7 eylul 2007 tool istanbul konseri – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ve evet . bir hayal daha gerçek oluyor . tool da güzel istanbulumuzu ziyaret ediyor . 07.09.07(cuma-21:00) tarihinde turkcell kuruçeşme arena.bilet fiyatları şöyle açıklanmıştır ;

- sahne önü : 150 ytl

- normal bilet : 80 ytl

- öğrenci bileti : 50 ytl (öğrenci biletleri tükenmiştir)

daha fazla bilgi için http://www.biletix.com
istanbul anadolu yakasında oturan yazarlar , turkcell kuruçeşme arena ya saat 19:00 da kadıköy , 19:30 da üsküdardan kaldırılacak vapurlarla gidebilirler . ücret 4 ytl olup , dönüşte de aynı hizmet sağlanacaktır .

daha fazla bilgi için :

http://www.turkcellkurucesmearena.com/tr/default.asp
--- kelimeler kifayetsiz kalınca ---

(bkz:hacı olmak)

bu bir konser değildi , bu bir şov da değildi . hayır zaten onlar da insan değildi bundan eminiz artık . kuruçeşme arena nın ortaköyde olması dolayısıyla birçok insan avrupa yakasındakilerin çok daha rahat bir şekilde alana ulaşabileceklerini düşünmüştü belki , ama öyle olmadı sanırım , zira kadıköyden kaldırılan vapur direk konser alanına giriş yaptı , ne yol stresi çekildi , ne de köprü geçildi .

karaya adım atınca bir kuyruk görür gibi oldum , ama kendi kendime , *yok canım bu kuyruk olamaz , cidden olamaz* dedim .150-200 metrelik kuyruğu oluşturan insanların yüzündeki ifade memnuniyetsizlikten ziyade sevinç ve heyecandı . zira kuyruğu görünce malazlarkibritin yüzünde oluşan dehşetimsi ifade , kuyruğa girme anıyla birlikte heyecan ve sevince dönüştü.(u: toplum psikolojisi)

kuyruk gişelere yaklaştığında , turkcell kuruçeşme arena girişine koyulmuş * yasaklar * tabelası ile karşılaşıldı . bikaç enteresan yazı vardı ki *öeeh* dedirtti(u: öeh demek).lütfen bakınız ;

- konser sırasında seyircilerin pogo ve crowd surfing yapması tehlikeli ve yasaktır.

- konser alanına çadır (!) tente (??!!) şezlong (...) sokulması yasaktır .(u: mavi ekran)

9 da çıkması planlanan ve duyurulan tool , 40 dakika rötarlı çıktı sahneye ... onlar çıkmadan önceki sahne düzeni yetersiz görünmüştü gözümüze , bu muydu yani koskoca tool un sahnesi dedik . ama bir çıkışları oldu ki ... bir ara kimse alkışlayamadı , herkes şaşkın bakışlarla sahneye baktı 3 saniye boyunca . bir anda *jambi* başladı , bizler de kendimize geldik .. jambi bittikten sonra maynard james keenan kalabalığa , * good evening istanbul , nice to meet you , hope you enjoy * şeklinde samimiyet gösterisinde bulundu .. bir kovboy şapkasıyla anca bu şekilde şov yapılabilirdi , maynard bunu yaptı , kel kafasına yapıştırdığı mohikan tarzı saçı çok seçemesekte onlar tool du .. hatırlayabildiğim şarkı listesi şu şekildeydi ;

- jambi

- stinkfist

- schism

- vicarious jam

- lateralus

- bunların haricinde 2 saatlik konseri tamamlayacak bir bu kadar daha sanat icra ettiler ama , onları hatırlayabilen kimse varmıydı bilemiyorum , zira herkes hipnotize halindeydi .

-----

tool can alıcı bir gruptur . bu böyle bilinir , ama istanbul dün bunu canlı bir şekilde izleme şerefine erişti . şöyle ki , normal olarak her grup ara vereceği zaman , *tamam arkadaşlar bi 10 dakka mola veriyoruz .. sonra devaaaaaam !* şeklinde söz öbekleri kullanırlar .. tool ise konuşmadı .. bunun yerine arka plandaki , şovun tamamlayıcısı niteliğindeki , üstüne türlü kubik desenler ve enterasan figürler yansıtılan dev perde düştü .. ki bu figürler içinde en can alıcısı kafatası içindeki cenin figürüydü .. bu perde düşünce yerine , herkesin tanıdığı 10000 days in kapak resmindeki http://www.stehversuche.de/uploads/_previews/tool_10000_days.jpg , picasso nun elinden fırlamış gibi kubik görünen ama bir yandan da maya ya da inca figürlerini yansıtan perde ortaya çıktı .. tüm kalabalık * noluyo amunakoym * derken , bu perdeye açılı ve kontrast ışıklar yönlendirildi . bu ışıklar figürleri adeta canlandırdı ... orda ne olduğunu çözmeye çalışırken geçen dakikalarda bir ara malazlarkibrit kafasını indirdi ve sahneye baktı .. sahne boştu .. tool ara vermişti ve bunu hipnotize edercesine yapmıştı ...

tool inanılmaz ve unutulmaz beste ve güftelerle sınırlı kalmayan bir grup olduğunu tekrar tekrar kanıtladı . parçalarında sürekli aksak ritm kullanan tool , geçişlerde ve iniş çıkışlarda tek bir nota bile hata yapmadı , en azından kulağımızın aldığı kadarıyla . bu tool un ne kadar önemli , ne kadar müthiş ve ne kadar çalışkan bir grup olduğunu anlattı bir kez daha .. o şarkıları sahnede sıfır hata ile icra etmek , gerçekten uzun süreli bir grup çalışmasını gerektirirdi , onlar da bunu yapmıştı . bu bir nev-i de seyirciye saygıydı . sahne şovu nu anlatmak çok isterdim , ama hakikaten kelimeler o kadar kifayetsiz kalıyor ki ... bunu sadece görme şansına erişenler yaşadı sanırım .

(bkz:ölmeden tool konseri izlemek)

- konser alanında bazı olumsuzluklar yok değildi , örneğin biranın 8 ytl olması , tuvaletlerin müthiş yetersiz olması vs. , ama kesinlikle bu geceyi hiçbirşey bozamazdı .. bozamadı da ..

- pozitif şirketi sanırım bunu da yapabiliriz istesek diyebilecekleri bir organizasyona daha imza attılar . tool u getiren red hot chili peppers ı , radiohead i de getirir diyoruz ve yetkilileri göreve çağırıyoruz .

(bkz:ölmeden yapılacaklar listesinin tepe taklak olması)

i know the pieces fit ... i know the pieces fit ... i know the pieces fit ...