bass gitar – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
bass gitar tum müzik altyapısının temel enstümanıdırr kısaca bass gitar olmadan hiçbir müzik senkrasyonu sağlanamaz çünkü bass gitar izlediği bass yürüyüşleriyle eserin ana hatlarını belirler diğer enstrümanlar ise bu bass yürüyüşlerini süslerler(örneğin;keman ,solo gitar,klavye,...)en az 4 telli bass gitar mevcuttur ve en yaygın olanı da (amatör müzisyenler için) 4 tellilerdir.ayrıca bass gitar diğer insanlar tarafından tel sayısı az olduğu için basit sanılsada aslında en zor gitar türüdür çünkü eserin temelini oluşturur eger temel sağlam diilse dier müzisyenler ne kadar iyi olursa olsun parça hep sırıtacaktır ama nedense bassistle hep arkada planda tutulur buyüzden bassistlere biraz daha saygı diyorumm
vuruş zamanlarını davul ritminden alan bir gitar çeşidi. bateristlerle birlikte grubun unutulmuş elemanları olarak anılarda yer alırlar. nedeni bass sesini duymak için kulağa bateristi görmek için x ışınlarına sahip olma zorunluluğundan ileri gelmektedir.
bass gitar dedin mi aklıma basistler gelir basistler gelincede onun arkasından *flea gelir...* red hot chili papers in basisti...
her enstrüman gibi bir orkestranın en önemli enstrümanlarındandır. tel vuruşları davulun crosslarıyla paralel gider. Çalınan parçaya bir dolgunluk verir. normal bir gitara göre daha agır ve daha büyüktürler.
son zamanlarda iğrenç espirilere alet olmuş müzik aletidir.

örnek:

ben gitar çalacam ,kazım sen davul tabii ,süleyman sen solistsin ,mehmet sanada basıvereliim. nıhahaa gibi...
muzikte temel altyapiyi olusturan orkestrada gitar ile baterinin arasindaki kutsal ve ilahi ittifak.baslica ilahlari victor wooten/marcus miller/jaco pastorius/flea diyebiliriz.
sesi diğer enstrumanlara göre daha dikkatli dinlenildiğinde duyulabilen ama gerçekten dikkatle dinlendiğinde en az bir gitar solosu kadar güzeldir . davulla birlikte ritm işini yürütür . ari barokas , kutlu Özmakinacı , levent yüksel benim bildiğim ünlü bascılar. ayrıca bas gitar çalan şahıslara basist değil bas gitarist denmektedir.
ritim tutabilme ve müzik kulağı olan kişilerin hiçbir eğitim almadan son derece iyi çalabildiği hoş sesli bir enstruman.

aslında çok basittir,şarkı dinlenir,şarkının temposuna ve duygusuna göre bas'in farklı kalınlıktaki notalarına basılır....