tam adı la fabuleux destin d'amelie poulain(u: amelie poulain in muhteşem kaderi) olan fransız yapımı film.

le fabuleux destin d'amélie poulain, türkiye'deki gösterim adıyla amélie, audrey tautou'nun başrolünde olduğu, jean-pierre jenuet filmi. fransız yapımı bu romantik komedi, jenuet ve guillaume laurant tarafından yazılmıştır. montmartre'de geçen film, modern paris hayatının idealize edilmiş, alaycı bir yorumudur.

film nisan 2001'de fransa, belçika ve fransızca konuşulan batı ısviçre'de gösterime girmiş, pek çok film festivalinde yer almış ve ardından tüm dünyada sinema salonlarında izleyici beğenisine sunulmuştur.

avrupa film Ödüllerinde en iyi film ödülünü almış, ikisi en ıyi film ve en ıyi yönetmen dallarında olmak üzere dört césar Ödülü almış, en ıyi senaryo dalıyla birlikte iki bafta Ödülü ile ödüllendirilmiştir ve akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir. bunların dışında pek çok ödülün de sahibi olmuştur.

(u: vikipedi)
çok garip bir ailede yetişen asosyal bir şekilde büyümüş diyebilecegimiz... mükemmel tanımına uyabilecegini düşündüğüm fransız yapımı bir film

(u: ayrıca filmdeki kızı da hep tatlı bulmuşumdur)
detaylara yoğunla$ıldığında insan hayatını deği$tirebileceğini dü$ündüğüm, ba$rollerini audrey tautou ve mathieu kassovitz'in payla$tığı romantik komedi film. uzun ismi ''le fabuleux destin d amelie poulain'' olmakla birlikte film müzikleri de $ahanedir..

oysa siz asla bir sebze bile olamazsınız! çünkü bir enginarın bile bir kalbi vardır..