yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

17 + 16 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

misirlizade sinemasi

lefkoşa ve kktc nin en eski sinemalarının başında gelen gelişim aşamasındaki sinemadır. genelde ilklere imza atmış surlar içinde arabahmet bölgesine giderken sol tarafta narnia pub arkasında kalmaktadır. shrek 4 filmi ile lefkoşa halkına 3d sinema zevki yaşatacaktır. 3d sinema ile kktc topraklarında bir ilke imza atmış. ada da 3d hasreti çeken sinema severe ilaç olmuştur.

sevinc pastanesi

asırlık pastane, izmirde oturan çoğu anneler babalar hatta bizler en az bir defa sevgilimizle o pastanenin önünde buluşmuşuzdur. yani önünde buluşulası pastane.

sevisirken hickirik tutmasi

iğrenç ve kaçınılması gereken durumdur...karşı tarafı dumura uğratır..ne yapılması gerektiği bilinemez...gülmeli mi bozuntuya vermeden olaya devam mı edilmeli karar verilemez...sonuç hüsrandır...nefes bozukluğundan ortaya çıkar...

icine kapanmak

yuksek tansiyon

büyük tansiyonun kişinin yaşına göre yüksek olmasına halk arasında tansiyon yüksekliği, tıp dilinde ise hipertansiyon denir. bir çok hastalıkta tansiyon yüksekliği görülür. mesela kalbin sol bölümünün büyümesinde, böbrek hastalıklarında, damar sertliğinde, kan hücrelerinin çoğalmasında, şişmanlıkta ve iç salgı bezleri hastalıklarında kan basıncı artar. tansiyon yüksekliğinin belirtileri arasında yorgunluk, sinirlilik, çarpıntı, baş dönmesi, uykusuzluk, baş ağrısı vardır.


En sık rastlanan sekonder hipertansiyon nedenleri şunlardır:


- Çok tuzlu gıdaların tüketilmesi (özellikle tuza hassas kişilerde)


- Böbrek hastalıkları


- Böbrek üstü (adrenal) bezlerinin hastalıkları


- Böbrek damarlarının daralması


- Doğuştan büyük atar damarın (aortun) bir bölümünün dar olması (aortkoarktasyonu)


- Trioid bezi hastalıkları (hipertiroidi)


Bazi Tedavi Yöntemleri:


- Yağ dokusunun beslenmesi için bol miktarda kanlanmaya gereksinim vardır. Eğer kilolu iseniz, kilo verip, vücudunuzun yağ dokusunu azaltarak, kalbinizin yükünü azaltabilirsiniz.


- Düşük yağlı, düşük kolesterollü beslenme rejimi ile aterosklerozun (damar setliğinin) başlangıcını geciktirebilirsiniz.


- Zorlanmadan yapabileceğiniz (yüzme, yürüyüş, balık tutma, golf) egzersizler bedeninizi şekle sokmakta yardımcı olacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve kalori kullanımınızı artıracaktır. Kendinizi yogun hissettiğinizde spor aktivitenize ara veriniz. Doktorunuz, yapabiliceğiniz egzersiz türünü ve programını seçmede size yardımcı olacaktır.


Aşırı tuz alımı kan damarlarınızın çevresinde de su birikimine, böylece daha kolay daralmasına neden olacaktır. Bu nedenle hafif ve orta derecede hipertansiyon tedavisinde tuz miktarı düşük diyetin önemli bir yeri vardır. Bazı kişilerde sadece bu diyete uymak bile tedavi için yeterli olabilir. Prensip olarak sofrada tuzluk kullanmamak ve ekmeği tuzsuz yemek yeterli olabilmektedir. Yemeğe pişerken az miktarda tuz eklenebilir. Tuz içinde muhafaza edilen, (turşu, konserve yiyecekler, tuzlu kuru yemişler, salam, sucuk, pastırma vs.) gıdalar eve dahi sokulmamalıdırlar.


- Doktorunuz vücudunuzdaki fazla su ve tuz yükünü atmanıza yadımcı olmak için idrar söktürücü ilaçlar verebilir. Ancak bu ilaçları alırken bile tuz alımını mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Yemeklerinizi tatlandırmak için, baharatlar, limon, sirke, sarımsak, nar ekşisi veya tuz tadı veren maddeler kullanabilirsiniz. Tuz tadı veren maddeler genelde eczanelerde satılan potasyum tuzlarıdır.


Bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Sabırlı olduğunuz taktirde tuzsuz yemeklere zaman içerisinde alıştığınızı, damak tadınızın değiştiğini fark edeceksiniz.


- Potasyumdan (meyve ve sebzeler, özellikle, portakal mandalina, greyfurt, muz, domates, patetes) ve kalsiyumdan zengin gıdaların bazı kişilerde kan basıncını düşürmede yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Ancak bu bilgi kesin değildir.


- Yüksek kan basıncı olan kişiler az miktarda (günde bir dubleyi geçmemeli) alkol alabilirler. Ancak kilo vermeye çalışıyorsanız, alkolün kalorisinin çok yüksek olduğunu hatırlamalısınız. Bazı çalışmalar aşırı alkol tüketiminin kan basıncını yükselttiğini göstermiştir.


- Sigara içilmesi, koroner arter hastalığı ve kalp krizi için önemli, bir diğer risk faktörüdür. Ayrıca damarlarınızda spazma yol açarak kan basıncınızın kontrol edilmesini güçleştirir. Eğer sigara içiyorsanız, mutlaka bırakmalısınız!


- Çalışma saatleri içerisinde kısa dinlenme molaları veriniz. Geceleri ve hafta sonlarını dinlenmekle veya hafif - orta derecede spor aktiviteleri ile geçiriniz.


edit: bu yazılar alıntılardan derlenmemiş direk hasta okulu adlı internet sitesinden aşırılmıştır.tedavi yöntemleri uygulandıgında,ters etki-etkisizlik-yanlış etki yapması durumunda mutant kişisi mesuliyet kabul etmemektedir.

genc siviller

bakanlar kurulu listesindeki herhangi bir boşluğa; ermeni konferansı sırasında yaptığı açıklamalar, 301i cansiperane savunması, şemdinli savcısının kurban edilmesine göz yumması ile hepimizin adalet duygularını sarsan cemil çiçekin yer alması sınavın baştan geçersiz sayılacağı türden bir hata olacaktır.


görev başında olduğu her dönem fail-i meçhul cinayetler olan, hrant dinkin öldürülmesi sonrasında sorumlu valileri ve emniyet müdürlerini görevden alamayan, döneminde linç olayları tırmanışa geçen, çetelerle mücadeleyi sonuna kadar götürebileceği konusunda şüpheler uyandıran, son olarak da 1 mayısta istanbulun ortasında insanları coplatan her devrin içişleri bakanı abdülkadir aksunun ismi yine içişleri bakanı boşluğunda yer alırsa kopya muamelesi göreceksiniz.


herkesin sürekli adı üzerinde uzlaştığı, idare-i maslahat gerektiren her türlü makam için adı geçen, her hangi bir siyasi pozisyonu olmayan renksiz kokusuz insanları da bakan yaparsanız sınavdan geçer not alamazsınız.diyen topluluktur bunların ne olduğu belli değil kanımca bunlarda acan acan ülkemi acanlar sarmış haperimiz yok


bay bilen

kısa zamanda sözlüğü ele geçirme planları yapan, sahip olduğu bilgi birikimiyle sözlükte çığır açması beklenen yeni nesil yazar

one

metallica nın favori şarkılarındandır. girişindeki silah, helikopter ve asker seslerinin intro oluşturduğu harika bir şarkı.


can t remember anything


can t tell if this is true or dream


deep down inside i feel to scream


this terrible silence stops me


now that the war is through with me


i m waking up, i cannot see


that there s not much left of me


nothing is real but pain now


hold my breath as i wish for death


oh please god, wake me


back in the womb it s much too real


in pumps life that i must feel


but can t look forward to reveal


look to the time when i ll live


fed through the tube that sticks in me


just like a wartime novelty


tied to machines that make me be


cut this life off from me


hold my breath as i wish for death


oh please god, wake me


now the world is gone i m just one


oh god, help me


hold my breath as i wish for death


oh please god, help me


darkness imprisoning me


all that i see


absolute horror


i cannot live


i cannot die


trapped in myself


body my holding cell


landmine has taken my sight


taken my speech


taken my hearing


taken my arms


taken my legs


taken my soul


left me with life in hell


kontorlerin lira olma durumu

kopuz

daha fazla başlık!
ydusozluk ydusozluk ydusozluk