apartmanımızın son transferi.. genç yetenek, asistanların bitanesi.. ama bu alçak kedi, bilinçdışı bi şekilde, yaşadığım ilişkiye doğrudan mudahele etmiş durumdadır.. aklını alıcam senın nankör kedi
turkiye’ de türban meselesinden dolayı en çok tartışılan ve yanlış anlatılan kavramlardan biri. aslında düşünce dünyasına jurgen habermas tarafından 60’ lı yıllarda sokulmuş fakat 90’larda doğu bloku ulkelerinde meydana gelen kadife devrimlerden sonra yeniden ilgi görerek entelektüel çevreler tarafından çokça tartışılmaya başlanmıştır.

otoriter devlet yönetimlerine muhalif gösteriler düzenleyen halk kitlelerinin bu otoritelerin yıkılmasına ve demokrasiye geçmelerine yol açması sosyal bilimcilerin bunu sivil toplumun tartışma ve yurttaş etkinliğinden oluşan kamusal alanın aktif kuruluşu yoluyla, devlete karşı koyabileceğinin bir işareti olarak okumalarına sebep oldu.

habermas on sekizinci yüzyıl boyunca felsefe, iktisat, politika, ve toplumsal örgütlenmeye ilişkin temel sorunlar hakkındaki tartışmalardan ve entellektüel fikir paylaşımlarından oluşan aktif bir kamusal alanın var olduğunu ve bu etkinliğin biçimsel politika üzerinde etkisi olan bir potansiyele sahip olduğunu ileri sürer. insanlar burada toplanır hem arkadaşları hem de yabancılarla temel konuları tartışırlardı. ancak sanayi devrimi ve kapitalizmim yükselişiyle birlikte kitle iletişim araçlarının etkisi ve çağdaş döneme geçişiyle birlikte kamusal alanın tamamen ortadan kaybolduğunu belirtir.insanlar yaşadıkları toplumu etkin bir şekilde oluşturan konuşmacılardan ziyade konuşulan unsurlara dönüştüler.

sonuç olarak günümüzde jakoben mantıkla devletin hakimiyet alanı olarak tarif edilen kamusal alan aslında halkın özgürce fikirlerini dile getirdiği hakimiyet alanıdır. ancak fransız ihtilalinden sonra kurulan cumhuriyet yönetimlerinin halk ayaklanmalarından ortaya çıktığını düşünürsek günümüzdeki kamusal alan anlayışının, cumhuriyet anlayışlarının temellerini halka dayandırmasında yattığını düşünebiliriz. çünkü ortaya çıkan yönetimler de kamusal alanda ortaya çıkan tepkilerin eyleme geçmesinin sonucudur. dolaysıyla günümüzde dillendirilen kamusal alan tanımları egemenliğin halka ait olduğu gerçeğinin tezahürüdür. mesruiyetini de buradan alır
yara izleriyle dolu bir geçmi$e sahip,illegaliteye tövbekar olmu$ ki$inin göz seğirmeleriyle,makosenlerine bakı$ı sırasında aklından geçen cümle.
parasız kaldığın zaman yanında bulunan sana kimsenin yapmadığı dost elini uzatan, aynı dostlukla verdiği paranın %10'dan başlayarak üzerine kar payı (u: türkiye finans faiz'e böyle diyor) koyan ve sana aynı dostlukla senet imzalatan. günü geldiğinde ise aynı dostlukla parasının fazlasını alan paradan para kazanan dost meslek gurubudur.

tefeciler tarım ile geçinen ülkemizde üreticiye yardımcı olarak eli sıkışan çiftçinin malının alımının sözü karşılığı, uygun kar payı ile nakit sağlayarak ekonomimiye ve çiftçiye katkıda bulunurlar. paranın ödeme şeklini taksitlere bölen tefecilerde günümüzde banka adının taşımaktadırlar.
sömestr tatilinin bitmiş olması sonucu tekrar gidilmesi zorunlu olan yere dönmek.gene tatil olsa diye ara ara beklemenize sebep olan günlerin başıdır.
kuran ı kerimde geçen bir ayettir.

(alinti: her nefis ölümü tadacaktır. sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz)
jean claude van dammein gerçekli payı olup olmadıgını merak ettiğim bir tür belgeseli.dünyanın en tanınmış starının bile parasız kalabileceğini gösteriyor.oda sizden biri mesajını veriyor,aksini iddia edenlere.
animanın animasalının en güzel sarkılarından...

gecenin yakınındayım

zamanın uzağında

bakma bana

bakma bana

yüzüm yalan dolu

yüzün gördü bunu

sessiz bir çığlık

rüyadan çıkmamalı

kaybolan bir ruhun

arkasından bağırmamalı

bakma bana

bakma bana

yüzün bana sordu

ben değilim suçlu
ruhsal ve fiziksel olarak ikiye ayrılan,toplumun her kesiminde görülen baskı yoluyla zarar verme anlamına gelir...sadece yediğimiz bir tokat değil,yapılan hakaretler,aşağılamalar da şiddete girer ki sanırım en kötüsü ruhsal olarak yapılandır...yüzünüzdeki morluklar geçer ama ya kırılan kalbiniz...(u: ne diyorum ya ben)(u: trt de program sunuyormuş gibi hissettim kendimi) (u: swh)
lat. dönmek.

tıp dilinde baş dönmesine verilen addır.

aynı zamanda çok kırık bir u2 şarkısıdır. sözleri,

uno, dos, tres, catorce!

turn it up loud, captain

lights go down, it's dark

the jungle is your head

can't rule your heart

a feeling so much stronger than

a thought

your eyes are wide

and though your soul

it can't be bought

your mind can wander

hello, hello (¡hola!)

i'm at a place called vertigo (¿dónde está?)

it's everything i wish i didn't know

except you give me something i can feel,

feel

the night is full of holes

as bullets rip the sky

of ink with gold

they twinkle as the

boys play rock and roll

they know that they can't dance

at least they know...

i can't stand the beat

i'm asking for the cheque

the girl with crimson nails

has jesus round her neck

swinging to the music

swinging to the music

oh, oh, oh

hello, hello (¡hola!)

i'm at a place called vertigo (¿dónde está?)

it's everything i wish i didn't know

but you give me something i can feel,

feel

checkmated,

just fun,

you'll need it!

all of this, all of this can be yours

all of this, all of this can be yours

all of this, all of this can be yours

just give me what i want and no one gets hurt...

hello, hello (¡hola!)

i'm at a place called vertigo (¿dónde está?)

lights go down and all i know

is that you give me something

i can feel you love teaching me, how

your love is teaching me how,

how to kneel, kneel

(u: sözler sing365.com'dan alıntıdır)
artık şarkı olmaktan çıkıp insanın hayatının içine yerleşen, hayatının önemli bir yerini işgal eden şarkılardır.bir günlüğüne bile dinlenmezse insan o gün kendisini eksik hisseder.
bu güzel ve de nazik insanların arasında bulunmakla mutluluğu çifte kavrulan şanslı ve de an itibariyle tebessümlü yazarcık
kalpten herdaim gelen sestir.çocukken el kalbin üstüne konar ve atış sesleri dinlenilinir.aa yaşıyormuşum lan ben diye salak espri yapılır. bunca senedir güp güp etmektedir. bazı anlarda güp güp güp güp şeklinde seri güplemeler olabilir özellikle kocaman mavi gözler le karşılaşıldığında.
bilkent üniversitesi'nin sözlüğüdür. uğuruna yeditepe sözlük gibi güzel geyikler çevrilmiştir.

http://www.bilkentkampus.com