid, mümin, münafık, şehadet, şehit, şeriat, şirk, tağut, tebliğ, tekke, tevhid… başbakanlık, içişleri bakanlığı’nı sözkonusu genelgeyi göndermekle görevlendirdi. (http://arsiv.sabah.com.tr/2005/01/13/gnd106.html)

83. sekizinci sınıf din kültürü kitabının namaz tarifinde, bayanlar için “başı yarı açık” resim kullanıldı.

aynı kitabın 91. sayfasında cemaatler için : “bunlar tarikatlar gibi insanların din ve vicdan özgürlüğünü, ulusal birlik ve beraberliğini ortadan kaldıran gruplardır” ifadesi kullanıldı.

84. bazı köylerde ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine dağıtılan okuma-yazma öğreniyorum kitaplarında 13 ve 15. sayfalarında haç işareti bulunan, 3 çocuğun kilisede aldığı eğitimi ve kilise dualarını gösteren fotoğraflar kullanıldı. (meb-ttkb’nin 12.07.2004 tarih / 115 sayılı onayını taşıyan ab destekli bu kitaplar, ücretsiz dağıtıldı.)

85. 2005’te onaylanan 5. sınıf din kültürü kitaplarında “kelime-i tevhid, lailâhe illallah’tır” deniyor. (“muhammedur-rasûlullah” ifadesine yer verilmiyor.)

(ab projelerini ve ders kitaplarındaki değişimi düşündüğümüzde “muhammedur-rasûlullah” bölümünün yazılmaması, her şeyi anlatıyor. “muhammedur-rasûlullah” ifadesi; hz. muhammed’in allah’ın rasulü olduğunu söyleyen müslümanları, hz.isa’yı rab ve oğul kabul eden hıristiyanlardan ayırır. bunu kaldırmak hangi düşünceden ileri gelir?)

86. başbakan yardımcısı ve devlet bakanı mehmet ali şahin’in başörtüsü sorununa bakışı:

“başörtüsünü sorun sayanların sayısı yüzde bir buçuktur. halk hangi konuların öncelikle çözülmesini istiyorsa biz hükümet olarak bu sorunlara odaklandık. bizim gündemimizde halkın sadece yüzde 1,5′inin gündeminde olan bir konu öncelikli olarak yoktur. olması siyaseten de yanlıştır.” 24.05.2006 – milliyet (http://www.milliyet.com.tr/.../resim/birincisayfa.jpg)

87. erdoğan, başörtülüleri 3-5 ağaca benzetti: “yani burada bizim bireysel özgürlük anlayışlarımız eğer genel özgürlük anlayışının önüne çıkarsa herhalde yanlış yaparız diye düşünüyorum. geneli kucaklamak durumundayız. ormanı düşünelim, oradaki birkaç ağacı değil. birkaç ağaç üzerinden hareket edersek yanlış yaparız. nitekim türkiye’de yapılan kamuoyu araştırmalarının bu konudaki neticeleri çok açık net ortadadır.” (http://www.akpgercegi.com/category/basortusu/)

88. urfa’dan ankara’ya yürüyen başörtü mağdurları meclis’e girerken ‘terörist’ muâmelesi gördü. üç kişilik heyet, polis tarafından ayrı bir odaya alınarak üzerlerindeki paradan çoraplarına kadar arandı. (6.1.05–vakit)

89. meb’e bağlı yurt-kur’un başörtülü ve sakallı fotoğraf veren öğrencilere burs vermeyeceği açıklandı. (09.10.2006 – vakit)

90. akp’li kuşadası belediyesi, hediyelik eşya dükkânı açmak isteyen bayana, başörtülü fotoğrafla başvurduğu için ruhsat vermedi. (http://www.stargundem.com/news/11299.html)

91. meclis kitabında dedesinin sarıklı fotoğrafını gören akp milletvekili: “benim dedem sarık takmazdı; aydın bir insandı” dedi. (01.05.2004 – vatan) (sarığı karanlık sembolü görenler, başörtüsü için ne düşünür?)

92. bülent arınç: “başörtü meselesi bizim namus meselemizdir. bu sorunu çözmek bizim namus borcumuzdur.” demişti. (kahramanmaraş mitingi – 2002)

• arınç:“başörtüsü sorunu çözülecektir; ama demokrasi çerçevesinde ve zamanı geldiğinde.”(28.12.04– vakit)

93. başbakana örtü mağdurlarından mektup: sözünüzü tutun. (23 nisan 2004 – vakit)

(bu mektuba hâlâ cevap verilmedi.)

