bursa – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
bursa ili doğuda bilecik, adapazarı, kuzeyde ızmit, yalova, ıstanbul ve marmara denizi, güneyde eskişehir, kütahya, batıda balıkesir illeriyle çevrilidir.

denizden yüksekliği 100 metre olan bursa, genelde ılıman bir iklime sahiptir. ancak, iklim bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. kuzeyde marmara denizinin yumuşak ve ılık iklimine karşılık güneyde uludağ'ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.

ılin en sıcak ayları temmuz - eylül, en soğuk ayları ise şubat - mart'tır. 52 yıllık gözlem süresi itibarı ile yıllık ortalama yağış miktarı 706 mm.dir. ılde ortalama nispi nem % 69 civarındadır.

ılin yüzey şekilleri, birbirlerinden eşiklerle ayrılmış çöküntü alanlarıyla, dağlar halindedir. çöküntü alanlarının başlıcalarını ıznik ve uluabat gölleriyle yenişehir, bursa ve ınegöl ovaları oluşturmaktadır.

toplam yüzölçümü 10.891 km2 olan bursa ili topraklarının % 17'sini ovalar oluşturmaktadır.

ürkiye nüfusunun yüzde 3,13 kadarının yaşadığı bursa ili en fazla nüfus artışı olan illerden biridir. türkiye’de 18,28 olan nüfus artış hızı bursa ilinde binde 27,74’dir. ıl nüfusunun ,7 bölümü kentlerde, % 23,3 bölümü ise köylerde yaşayan nüfusu oluşturmaktadır. (2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre)

nüfusun kentte yaşayan ve kırsal alanda yaşayan oranına bakıldığında da bursa ili kentleşme oranının 1935’ten bu yana türkiye ortalamasının her zaman üzerinde olduğu gözlenmektedir. 1970 yılından itibaren de kentsel nüfus oranının, kırsal nüfus oranını geçtiği görülmektedir.türkiye genelinde ise kentsel nüfusun oranının yüzde 50’nin üzerine çıkması 1985 yılında olmuştur. bu da gösteriyor ki bursa ili kentleşme sürecini türkiye’den daha önce yakalamıştır. geçmişten bugüne kentsel nüfus oranı türkiye genelinden fazla olan bursa ili 1960’dan sonraki hızlı artışında etkisiyle kentleşme sürecine daha erken girmiştir.
aziz memleketim.küçük istanbul da denebilir aslında zira kış aylarında zaten istanbul sosyetesinin 3 de 1 bursadadır.türkiyenin 4. büyük şehridir.