bandista bir aralık, bu darlık bu basmakalıp, bu ayık kafayla esrik taklitleri, bu aramızda yaşayan katilleri teşhir etmek gerek dedi evde uyuklarken. uyanmak gerek dedi önce kendi kendine, evde bir gitar çaldı manuş, klarnet aktı meyanlı, kaydırmalı, akordeon zaten doldurmuştu köşe bucak, vurmalılar hazırdı "marş"a, başladı ev'in hikâyesi, varyetesi söküp söküp yapmanın.

bandista evi şenlik kıyamet bir eylem bandosu şimdi ses vermekte ska, balkan, vertov, reggae, eşitlik, özgürlük, cango, votka, adalet, kökler sularından... bandista evinde geceler gündüz gündüzler denktir geceye, bu evde güneş batsa da dinlenir ev hece heceye. bu evin odaları geniş uzun dar hayal; bu evde mebzul miktar kapılar kilitsiz gıcırdar. bu evde koridorlar, sokaklar ve meydanlar, sahneler salonlar dansla sesle hınçla çığlıklar... bu ev bir dağ başında bir gettoda ya da down-town'da, bu ev dev bir karavan bu evi bulur arayan. bu evin sakinleri kara kızıl mor renkleri, yeşil sarı turunç ve nar, bu ev binbir bedenle var. bu ev döker alınteri, bu ev rahim yangın yeri; söndürür kandilleri nice esrik sever evi. bu evde geçmiş hüzünle değil hüsnü kabulle, bu evde gelecek yokla değil beklenir telaşla. bu ev tenha bu ev dar-maduman kanma yalan, gözyaşları ağıtlar destanlar epik tasalar, bu evde yasalar değil ses verir yoldaş maison'lar!

bandista is a music collective established in may 2006 in istanbul, turkey. bandista has its roots in the cultural diversity of anatolia; though the band's presence clearly declares its internationalist approach. the sound of bandista varies from django to reggae, from bratsch to ska, dub and afro-beat. the basic formula of the band is to deconstruct whatever sound, text and image possible in favour of a border and class free world. every bandista performance is a situationist experiment of rage and rapture. bandista has performed in several festivals, demonstrations and clubs in turkey and abroad.

kayıt / recording: bandista, kadıköy

miksaj / mixing: beatbox pro-lab sound, napoli

mastering: studio soulfingers, napoli

kapak / cover: bandista

nisan/april 2009

http://www.tayfabandista.org/
devrimcilerin son gözdesi, albümlerini internet sitesinde yayımlayan, para mı? kim siker kapitalizmi diyerek kafa tutan, ve duyumlarıma göre albümlerini kendi elleriyle sokakta geçen mustafa dayıya bile bedava veren mustafayı geç grup şahane, yüreğimiz kıpır kıpır, grup yorum tarzı marşlar veya kendine özgü marşlar, biz yorumu bilirize alternatif