94. öğrenci affı getirildi. yani zamanında başını açmadığı için okullarını bitiremeyenlere bir fırsat (!) tanındı. peki nasıl mezun olacaklardı. erdoğan, sorunu çözdü: “peruk taksınlar girsinler.” (www.haber7.com/haber.php?haber_id=237241)

95. abdullah gül, yök’ün kurucu başkanı olan ve üniversitelerde başörtüsü yasağını başlatan ihsan doğramacı’ya 2007 meclis onur ödülü verilmesini teklif etti. (17.02.2007 – zaman)

bülent arınç da doğramacı’ya telefon ederek ödülün kendisine verileceğini müjdeledi.

• cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gül’ün teklif ettiği ödül, daha sonra gül tarafından takdim edildi. (http://www.sabah.com.tr/...74f55bd39882429ef5f05.html)

96. şubat 2003’te “benim bu davayı geri çekmem bütün kadınlara hakaret olur” diyen hayrunnisa gül, bir yıl sonra aihm’deki başörtüsü şikayetini geri çekti. (3 mart 2004 – vakit)

97. abdullah gül, ahmet vakur gökdenizler’i denizcilik-havacılık genel müdür yardımcılığından büyükelçilik statüsüne yükselterek montreal’e daimi temsilci olarak atadı. (30.10.2006 – vakit) adı pek çok skandala karışan bu kişiyi hatırlayalım: a.vakur gökdenizler, 1999’da merve kavakçı’nın abd vatandaşı olduğunu dallas göçmen bürosundan öğrenerek yıldırım kriptoyla ankara’ya bildiren kişidir.

98. başbakan erdoğan: “başörtüsü konusunda hiçbir yerde, kimseye söz vermedim. vaat etmediklerimizi, vaat edilmiş gibi gösteren, provake edenler var.” dedi. (www.gazetevatan.com/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=05.04.2005&newsid=50529&categoryid=3)

99. başörtüsü sorunuyla ilgili vaadi olmadığını açıklayan başbakan, fener rum patriği’ne söz verdi: “bütün sorunlarınızı çözeceğiz.” (11.12.2004 – vakit)

100. yüz maddeye sığmayan a’dan z’ye diğer gerçekler:

a. yabancılara toprak satışına izin veren yasa çıkarıldı. (dikkat: ev, daire, bina değil; arazi satılıyor.)

b. erdoğan, çocuk katiline “sayın” dedi.

c. dışişleri bakanlığı, ebu garip cezaevinde işkence gören türkler ve diğerleri için harekete geçmedi.

ç. şimon peres “akp, türk lokumu” dedi. (http://webarsiv.hurriyet.com.tr/...4/09/02/515570.asp) demek onlara göre öyle.

d. devlet bakanı kürşat tüzmen bir defile sonrası f. lopes isimli kadınla kadeh tokuşturup şarap içti (10.02.2077 – posta) not: bakan içki başında, başı örtülü öğrenciye öğretim yasak.

e. ato raporuna göre son 4 yılda, yıllık ortalama 546.000 dosya, zaman aşımından düştü. (akp’nin a’sının resmidir…)

f. yasaklar devam ediyor:a- başörtüsü yasağı, b-12 yaşından küçüklere kuran öğretme yasağı…

g. ab hatırına mardin-midyat bardakçı köyünün camisini kiliseye çevirmeye kalktılar.

ğ. kuzey irak yönetimi akp’yi zor durumda bırakmamak için 22 temmuz seçimine kadar sessiz durma kararı aldı.

(ilnur çevik ve bölgede görev yapan gazeteciler bildirdi.)

h. akp 22 temmuz seçim beyannamesine başörtüsü, yök ve terörle mücadeleyi almadı.

i. 273 üyeli israil dostluk grubunun 173’ü akp milletvekiliydi.

i. bazı akp milletvekilleri, yolsuzluklara tahammül edemediklerini söyleyerek partilerinden ayrıldı.

j. kıbrıs için “çözümsüzlük çözüm değildir” diyen başbakan, “toplumsal mutabakat” diye bir şey uydurup başörtüsünü

çözümsüz hale getirdi.

