john fante nin roman karakteridir..

john fante hayatını yazdığı bu kitapta asla rol yapmaz, yalan söylemez, samimidir. hayatı olduğu gibi içtendir. gerçeği damardan verir adeta. bir hayat serumudur yaptığı şey. arturo bandini, yazar olmak uğruna her şeyi yapmayı göze almış ıtalyan, los angeles te bunker tepesi ndeki bir otelin 5. katında bir odada yaşamını sürdürür. her gün onu karşılayan Çinli manav, parasının yettiğince aldığı portakallar, sırf portakal kabuğundan başka vereceği başka şey olmadığı için onu terk eden bir fare. hayatının minicik ayrıntılarıdır sadece. onun umudunu destekleyen yegane şey sürekli mektuplaştığı, hayran olduğu bir yazardır. bandini nin en yüce rüyası ise kendisi gibi süt beyaz bir kız bularak ıtalyan görünümlü amerikalı olmaktır. fakat işler her zamanki gibi tıkırında gitmez. ve hayat (tanrının armağanı) bir meksikalı garson kızı çıkarır karşısına. aşık olur, nefret eder, arzular. her türlü duygu testinden geçer adeta genç ıtalyan.

kitabın en hararetli yerlerindendir son bölüm. sizi yatağınızda sağnak yağmura tutabilecek kadar yoğun bir bölümdür. kitap bittikten sonra bir an arturo bandini yim ben. minik köpek güldü nün yazarı diye bağıra bilirsiniz…
yapı malzeme sektörleri işsiz kalmasınlar; efendime söyleyeyim, yenilenmeyen ev kalmasın diye tüketicilerin kanına giren dev bir kampanyadır bu... ya selde yüzlerce evsiz kalan vatandaşın evini nasıl yenileyeceksiniz? diye de merakta kaldım bak şimdi.. malum mağdur vatandaşın cep delik cepkenleri kevgir oldu da o bakımdan yani...
evanescence amy lee - vokal, piyano terry balsamo - ritim gitar tim mccord - bas gitar ve will hunt - davul 'dan oluşuyor. tarzı gothic metal gibi . ama amy kızımız "efenim biz gothic yapmıyoruz şöyleyiz de böyleyiz bik bik bik " diyor. ilginç . ayrıca amy lee için şebnem ferah ın yabancı klonu diyebiliriz. tarz , tip , ses felan bu kadar mı benzer arkadaş.
istanbul-antalya seferinde içinde bulunduğum durum.eğer otobuste tualet yoksa yolculuk b.k tadı verir tatilinizin ilk 3 günü de kötü geçer.çişinin gelmemesi için ikramları geri çevirirsin gece olmasına rağmen uyuyamazsın psikolojin dağılır.ee bunun birde dönüşü vardır.tatilin son 2 günü bunu düşünerek geçer 1 haftalık tatil 2 güne iner.
kara yoluyla hindistana ucuz maliyet nasıl gezilir? cebinizde toplam 600-700$ varsa 3-4 haftalık bir gezi için yeterlisiniz demektir.hindistan:gezmeyi seven insanların seyyahların gitmeyi, görmeyi bu ülkeye ; gördüklerinde bi daha görmeyi istedikleri o büyülü ülke.peki bu ülkeye nasıl gidilir nerde kalınır ne yenir, neresi gezilir?

vize :yolculuğunuz ankaradan pakistan-hindistan ve görmek isteyenler için nepal vizesi almayla başlıyor.bu ülkelerin vizesini almak çok kolay.

ıran vizesi:türk vatandaşlarının dünyanın çeşitli ülkelerine gitmek için vize almak zorunda olması birçoğumuzu üzmüyor mu? bu durum doğu ülkelerine yöneldiğimizde değişmektedir. bildiğimiz kadarıyla taa şah ısmail zamanında çizilmiş olan türkiye ıran sınırı günümüzde halen geçerlidir. ve türkiye ile ıran arasında varolan vize anlaşması sonucu iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilmektedir. sınır kapısında alacağınız giriş damgası üç ay vize yerine geçmektedir.

