onbirinci, onikinci yüzyıldan bu yana sürekli şekli değiştirilerek, anlam kaymalarına uğraya uğraya bi hal olmuş tuhaf kelime.

hakkında farklı farklı bi sürü mit olan cadı kültü popüler kültürle iyice gülünçleşmiş, tatlı cadı diye bi tabir yaratmış, bu şekilde cadı kültünü kendince kurgulayarak istediği ve denetleyebileceği bi zemine oturtmak istemiştir.

sonuçta, hiç de özenilesi değildir bu cadı kavramı, cadılık falan. aksine tudur, kakadır, pistir. şeytandır, çakaldır, fettandır cadı; eril otoriteyi(u: doğal oalrak dini vs.yi) tehdit eden, bi an önce kontrol altına alınması gereken, bi tür sapkınlıkla sadece kadının üzerine yapış(tırıl)an ifadedir. oysa ağzı var dili yok ya da uysal mı uysal, masum mu masum olmak varken veya masallardaki o datlu cadılara özenmek varken neden prim verilir böyle şeylere hiç anlamam.
16-17. yüzyılda h.z isa nın soyunun devam ettiğini iddia eden; katolik kilisesinin düşüncelerine ters düşen kadınlara vurulan ve yakılmalarına neden olan damga. (u: yanlışım varsa düzeltin)