(başbakanın bizim icadımız dediği “toplumsal mutabakat”, cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılamadı.)

k. misyonerliğe yasal izin verildi. (akp’nin gerekçesi misyonerlik faaliyetlerini denetim altında tutmakmış...)

l. bazı müftülüklerde ilk defa orkestra eşliğinde “kutlu doğum” konserleri(!) düzenlendi.

(vatandaş sordu: peygamberimiz bu toplantılara katılır mıydı?)

m. ezan sesinin kısılması için genelge yayınlandı.

n. uygun görülen yerlerde cuma namazının son 6 rekatı kıldırılmıyor. yer yer bu konuda kavgalar oldu.

o. kuran öğrenimi yasağını tck’ya koyarak; dedelerin, ninelerin torunlarına kuran okutmasını yasak saydılar.

ö. bir yandan özelleştirme yapılırken bir yandan da belediye şirketleriyle yeni kit’ler oluşturuldu!

p. ülkemizdeki yabancı şirket sayısı 3’e katlandı.

r. borçlu vatandaşlarımızın sayısı 4,4 kat arttı.

s. köylüler, çiftçiler, fındık üreticileri… protesto mitingi yapacak derecede mağdur edildi.

ş. ülkemizin toplam borcu (iç-dış), dolar bazında 2 katına çıktı.

t. bankacılık sektörünün % 51’i yabancıların eline geçti.

u. resmi açılışlar ve devlet törenleri, akp seçim mitinglerine dönüştürüldü.

ü. “kuraklık destek” haberini, seçim meydanından dışişleri bakanı açıkladı.

v. erdoğan, parti mitinglerine başbakanlık uçağı ile gittiği için tepki çekti.

y. 5 senedir garibanların başörtüsü için toplumsal mutabakatı bekleyen iktidar mensupları, sıra kendi eşlerine ( cumhurbaşkanlığı seçimine) gelince bunun demokratik hak olduğunu hatırladılar.

z. babası dışişleri bakanı olmayan kızlar, mezuniyet törenlerine başörtüsü ile katılamadı…
yukardaki bilgiler dahilinde ne düşüneceğimi şaşırmış durumdayım,(bilgilerin gerçek olduğunu düşünürsek)ne şiş yansın ne kebap düşüncesiyle hareket eden akp,kopenhag kriterlerini uygulamak konusunda(bilsekte bilmesekte)önemli yol almış,fakat bu kriter düzenlemeleri sürecinde öz-benliklerinde varolan din münasebetini ikinci plana attıkları net bir şekilde gözlemlenmiştir.tabiki özel hayata saygı ve demoktatikleşme sürecinde yukarıda bulunan bazı madde ve maddecikler,recep tayyip erdoğan'ın "egemenlik kayıtsız şartsız allah'ındır"söylemini ve gerçek amacını(u: irtica)unutturmasın.

---
bunlardan sonra bile eğer 22 temmuzda akp tekrar sandıktan cıkarsa benim aklımdan da biçok sey cıkacaktır.ama aziz nesinin o meshur sözü aklıma kazınacaktır tekrar ve tekrar...
burak ıle levent

onun adı burak…kendisine medyada rastlamışsınızdır.ya bir trafik kazasının kahramanı olarak, ya babasına borç verirken, ya da milyon dolarlık işlere imza atarken…28 yaşında…bilkent üniversitesi’nde okurken, londra’ya burslu olarak yollandı ve ekonomi eğitimi yaptı.askerlik görevini henüz yapmadı…tecilli!..

1988 yılında bir trafik kazasında trt ıstanbul radyosu sanatçısı sevim tanürek’in ölümüne neden oldu.şişli’de kırmızı ışıkta durmadı.kazadan hemen sonra belediye arazözlerinin caddeyi baştan aşağıya yıkayarak 35 metrelik fren izini tamamen sildikleri,olayın cezai yönünün azaltılması için burak’a kazadan sonra 3 ay öncesine tarihli ehliyet verildiği,sevim tanürek’in yakınlarının azarlandığı,tanıkların hepsinin tehdit edilip korkutulduğu iddia edildi.

adli tıp trafik ıhtisas dairesi, burak için ‘kusursuzdur’ raporu düzenledi.ölen sevim tanürek 8/8 kusurlu bulundu!..burak hapisten kurtuldu.kusursuz raporu veren dairenin başkanı eyüp bey ise, daha sonra türkiye deniz ışletmeleri genel müdür yardımcılığına atandı.

