yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

tuvalette soylenecek sarkilar

dijital kale

uzay

ilk ve son

umit davala sac modeli

zerk etmek

bit palas

armagan doner

mağusa da salamis yolu üzerinde eski roadhouse şimdi ki the wall'un biraz ilerisinde hanzade nargile evi karşısında bulunan enfes lezzete sahip dönerci. hafta sonları 24 saat açık olduğu söylenmekte yaz döneminde de 24 saat çalışma prensibine geçmesi düşünülen, servis ağı zayıf ama lezzeti gerçek türkiye döneri lezzetini veren 80gr et döneri özel çörek ekmeği ile 5 tl 120 gr et döneri 8tl olan gidilesi dönerci(u: ah bide ayran verse yanında)

ay tutulmasi

an itibariyle olan şey.


ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman dünya'nın gölgesine girer. buna ay tutulması denir. ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. ay'ın dünya'nın gölgesine girmesi ile güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. bu şartlar altında dünya'nın gölgesi ay'a düşer. bu 1.360.000 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.


ay'a karşı olan dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz. dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.


dünya, ay ve güneş'in bazı değişik durumları kısmi ay tutulmasını sağlar. bu durumlarda ay'ın üzerine dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.


ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. bazı özel durumlarda ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.


(u: vikipedi)

ucak parasini kumarda yemek

daha fazla başlık!
ydusozluk ydusozluk ydusozluk