ak 47 – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ikinci dünya savaşı sonrası alman makineli tüfeklerine alternatif olarak üretilmiş, 800 metrede etkili, 30'luk şarjör, 7.62'lik mermi kullanan, adını yapımcısı mikhail kalashnikov'dan alan, çin, polonya, çekoslovakya, israil tarafından kendisinden geliştirilen modelleri bulunan, dünyanın en çok kullanılan gerilla tüfeğidir. sovyetler'in yıkılışıyla birlikte milyonlarcası silah tüccarları tarafından dünyanın en ücra köşelerine değin sokulmuştur. afrikanın gelişmemiş yereşimlerinde 6 7 yaşındaki çocukların ellerinde görebileceğimiz kadar kullanımı basit bir tüfektir.

http://kalashnikov.guns.ru/
cok garip bir tufektir digerlerine gore. ilk elinize aldiginizda parcalarin birbirlerine cok iyi oturdugunu saglam bir tufek oldugunu hissedersiniz. digerlerine gore hafiftir. degisik tipleri vardir, dipciklisi kizaklisi vs.vs. ilk atis yaptiginizda tufege asik olursunuz, fakat darbeli (tam otomatik) atislarda ilk 5 mermiden sonra hedefi vurmak imkansizlasir. camura atin cikarin calisir denize atin cikarin calisir icine kum bosaltin calisir. ne olursa olsun tsk nin kullandigi g3 piyade tufegi kadar iyi degildir. 200 metreden 3 te 3 vurabilen ben kelesle 1 tane vurabildim
aslında 4'ün 2'sidir,1.6 versiyonda birde tıpkı ak-47'ye benzeyen defender vardır 4'ün 1'i o ayrı..(u: csye takılmamak gerek.)(u: sımayl)