gazap ateşi (denzel washington)

lorenzonun yağı (nick nolte)

oscar shitlerin listesi

cennetin çocukları(ingiliz yapımı bir film)

melekler şehri(meg ryan nicholas cage)

ağaçlar ayakta ölür(emre altuğ)

tanrıyı oynayanlar (mos def)
ingiltere kıralı rahmetli başkan kenedi , taçsız kral pele , baken bavuer , kaleci mayer , nadya komanaçi , biricik bardo , ve fenerbahçeli cemilin şöhretlerini borçlu olduğu efsane traş bıçağıdır.

ilave :bu efsane trş bıçağının yanında eşantiyon olarak fabrikanın verdiği kremdir
bir davranisin toplum acisindan duzen ve geleneklere genel gorgu ve insan ahlakina devlet duzenine ve hukukuna aykiri olmasi durumunda one surulen gerekcedir.

or: marka tescili yaparken icinde -kürt- kelimesini barindirmasi kamu duzeni ve genel ahlaka aykiridir. (bkz:kola kurda)
27 mart 1974 bilbao dogumlu futbolcudur. kendisi yasayan valencia efsanelerinden biridir. 1999-2000 ve 2000-2001 sezonlarinda avrupanin en degerli ortasaha oyuncusu odulunu 2 kez almistir. 2000 yilinda ayrica fifa dunyanin en degerli oyuncusu odulunu kazanmistir. sirasi ile castellon, valencia, lazio, barcelona ve middlesbrough formalarini giymistir. valencia formasi altinda 241 macta 45 gol atma basarisini gostermistir. lazio nedved'i juventus'a sattiktan sonra astronomik bir bedel olan 41 milyon dolar bonservis ucreti ile transfer etmistir ancak bir amc satip yerine dmc almis olmanin etkisimidir yada 41 milyon dolarin agirligimidir bilinmez mendieta yeni klubunde eski gunlerinden cok uzaktir, belki de italyan futbolu ters gelmistir. lazio nun kendisini barcelonaya kiralamasi da mendietaya yaramamis zira bir turlu sakatliklardan kurtulamamistir. ve 41 milyon dolarlik yatirim sozlesmesi bitince bedelsiz olarak bro ya gitmistir. mendi gibi bir dunya devinin transferi bro da mutis yanki bulsa da mendieta eski mendieta degildir. 2003 de baslayan bro macerasi 2007 de sona ermis ve su anda 35 yasinda ve herhangi bir kluble sozlesmesi yoktur. yazar kendisini besiktasta gormeyi cok istemektedir zira mendieta nin olusu bile 10 cisse eder.
hayatın içinde bir zaman diliminde kulağa küpe olmuş, insanı derinden etkilemiş sözlerdir.

diego armando maradona nın 86 dünya kupasında eliyle attığı gol sonrası utanmadan dile getirdiği söz vardır (u: swh) (bkz:hand of god). (u: gibi)
star wars 1-2-3'te görünen naboo kraliçesi. `anakin skywalker`'ın eşi, `luke skywalker`'ın annesi.
twilight serisinin yazarı amerikalı kadın.

kitapları muhtemelen 11-17 yaşındaki ergenlere hitap edilerek yazılmıştır ama 30-40 yaşındaki aklı başında olduğunu düşündüğüm kadınların eline düşünce bu işte bir iş var deyip okumaya başladığım yazardır.

twilight kitabıyla bir anda popüler olup seriye dört kitap -new moon(u: alacakaranlık), eclipse(u: tutulma), breaking dawn(u: şafak vakti) ve midnight sun- daha eklemiştir.

ilk dört kitap bella'nın ağzından yazılmış olup, ki bella'nın 17-18 yaşında bir kız olması kitapların banalliğine bahane değildir, serinin beklenen sanıyorum son kitabı midnight sun, twilight romanının vampir edward cullen'ın ağzından yazılmışı olacakmış.

kitaplar o kadar sığ ve basit bir dille yazılmış ki, insan acaba çevirenler de mi bir bok var, ingilizce mi okusaydım kaygılarına kapılıyor. dediğim gibi 18 yaşında bir kızın ağzından yazılmış olması bir bahane değil, 18 yaşındayken ben bile neler yazıyordum.

bu kadını harry potter romanlarının yazarı j. k. rowling ile gereksiz bir karşılaştırma içine sokmuşlar, ben utandım yemin ediyorum.

bir de eclipse'de emily bronte'ın unutulmaz eseri uğultulu tepeler'e göndermeler var ki, bronte kim sen kim meyer, uğultulu tepeler nere tutulma nere demek istiyorum kendisine.
sabah saat 7.

yeni uyanmısım.

daha yüzümü yıkamamısım.

