bize cumhuriyet yakisir – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
bursa nutku....

türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, "polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, "demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek"

onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir."

ışte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!

mustafa kemal atatürk

bursa, 5 şubat 1933
cumhuriyetle demokrasinin birbirine en çok yakışan dahası birbirine damardan bağlı organik öğeler olduğunu unutan türk gencine hatırlatılması gerekencümlelerden biridir.dahası:

(bkz:bize demokrasi yakışır)
(u: tırnak) bize cumhruiyet yakisir(u: tırnak)

yıllardır varolan anlaşmazlıkların nereden kaynaklandığını belli eden başlıktır. meğer biz aynı şeyden bahsetmiyormuşuz dedirtendir

biz cumhuriyetten yanayız lütfen siz de bırakın şu cumhruiyet i de anlaşalım

(bkz:yazım hataları)