avrupa birligi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
1957'de ;belçika fransa almanya (batı) lüksemburg ıtalya hollanda'nın katılımları ile kurulmuş olan

ve günmüzde 27 avrupa ülkesinin oluşturduğu uluslararası örgüt. 1992 yılında maastricht anlaşması ile ab ismini almıştır.

ayrıca bu birliğin yasal zeminini 1 şubat 2003'te yürürlüğe giren nice anlaşması oluşturur.
yurdum gençlerinin aslında gerçek görev ve vazifelerinin ne olduğunu bilmediği topluluk.bilmemeleride gayet normal 12 eylülden sonra apolitik bir gençlik yaratma çabası gençlerin sorgulamayı bırakıp sadece etraflarından duydukları üstün körü yorumları gerçeklermiş gibi kabullenmelerine sebep oldu.bu ülkenin asıl derdi o topluluğa girerek basit bir ünvan kazanmak değil gerçekten sosyal vazifelerini yerine getiren ilerici demokratik bir türkiye olmalıdır.belki o zaman hayalini kurduğumuz tek başına ayakta durabilen bir türkiye yaratabiliriz.

bunlar benim şahsi görüşlerim olmakla beraber katılıp katılmamanız sorun teşkil etmez.
okuma alıskanlıgımız olmadıgı için sadece televizyondan izlediğimiz kadarıyla yorumlar yaptıgımız (ki bunlar olumsuz yorumlardır),bize hep eksisi gösterilen ama biraz irdeleyince eksisi mi artısı mı daha fazla oldugunu görebileceğimiz bir topluluktur.ayırca:

unutulmamalıdır ki gecmişte ellerinde tam bagımsız atatürkcü türkiye diyenler asılmıstır.annelerimizin babalarımızın yaktıkları kitapların kokuları hala burnumuzdadır ki kitap okumamaktayız.evet apolitik bi gençlik var ama hiç olmazsa biz dönek değiliz...

avrupa birliğine girince türkiye'de koyulucak kurallardan bikacını size sıralamak istiyorum:

1-babalara doğu izni verilecek

2-evlat edinenler altı ay ücretsiz izin alabilecek

3-işyerlerinde emzirme odaları açılacak

4-yabancılar da sendika kurabilecek

5- 18 yaşını doldurmayan cocuklar müzik-sinema gibi faaliyetlerde kurallı calısacak

6-evsizler için sosyal hizmet merkezleri açılacak

7-çocuklar agır işlerde çalısmayacak

8-iş ortamlarında kanserojen maddeler kullanılmayacak

9-vitaminlerin reklamları olacak

10-acil durumlarda tek numara olacak

11-hayvan denek kullanılmayacak

12-onarıcı adalet ilkesi cercevesinde yeni bir kanunla mahkemeye gitmeden cözüm saglanmaya calısılacak

13-cocukların tütün kullanmasını özendiricek her türlü medya yolu kapanacak

14-sucluların dna dokuları bir bankada arsivlenecek

15-fok derisinden giysi giyilmeyecek…

edit:evet tam bagımsız bir türkiye istiyorum ben de ama hani biz apolitiğiz ya.kafanız karıstı galiba,bu cocuk ne demek istiyor yazdıkları çelişiyor diyorsunuzdur içinizden kimbilir.son bi not:bi siyasetcinin artıları eksilerinden fazlaysa o siyasetçi iyidir...anlayana...

edit2:kopenhag kriterleri denen bir şey var bileniniz var mı?????
bu birliğin kurulması planlanırken türkiye'ninde kurucularından olacagı ama daha sonaralarda birleşip bizleri ezerler die vazgeçilmişti,şimdi o birligi istemeyenlerin torunlarıysa girmrek için yırtındıgı yer..
bunca sömürmlere bunca yalakalıklar yapıp girmek için yırtındığımız ve ülkemizdeki yeraltı ve yeryüzü kaynaklarını sömürmek için bizi kandırmak için önümüzde çömelen bi topluluk.
yüzyıl içerisinde 2 büyük savaş tecrübesi edinmiş olan kıta insanının,(asıl amacı) savaş yaralarını sarmak, sosyal açıdan bir bütün, birlik & beraberlik halinde yaşatabilmek, ekonomik olarakta ayakta tutabilmek için tasarlanmış; şimdilerin avrupa devletleri – çıkar – topluluğu.