pakistan vizesi:pakistan elçiliği tarafından en fazla bir ay süreli olarak veriliyor. genellikle türk vatandaşlarına fazla zorluk çıkartılmıyor. hindistan yolculuğunu karayolu ile gidiş dönüş yapmak isteyenler pakistan vizesini 'double' vize olarak almaya çalışmalıdır. aksi halde hindistan'dan dönüşte delhi'deki pakistan elçiliğine giderek tekrar yeni bir vize almanız gerekecektir. tek gidişlik vize ücreti 20 dolar civarında. gidiş dönüş vizesinin de bunun iki katı olduğunu ekleyelim.bu arada pakistan-hindistan arasındaki gelenksel düşmanlık sizin vize almanızı da etkileyebilir. Çünkü pakistan elçiliğindeki görevliler genellikle çok meraklıdır ve sizin pakistan'a neden gideceğinizi öğrenmeye çalışır. cevap olarak : "hindistan'a gidiyoruz pakistan'dan sadece transit geçeceğiz." demeyin. Çünkü o zaman vize memuru size hindistan'ın ne kadar pis ve kötü bir yer olduğunu, pakistan'ın ise müslüman bir ülke olduğunu ve gezilecek güzel yerlerinin olduğunu anlatmaya başlayabilir. bizce böyle şeylerle karşılaşmamak için vize başvurusunda bulunurken pakistan'a turistik amaçlı gittiğinizi belirtin yeter. hindistan lafını fazla işe karıştırmayın.

hindistan vizesi:hindistan vizesi de fazla zor değil. pasaportunuz, bir adet fotoğraf ve 40 dolar ücreti götürdüğünüzde vizenizi bir günde alabilirsiniz. hindistan elçiliği vize vermekte genellikle nazlanır ve size mümkün olan en kısa süreli vizeyi vermeye çalışır. hindistanda 1 aydan fazla kalacaksanız ve gezinize nepali de katacaksanız en az 3 aylık ve en az çift grişli (double) vize almaya çalışın. nepaldeki hindistan elçiliğinde yeni vize almak zorunda kalmayın.

gezi başlıyor

Öncelikle türkiyenin herhangi biryerinden ağrıya ulaşmanız gerekiyor.ağrıdan sınıra kalkan otobüsler var.otobüsten indikten sonra 10 dk bi yürüyüşün ardından sınırdasınız.sınırdan geçtikten sonra orada buacağınız taksicilerden biriyle anlaşıp makoya terminale ulaşmalısınız.oradan tahrana otobüsler kalkıyor.tahran bileti alıp otobüsünüzü bekleyeceksiniz yada küçük mako kasabasını turlayın.otobüsler biraz eski ama düzgün.

uzun bir yolculuktan sonra tahrana varıyorsunuz orada konaklayabilir veya kendinizi yorgun hissetmiyorsanız yola devam edebilirsiniz.konaklamak ve tahranı gezmek isteyenler azadi meydanından başlayabilir.daha sonra kalmak için tekrar azadi meydanından metroya binerek ımam humeyni meydanına ulaşmalısınız metroda tuhafınıza gitmesin metro haremlik-slamlıktır:)orada ucuz oteller var.daha sonra isfahana hareket etmek için otogardan bilet almanız lazım öğle üzeri bindiğinizde akşama doğru isfahanda olursunuz.isfahanda kalmak için bir çok ucuz otel var bunların birini ayarlayıp şehri gezmeye koyulmalısınız.şehirde yabancılık çekmeyeceksiniz çünkü isfahanda büyük çounluğu azeri sizi büyük bi sevgiyle karşılayacaklardır.isfahanda gezdikten sonra otogardan son ıran şehri zahedan için bilet almalısınız.

