22 temmuz 2007 genel secim sonuclari – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
akp ezici gitmektedir.nasıl oluyor ben bunu anlamamaktayım...eyy aziz nesin,sen ne büyük adamsın...
nasil oldu da böyle oldu dediğim, belkide yaşım gereği en çok neyin ne oldugunu anlayabildiğim, daha dogrusu neden böyle oldugunu anlayamadiğim kafa karıştırıcı sonuç
kemalpaşanın mezarında kemiklerinin sızladığı türkiyenin iran yolunda ilerlediğin gösteren tarihi gün
demekki biz at gözlüğüyle bakıomuşuz, biz sadece tandoğana bakıomuşuz ama sincanı unutmuşuz.. biiz sadece starbucks a bakmışız, kahveleri takmamışız.. demekki biz sadece kendi çevremize göre yorumlar yapmışız, ama madalyonun diğer yuzunu gözden kaçırmışız.. sonuçlar şu demek oluyo: oy kullanan her 2 kişiden 1i akp yi destekliyor.

burdan sonra ağlayıp sızlamanın anlamı yok.. demokrasi böle bişidir işte, birileri üzülürken birileri sevinecek.. olan bu güzelim ülkeye olmasın da sonunda....

birde şöyle bir global sonuç çıktı bugun, avrupa da 'sol'un gerileyerek kan kaybettiği, sağın hızla gücüne güç kattığı, tek ülke türkiyemizdir..
erken seçim erken seçim .. belli değil miydi erken yapacağınız zaman sonucun bu olacağı ? muhtıralar verirken,cumhurbaşkanlığı seçimlerini veto ederken,1001 yamalı anayasamızı değiştiriken belli değil miydi akp'nin ezilen gibi görünüp sempati kazanacağı?cumhuriyet mitinglerinde hesaba göre 11 milyon insan toplanmış doğudan batıya,nerede bu insanlar?

-----

bilmem kaç bin dolarlık saatini,gemisini,yazın ortasında "gariban" vatandaşa dağıtılan kömür sandığa teşvik olarak algılandı(ki bu kesinlikle vatandaşı satın almaktır).peki cumhuriyet mitinglerindeki vatandaşlara belirli vaatler veya anlık "hediyeler" verilmediğini kim iddia edebilir?zira sonuca bakınca toplanan 11 milyon insanın "chp"ye oy vermediği açık şekilde ortaya çıkıyor.neredeydi bu insanlar seçim sırasında ?

-----

adalet ve kalkınma partisinin yeniden ezici üstünlükle iktidar olması yeni soru işaretlerine gebe.iktidar olduğu ilk 4 senede "irticâ" adına(şükürler olsun ki) elle tutulur bir faaliyet girişimleri olmamıştı.ama bunun yanında yandaşlarından alacağı oyların ciddi şekilde düşmesini sağlayacağını beklediğim bir dizi "demokratikleşme" reformuna imza atmışlardı.ama beklediğim olmadı aksine inanılmaz bir oy artışıyla tekrar ve tek başlarına iktidar oldular.yeni iktidarlık dönemlerinde "laik" türkiye'nin "laik"liğinin korunması tek umudumuz tek ümidimiz.bu görüşün zıttı halinde ise,teoktarikleşen bir türkiye,bir nesile daha mâlolacaktır.ülkemizin en güvenilir(!) kurumu olan "tsk"nın,laikliğe gelebilecek darbeler sonucunda alabileceği tek bir karar vardır,ki bu da "yeni bir darbe"dir.darbenin götürülerini tartışmaya lüzum yoktur.

-----

22 temmuz'da demokrasi kazanmıştır,beğensekte beğenmesekte.bundan sonra yapabileceğimiz hiç birşey yoktur.yapılması gereken tek şey sabırla oturup beklemektir.iktidar parti'nin egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu unutmamasını umuyoruz.gerçi egemenliği elinde tutan bu millet kararını akp yönünde vermiştir;bu sonuçla erdoğan'ın şu şeytani sözleri ziyadesiyle rahatsız edici bir şekle bürünüyor..."laiklik elden gidiyormuş!!millet isterse gider tabi yahu!"

(edit : 2007 seçimlerinde yüzümüzü güldüren birşey varsa bu da Mehmet Ufuk Uras'ın ist.1.bölgeden bağımsız aday olarak meclise girmesidir.2.bölgeden aday Baskın oran'ın 40.000 oyda kalıp vekil seçilememesi ise üzücüdür,kahredicidir.)

(edit: unutmadan deniz baykal yüzmeye başladı mı rodos'a doğru??wuhwuhwu..nan ne adamsın deniz(u: daşşakoğlanı olmak))
milletvekili dağılımı şu şekilde olmuştur ;- akp = 46,66 - 340(koltuk)

- chp = 20,85 -112(koltuk)

- mhp = 14,29 - 71(koltuk)

- bğmz = 5,204 -27(koltuk)