telefonumu elime aldım.

hayal meyal bişeyler var aklımda.

sanki sarkı yüklemiştim yatmadan.

baktım son yüklenene.zakkum yazıyor ama sarkı ismi yok.

actım.

saymaya basladı 1-2-3... diye.

konusmayla acıldı sarkı.

dayanamadım sigaramı yaktım.

günün ilk sigarası.beynime vurdu.

beynime vurdu ve sarkıyı dinlemeye koyuldu kulaklarım...

bidaha da alamadım...

her birliktelik, kalbinin emzirecegi bir yeni bebektir.

once emeklemeyi, sonra yurumeyi ogretmen gerekir..

kalbindeki sutu tuketmediler mi?

bezen hic baslamamasi, bir gun bitmesinden iyidir..

cunku beraberlik yaslanirken, bir terkedir genclesir.

seni hic terketmediler mi?

aslinda dostluklar da kardanadam gibidir..

eriyecekleri bile bile insa edilir..

kapim neden hic calmiyor artik?

fotograflardaki insanlar hatirliyor mu beni? isimleri neydi?

yuzleri cok tanidik.. yalniz kalmak.. bir ilac midir? yoksa hastaligin ta kendisi mi?

isigi gorunce karanliga kaciyorum hemen, bocekler gibi..

bir seye cok uzun sure bakarsan, onu gormemeye basliyorsun.

hayat, keske bu kadar etobur olmasaydi..

iste sen.. kurbanlarindan korkan bir kanli zalim bicak..

iste sen.. kendi goldesinden bile korkan bir paranoyak..

iste sen.. kirik cam ustunde yalinayak.. ve cirilciplak..

iste sen.. kalbi coktan iflas etmis kimsesiz bir kardiyak..

iste sen..

bir hipokondriyak..

bir hipokondriyak..

hipokondriyak..

hipokondriyak..
irade ile beyan arasında ki uyumsuzluktur . daha önceden kişilerin anlaşması sonucu iradelerinde yapılmak istenen bişi vardır ancak iradenin bu şekilde tezahürünün başkalarınca bu şekilde anlaşılması, irade sahiplerinin işine yaramadığı için farklı beyanda bulunurlar...(u: anlamadın dimi)(u: bidaha oku)

misal kızından mırasını kaçırıp, oğluna bütün mirasını bırakmak istiyen baba, kanun buna engel olduğu için herşeyini oğluna satmış gibi gösterir, ama gerçekte bağışlamıştır...

(bkz:muvazaa)
evet merak edip giriş yaptığım domainlerden biri ancak bu sefer ana sayfada bizi tek şu ibare karşılıyor;

rachel

i love you

tc@iloveyou.com (u: enteresan)(u: eleman parsellemiş aşkını ilan ediyor)
musluman olan herkesin peygamber kabul ettigi , alemlerin efendisi .. allah (c.c.)'nin evreni yaratmasina sebep olan ki$idir..

i$te hayati ..

hz. muhammed (s.a.v), 571 yılında mekke'de doğdu. mekke'nin ve arabistan'ın en nüfuslu kabilesi olan kureyş'in, benihaşim (haşimoğulları) boyundandır. babası kureyş kabilesinin lideri ve mekke yöneticisi olan abdülmuttalip'in oğlu abdullah, annesi ise yine aynı kabilenin zühre boyundan vehb bin abd menaf'ın kızı amine idi. babasını doğmadan, annesini ise altı yaşında kaybeden hz.muhammed (s.a.v), büyükbabası abdülmuttalip'ın himayesine girdi. hz.muhammed (s.a.v), sekiz yaşında iken abdülmuttalip'de ölünce, amcası ebu talib'in yanına alındı. 10-12 yaşlarında çobanlık yapmak zorunda kaldı. bu ağır koşullara rağmen hz. muhammed (s.a.v) mazbut bir hayat sürmekte, dürüstlüğü ve doğruluğu ile tanınmaktaydı. bu yüzden henüz gençliğinde herkesin takdir ve saygısını kazanmış, "muhammed el-emin" diye anılmaya başlamıştı.