uzun ve bazen kum fırtınalı bir yolculuktan sonra zahedana varıyorsunuz oradan bi taksiciyle anlaşıp 3-4$ a sınıra gidebilirsiniz 30 dk bi yolculuktan sonra pakistan sınırındasınız.sınırda işlemlerinizi bitirdekten sonra sınırın hemen yanında süslü otobüsler sizi bekliyor bir otobüsle anlaşıp quetta'ya bilet almalısınız.otobüs hareket ettikten bi süre sonra taftan köyünde sıcağın çekilmesini bekleyecektir çünkü önünüzde taftan çölü var.köyde yemek yiyip çay içebilirsiniz bu arada yol kenarlarında oturan dövizcilerden para degiştirebilirsiniz.akşam otobüs haretek edecektir uzun ve kumlu bir çöl yolculuğu.otobüsün dışı kadar içide süslü.bir sre sonra burnunuza tuhaf kokular gelmeye başlayacaktır herkes ayakkabısını çıkarır,sigaralar içilir,çekirdek kabukları,izmaritler yere atılır.gece olunca yere battaniyeler serilir ve pakistanlılar otobüste yerde uyumaya başlar.sabahın ilk ışıklrarında quetta'ya varmış olacaksınız dilerseniz burada konaklayabilirsiniz ama hindistana daha çabuk varmak isteyenler Öğle otobüsüyle lahora gitmeli.lahor yolu virajlı ve uzundur öğlen binilen otobüsle ertesi günün sabahında lahora varılmış olur.lahor hindistan sınırına 30 dk lahorda bir taksiciyle anlaşıp sınıra gitmelisiniz.sınıra vardığınızda sizde 50$isteyebilirler geri döndüünüzde yanınızda götüreceğiniz hediyeler için.veeeee rüyalar ülkesi hindistandasınız.bu yolculuk için maximum 150$ gidiyor

hindistanda gezilecek o kadar yer varki saymakla bitmez.yeni delhi, eski delhi,katmandu vss.. otel için eski delhiye gitmelisniz burası ıstanbulun sultanahmeti gibidir turistlerin yoğun olduğu biryer.hindistanda tacmahala,lotus şeklindeki dünyada ki sayılı mimari güzelliklerden olan baha'i merkezini gezebilirsiniz.hindistanda otel fyatları 10-15$ gibi.hint yemeklerini sevenler için bolbol fırsat yemekler çok ucuz.

dilerim sizde bu zevki yaşarsınız.
bir zamanlar çok meşhurdu bu hikaye aslında hikaye de değil gerçek yaşanmış bir olaymış öyle anlatıldı. belçika da yaşayan gurbetçi bir iş adamı milyon dolarlık bir ferrari alır ama bu ferrari doğan şahin değildir ki az yaksın haliyle fazla benzin yakmaktadır. türkiye de her arabaya takılan tüp bütçeye yararlıdır. iş adamımız bu düşünce ile atlar ferrariciğine ve bir türk ustaya gider. ve mazeretini anlatmaya başlar. türkün türkten başka dostu yoktur mantığı ile yardıma koyulunur türk usta arabanın motorunu acar incelemeye başlar sistem biraz karışıktır. bunun yanında ferrari de tüp koyacak yerde yoktur. türk insanın pratik zekası devreye girer ve italya da ki ferrari genel merkezi aranır. konu anlatılır ferrari yetkilileri biz size yardım için geliyoruz siz birşey yapmayın derler ve ferrarinin yanına gelirler. iş adamına sahibi olduğu ferrarinin sıfır piyasa fiyatını ödeyerek ferrariyi iş adamından alırlar. olay gerçek olarak yansıtıldı ne kadar doğrudur ne kadar yalandır bilinmez bilinen tek şey vardır türk insanı gösteriş için araba alır sonra da bu arabayı ekonomik yapmak için uğraşır. pahalı jiplere tüp takılması jaguara tüp takıp ticari taksi olarak kullanılması(u: edirneli bir taksi şöförü) bunların ufak örneklerindendir!!!!!
internetin en meşhur online ansiklopedisi olan wikipedia'nın kısaltmasıdır..türkçe'de vikipedi olarak geçer tam adresi http://tr.wikipedia.org 'dur..yine aynı adreste yapılan açıklamaya göre Wiki ismi Hawaii dilinde çabuk anlamına gelen wikiwiki kelimesinden türetilmiştir.
dünyanın çevresine bulunan hava, ilk akla gelen bulut, memleket, ercan hava alanı olarak sıralabilir belkide zikredildiğinde.(u: swh)
(u: ukde)

www.youtube.com

abdest almayan biri olarak,olmayan abdestimi bozdugu görülmüştür.
din adamıdır akabinde messenger'da yazınca karşıya gitmiyor olum dönemlerinin meşhur kelimesi,cidden de bir ara gitmiyordu bu kelime yazılınca geçenlerde şu haberi okudumda nedir mevzu vakıf olduk yalandan da olsa;

