als – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
amyotrofik lateral skleroz (als), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. bu hücrelerin kaybı kaslarda düşüklük ve erimeye yol açar. ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. bu yayılma "bulber" alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. ıleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

als hastalarının ortalama üç ila beş yıl yaşayabildikleri belirlenmişse de, daha uzun süre yaşayan kişiler de vardır.

als hastalığına yakalanmış bir çok ünlü kişi bulunmaktadır. amerikan beyzbol oyuncusu lou gehrig, ıngiliz aktör david niven, leeds united ve ıngiltere futbol federasyonları menejerleri don revie ve dieter dengler, metal müzik gitaristi jason becker, amerikan caz müzik bas çısı charles mingus, matematikçi fokko du cloux, ıngiliz fizikçi stephen hawking, Çinli lider mao zedong, amerikan politikacı jacob javits bu hastalığa yakalanmış ünlü kişilerden bazılarıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/als