hz. muhammed (s.a.v) gençliğinde, ticaretle uğraşan amcası ile suriye'ye gitti. daha sonra hz. hatice bint huveylit adında zengin bir dul kadının, ticari işlerini yürütmesi için yaptığı teklifi kabul etti. hz. muhammed (s.a.v) 595 yılında hz. hatice ile evlendiğinde 25, hz. hatice ise bu sırada 40 yaşındaydı. hz. muhammed (s.a.v) bu evlilikten sonra da bir süre ticaretle uğraştı. 40 yaşına yaklaşırken, hayatında dönüşüm belirtileri baş gösterdi. bu sırada, topluluktan uzaklaşmak ve vaktinin çoğunu düşünceye dalmak eğilimi kendisine hakim olmaya başlamıştı. bu amaçla, mekke yakınlarında bulunan hira dağındaki mağaraya gider, uzun süre orada kalır, vaktini düşünmekle geçirirdi. kendisini en çok düşündüren toplumun içinde bulunduğu maddi ve manevi çöküntüydü. hz. muhammed (s.a.v) 40 yaşında iken, hira dağında kendisine ilk vahi geldi. bu vahi, allah tarafından cebrail adlı melek aracılığı ile gönderilmişti ve "ıkra" diye başlayan surenin ilk ayetleriydi. bunun üzerine büyük bir heyecan içinde titremeye başlayan hz. muhammed (s.a.v) evine döndü ve eşi hz. hatice'den kendisini örtmesini istedi. sükunet bulduktan sonra yaşadığı bu olayı eşine anlattı ve vahyedilen ayetleri okudu. hz. hatice hemen peygamberliğine inandı ve ilk müslüman oldu. daha sonra hz. ebu bekir, hz. ali ve azat ettiği kölesi zeyd'e peygamberliğini açıkladı. hepsi inanıp müslüman oldular.

hz. muhammed (s.a.v), güvendiği kimselere, peygamber olduğunu gizliden gizliye anlatıyordu. Üç yıl süren bu gizlilik içinde hiç vahi gelmedi. yine hira'da iken hz. muhammed (s.a.v)'e ikinci vahi geldi. hz. muhammed (s.a.v), allah'tan gelen emirle, işi gizlilikten çıkararak peygamber olduğunu açıkça ilan etti ve mekke halkından peygamberliğine inanmalarını istedi. kureyş kabilesinin şefleri hz. muhammed (s.a.v)'in bu davranışlarını önceden ciddiye almadılar. fakat ıslâmiyet, özellikle yoksul halk ve köleler arasında gittikçe yayılıyor ve güçleniyordu. bunun üzerine endişeye düşen kureyş liderleri, hz. muhammed (s.a.v)'e ve ona inananlara baskı yapmaya başladılar. ayrıca ıslâmiyet, onların putlarına karşı çıktığı için hem siyasi nüfuslarını kaybetmek, hem de kabe'deki putlar sayesinde elde ettikleri maddi çıkardan yoksun kalmak tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyorlardı. hz. muhammed (s.a.v) ise kendisine ve arkadaşlarına yapılan tüm baskılara rağmen ıslâmiyet'i yaymaya devam ediyordu. baskılara ve işkencelere dayanamayan müslümanların bir kısmı, hz. muhammed (s.a.v)'in izni ile habeşistan'a göç etmek zorunda kaldılar.

mekke dönemindeki belli başlı olaylardan biri de miraç'tı. hz. muhammed (s.a.v) bir gece mekke'den, kudüs'teki mescid-i aksa'ya gittiğini, oradan da meleklerin eşliğinde göklere ve allah'ın huzuruna çıktığını açıkladı. bu olay kureyş liderlerinin hz. muhammed (s.a.v)'e çok sert davranmalarına ve yalancılıkla suçlamalarına yol açtı. ıslamiyet'in mekke'de yayılmasının imkânsız denecek kadar güç olduğunu gören hz. muhammed (s.a.v), ıslâmiyet'i daha rahat yayabileceği bir yere gitme kararı aldı. bu amaçla taif'e gittiğinde taifliler, kureyşlilerin etkisi ile hz. muhammed (s.a.v)'e hakaret ettiler ve kendisini çocuklarına taşlattılar.

hz. muhammed (s.a.v); medine'den, hac amacı ile mekke'ye gelen bazı kabile liderleri ile gizlice konuşup anlaştıktan sonra mekke'den medine'ye hicret edilmesine karar verdi. müslümanların hepsinin mekke'den çıktığını öğrenen kureyş liderleri, hz. muhammed (s.a.v)'in de medine'ye giderek ıslâmiyet'in yayılmasını ve güçlenmesini önlemek için onu öldürmeye karar verdiler. her boydan bir kişi seçilecek ve bunlar hep birlikte gidip hz. muhammed (s.a.v)'i öldüreceklerdi. ancak hz. muhammed (s.a.v) daha önce bu olayı öğrenmiş ve hz. ebu bekir ile birlikte medine'ye doğru yola çıkmıştı. hz. muhammed (s.a.v) ve hz. ebu bekir, mekke yakınlarında sevr mağarasında üç gün saklandıktan sonra, 20 eylül 622 günü medine yakınlarındaki kuba mevkiine vardılar. burada medineliler tarafından karşılanan hz.muhammed (s.a.v), bizzat kendisinin de inşaatında çalıştığı yeryüzünün ilk camiini kuba'da yaptırdı.