burak, 2001 yılında evlendi.babası, oğlunun düğününde takılan 174 adet cumhuriyet altın’ını mal varlığındaki artışın nedeni olarak açıkladı.ayrıca, babası 2001 yılında verdiği mal beyanında oğlu burak’a 220 bin abd doları ve 55 bin alman markı borcu olduğunu açıkladı.üniversiteden yeni mezun, o zaman 22 yaşındaki oğluna…

babası ülker grubu ürünlerinin dağıtımını yapan şirketteki hisselerini 1.2 trilyona satana kadar, şirket yönetimini burak sürdürdü.

ve burak geçtiğimiz günlerde bir kez daha gündemdeydi.gıda sektöründeki hisseler satılınca,hemen şirketler kurup deniz sektörüne girdi.yüzde 50 ortağı olduğu mb denizcilik adlı şirket, 95 metre uzunluğunda safran 1 adında bir kuru yük gemisi aldı.gemiyi satan hasan doğan, satış fiyatının 2 milyon 325 bin dolar olduğunu söyledi:burak, gemiyi ortağıyla birlikte 500 bin doları peşin 36 ay taksitle satın aldı.ayda 72 bin ytl ödeyecekler.gemiyi satan hasan bey ise,705 milyon dolara ıstanbul’daki ıett garajı arazisinin sahibi olan dubai şeyhi el maktum’un küçük ortağı oldu.ayrıca, hasan bey’in ablası remzi gür ile evli.remzi bey, burak’ı ve kardeşlerini burslu olarak yurtdışında okutuyor, babasının yakın arkadaşı, tatilleri onun yazlığında geçiriyorlar.

onun adı levent…35 yaşında…gazetelere, televizyonlara hiç çıkmaz.ücretli bir çalışan.aylık maaşından başka bir geliri yok.ış bankası fon yönetimi bölümünde çalışıyor.kolay para kazanmıyor.risk alıyor, işvereni adına aldığı kararlardan dolayı stres oluyor, terliyor.ülkenin en iyi üniversitelerinden odtü’nün iktisat bölümünden mezun…

eylül 2004’te kendi gibi odtü mezunu olan evren ile evlendi.çankaya köşkünde sessiz sedasız, sade bir düğün yapıldı.ne trafik kilitlendi ne de yabancı devlet başkanları şahit oldu.davetliler arasında köşk’ten bazı personel ve şöförler de vardı.takı takma merasimi yapılmadı.gelinin gelinliği versace gibi yabancı marka değildi, ankara olgunlaşma enstitüsünde dikilmişti.

vergisini milletin ödediği diğer şatafatlı düğünlerin aksine, babası , düğün nedeniyle çankaya köşkü’nde o saatlerde tüketilen elektriğin bedelini cebinden ödedi.nikahı kıyan çankaya belediye başkanı, çiftten ‘laik cumhuriyete sadık evlatlar’ yetiştirmelerini diledi.

ıstanbul’da 1 milyar 200 milyona ev kiraladılar.çalışıyorlar.büyük ihtimalle ev geçindirirken zorlanıyorlardır.çünkü, ocak ayında bir erkek çocukları oldu.bu sevindirici olayda sessiz sedasız gerçekleşti,muhabir, kameraman falan izlemedi.levent, arada bir anne-babasını ziyaret için ankara’ya geliyor.koruma istemiyor ve havaalanından taksiye binerek çankaya köşküne ulaşıyor.ancak, şatafatlı ana kapı yerine, köşke ziyaretçilerin alındığı 5 numaralı kapıdan giriyor.nizamiyeden yürüyerek konuta çıkarken, her seferinde cumhurbaşkanlığı korumalarını şaşırtıyor.

birinin adı burak, diğerinin levent…

bırı tayyıp erdoğan’in dığerı ıse cumhurbaşkanimiz necdet sezer’ın oğlu…

ps:eh artık ne diyelim...her zmanki gibi malı götüren götürdü,devamı olmasın demek geçer yurdum insanının içinden ama kim yapmıyorki yani gelen gideni gene aratacak mı?düşünceleri bırakmaz peşimizi..giden zaten gitcek,gelen(veya ne yazikki kalacakmış gibi görünen) hükümet gene kendine müslüman olacak