cerkez ethem – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kurtuluş savaşı'nda kuvayı milliye döneminin çetecilerinden.1885 yılında bandırma'da doğdu. bandırma'nın emre köyüne yerleşmiş sapşığ çerkez oymağından, ali bey'in beş oğlunun en küçüğüydü. ağabeyleri, ilyas ve nuri beyler, rum eşkiyalarıyla çarpışırken ölmüşler, reşet ve tevfik beyler de 1901 ve 1902 yıllarında harbiye'yi bitirerek subay çıkmışlardı. reşit bey çeşitli cephelerde çarpıştı. 1919'da meclisi mebusan'a saruhan milletvekili olarak katıldı. oradan birinci tbmm'ye geçti.

çerkez ethem, evinden kaçarak bakırköy süvari küçük zabit mektebi'ne girdi. balkan savaşı'nda bulgar cephesinde yaralandı. kıdem zammı ve madalya aldı. i. dünya savaşı'nda eşref kuşçubaşı'nın yönettiği pan turanist teşkilatı mahsusa ile birlikte iran, afganistan ve irak'a yapılan akınlara katıldı. yaralanarak savaş sonunda köyüne çekildi. 1919-1920 tarihleri arasında bir yıldan uzun bir süre anadolu'da tek önemli vurucu güç olan kuvayı seyyare'yi kurdu ve yönetti.

düzenli ordunun kuruluşu döneminde, kayıt altına girmek istemeyerek hükümete başkaldırdıktan sonra, 1921 ocak ayı ortalarında yunanlılara sığındı. izmir'e, oradan da atina'ya gönderildi. ankara istiklâl mahkemesi'nin, ağabeyleri ve yakın adamlarıyla birlikte, ethem bey'in de gıyabında verdiği 9 mayıs 1921 tarihli ve 573 sayılı karar ile "müsellahan takibi hükümet cürmünü irtikap ederek", düşman tarafına firarından dolayı idama mahkum oldu. türkiye'den ayrıldıktan sonra, önce berlin'e gitti. daha sonra, bir süre kahire'de yaşadı ve son yıllarını ürdün ve lübnan'da geçirdi. 1948 yılında öldü.cumhuriyetin kurulmasından daha sonra tbmm tarafından cıkartılan af ile kendisini turkiyeye dondurmek isteyen haberciye:

"yalnız suclular affedilmeyi kabul eder. tarihte affedilen bir suclu olarak anılmaktansa, hakkı yenmis bir adam olarak anılmayı tercih ederim" diyen cerkes savascı.