14 günlük misafirlikten sonra medine'ye doğru yola çıkan hz. muhammed (s.a.v), kuba ile medine arasındaki benisalim semtinde ilk cuma namazını kıldı ve medinelilerin sevgi gösterileri arasında şehre girdikten sonra, hz. ebu eyyubi ensari'ya misafir oldu. medine'de hem ıslâmiyet'in ilkelerini halka öğretiyor, hem de tüm siyasi, askeri ve idari işleri orada arkadaşları ile görüşüp kararlaştırıyordu. artık hem peygamber, hem de devlet başkanıydı. ıslamiyet'e davet ettiği kabilelere elçiler gönderiyor, ıslamiyet'i kabul eden yerlere valiler ve kadılar tayin ediyordu.

hz. muhammed (s.a.v), askeri düzenlemeler yaparak ıslamiyet'i korumaya kararlıydı. mekkeliler ise hicretin ikinci yılında düşmanca tavırlarına devam ediyorlardı. mekke ve medine arasında bulunan bedir'de yapılan savaşı müslümanlar kazandı. mekkeliler bu savaştan sonra yeni kuvvetlerle uhut dağı eteklerinde yeniden ıslâm ordusuna saldırdı. müslümanların lehine devam eden savaşta artçı kuvvetlerin yerlerinden ayrılarak savaşa katılmaları savaşı mekkelilerin lehine çevirdi. bu savaşta hz. muhammed (s.a.v)'in amcası hz. hamza ve birçok müslüman şehit düştü ve hz. muhammed (s.a.v) yaralandı. mekkeliler bu zaferden sonra 627 yılında hayber yahudilerini de yanlarına alarak, medine üzerine yürüdüler. hz. muhammed (s.a.v) mekkelilerin saldırılarından korunmak için medine kentinin etrafına hendekler kazarak savunmaya geçti. 20 gün süren ablukadan bir sonuç alamayan düşmanlar dağılıp gittiler. hendek savaşından sonra müslümanlığın ortadan kaldırılamayacağı kanısı yaygınlaştı. pek çok kabile ıslâmiyet'i kabul etti. mekkelilerle 628 yılında hubeydiye anlaşması yapıldı. hz. muhammed (s.a.v)'in o yıl hac yapmaktan vazgeçmesini ancak ertesi yıl serbestçe gelip hac yapabileceğini öngören bu antlaşma ile mekkeliler ilk defa hz. muhammed'in gücünü kabul ediyorlardı. ertesi yıl yahudilerin elinde bulunan hayber kalesi ve çevresi alındı. hz. muhammed (s.a.v) 630 yılında 10.000 kişilik bir ordu ile mekke üzerine yürüdü, direnmenin sonuç vermeyeceğini düşünen mekkeliler şehri teslim ettiler. mekke halkının büyük çoğunluğu ıslâmiyet'i kabul etti. bizanslılarla da çarpışan müslümanlar, hint okyanusundan suriye sınırlarına, kızıldeniz'den basra körfezi'ne kadar uzanan geniş bir alana yayılmışlardı.

632 yılında 100.000 kişilik bir kafileyle hacca giden hz. muhammed (s.a.v) ünlü veda hutbesini okudu. bu hutbe ıslâm dinin birçok önemli ilkesinin anlatıldığı bir konuşma idi. ınsanlar arasındaki eşitlik, kadın haklarına saygı gösterilmesi, tefeciliğin ve kan davalarının yasaklanması gibi birçok sosyal konuyu kapsıyordu. veda haccından sonra medine'ye dönen hz. muhammed (s.a.v) aniden rahatsızlandı. 8 haziran 632 tarihinde, eşi ayşe'nin kucağında vefat etti. hz. ayşe'nin odasına defnedildi ve burası daha sonra türbe haline getirildi.

hz. muhammed'in erkek çocuklarının üçü de evlenme çağına gelmeden ölmüşler, dört kız çocuğundan yalnız ali ile evlenen fatma çocuk sahibi olmuştur.

(u: alintidir arkada$im..)

(bkz:veda hutbesi)
saçma bir reklamdır.ömerin dilini yutma sebebi kızın kendi kendine gelmesidir. zira gerçek hayatta böyle olayların yaşanmayacağını bilen ömer noluyo lan rüyamı bu derken kızı şişkoya kaptırmıştır ayrıca asla böyle birşey olmuyor. bizde digitürk var ama ne merve geliyor ne ayşe.
kız içkisi diye bilinen ama erkeklerinde sevdiğini öğrenip $a$ırdığım genelde sütle içilen tatlı içki..