14 nisan – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
1865 - abd başkanı abraham lincoln bir suikastçı tarafından öldürüldü.

1900 - paris uluslararası fuarı açıldı. fuarda osmanlı pavyonu da yer aldı.

1912 - bir alman şirketine 1910'da ısmarlanan galata köprüsü hizmete girdi. köprüden geçiş 1930'a kadar paralı olarak sağlandı. 'müruriye' denilen geçiş parasını, önlükler giyen tahsildarlar topluyordu.

1928 - eski ticaret bakanı ali cenani bey, bakanlık bütçesinin kullanılmasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle dokunulmazlığı kaldırılarak yüce divan'a verildi.

1931 - ıspanya'da kral xiii. alfonso tahttan çekildi ve cumhuriyet ilan edildi.

1947 - güreşçi yaşar doğu avrupa şampiyonu oldu, türkiye milli takımı avrupa üçüncülüğünü kazandı.

1987 - türkiye, avrupa ekonomik topluluğu'na tam üyelik için resmen başvurdu. türkiye'nin aet'ye tam üyelik başvurusu devlet bakanı ali bozer tarafından belçika dışişleri bakanı ve aet dönem başkanı leo tindemans'a verildi.

1992 - başbakan turgut Özal'a silahlı saldırıda bulunan ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılan kartal demirağ, şartlı tahliyeden yararlanarak serbest kaldı.

1994 - abd jetleri, irak'ın kuzeyinde, üç türk subayının da bulunduğu iki helikopteri yanlışlıkla düşürdü.

1994 - refah partisi genel başkanı necmettin erbakan'ın grup konuşması hakkında devlet güvenlik mahkemesi, ankara cumhuriyet ve yargıtay başsavcılıkları üç ayrı soruşturma açtı.

1999 - nato savaş uçakları yanlışlıkla kosovalı arnavut mültecilerin konvoyunu bombaladı, 75 kişi öldü.

2000 - rusya nükleer savaş başlığı sayısının indirimini öngören start-ii anlaşmasını onayladı.

2007 - ankara'nın tandoğan meydanında toplanan büyük kalabalık atatürkçü düşünce derneğinin düzenlediği cumhuriyet mitinginde laik bir türkiye ve cumhuriyet değerlerini korumak ,onlara sahip çıkmak amacında olduklarını söyleyerek buluştu. cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Çankaya'ya çıkacak insanın nitelikleri konusunda konuşmalar yapıldı. anıtkabire yürüyen ve ata'yı huzurunda ziyaret eden 1.000.000 kişi olaysız dağıldı.