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=56482&cat=210&dt=2008/02/18

ha birde alakasız olarak;

(bkz:rahib abiyev)
samipaşazade sezai'nin 1888'de yayınlanan romanı olan sergüzeşt, milli eğitim bakanlığı tarafından ortaöğretim kurumları için hazırlanan 100 temel eser arasında da yer almaktadır. esaret konusunun anlatıldığı kitabın kahramanı kafkasya'dan getirilip konaklarda halayık olarak çalıştırılan dilber'dir.bu roman;halkı eğitmeyi,köhnemiş kurumları ve düşünceleri değiştirmeyi amaçlayan tanzimat dönemi düşünce sisteminin kölelik kurumuna yönelttiği topumsal bir eleştiridir. sergüzeşt eski dilde macera anlamına gelir.esaret ve beyaz insan ticareti üstüne yazılmış eserlerden en ünlü olanıdır.ana teması: kölelik ve esarettir.sergüzeşt; romantizimden realizme geçiş eseridir.günlük hayatta yaşanan olayları sade bir dille anlatır, gözlemlere yer verir, tasvirler okuyucuya mekanı anlatırken "abartısız" bir üslupla anlatılır.bu yüzden realizmin izlerini taşır.

samipaşazade sezai, bazı yerlerde kendi kişiliğini, duygu ve düşüncelerini belli eder ve konunun dışına çıkar.doğa tasvirlerini ağır bir dille yapar.bu yüzden romantizmin izlerini taşır.
(alinti: Ülkü adatepe, d. 27 kasım 1932 atatürk’ün en küçük manevi kızı. atatürk’ün annesi zübeyde hanım’ın evlatlık kızı vasfiye hanım ile fransızca öğretmeni ve gar şefi mehmet tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

zübeyde hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği selanikli vasfiye hanım, zübeyde hanım’ın ölümünden sonra bir süre atatürk’ün kızkardeşi makbule hanım’la kalmış, atatürk kendisini gazi orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan mehmet tahsin bey’le evlendirmişti. vasfiye hanım ile mehmet bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar amerikan lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. ılk evliliğini sabiha gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen fethi doğançay ile yaptı. on üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. ıkinci evliliğini ise işadamı Öke adatepe ile yaptı)(u: viki)
bebek gibi yüzü olan kişilere söylenen söz.pop şarkıcısı burak kut un lakabı.
kronik böbrek hastalarının,belirli periyotlarla bağlandığı,kanı temizlemeye yarayan cihaz...
wax

sac jölesi

sucuk pastırma(u: memleketten dolayı)(u: 38)

hoparlör(u: 5+1)

sampuan

san fıstıgı(u: kıbrısta pahalı arkadas)

dus jeli(u: palmolive therapi)(u: terapi işte)

dus lifi

clean&clear tonic

avon yosun maskesi

giysiler

62 çift çorap(u: çorap yıkamayan insan modeli)(u: yıkamadan nasibini almayan yüzsüz corap)
ben artık büyüdüm sana ihtiyacım yok diyemeyeceğimiz tek kişilerdir onlar.bağırırsınız çağırırsınız yinede size sırtlarını asla dönmez aksine daha bir şefkatle yaklaşırlar.sizi korurlar.uzakta olsanız varlıklarını hep hissettirirler.hayattaki en kutsal varlıktırlar çünkü onlar.hastalandığınızda sizinle kimse ilgilenmezken sabahlara kadar kımıldamadan büyük bir sabırla başınızda bekleyenler yine onlardır.anne..her zaman ihtiyaç duyacağımız kişiler.melekler..
uyumdan önce içilen süper bişidir. değerimizin olduğu zamanlarda yani kucağa alınıp hoppidi hoppidi yapıldığımız günlerde yatağımıza hazır gelen 'hey gidi günler' diye iç çektiren faydalı içicektir.

spor yapmadan önce içmek için içine birde yumurta sarısı atılırsa on nümero olur. ancak süt soğukken atılmaldır. sıcak sütün içinde yumurta haşlanır.