cmk – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
sınav konusu kanundur.

bu kanunu düşünürken bile aklıma şu sorular gelmektedir:

olay 1. dolandırıcılık suçundan yargılanan (s) izmir 5. ağır ceza mahkemesince 3 yıl hapis cezasına mahkum edilir. kararın yüze karşı açıklandığı duruşmanın son oturumunda baygınlık geçiren (s) uzun süre hastanede tedavi altında kalmıştır. bu nedenle temyiz süresini kaçırmıştır.

1. söz konusu karara karşı kimler temyiz yoluna gidebilir?

2. temyiz süresini kaçıran (s) ye ne önerirsiniz?

3. temyiz incelemesi yapan yargıtay ın ilgili ceza dairesi izmir 5. ağır ceza mahkemesi kararını onarsa bu karara karşı gidilebilecek bir denetim muhakemesi yolu var mıdır?

olay 2. konergene adı verilen bir örgütle ilgili olarak sürdürülen ceza soruşturması kapsamında türkiye çapında yayın yapan huriyetcum adlı gazetenin 84 yaşındaki başyazarı ilsel hançuk gece saat dörtte apar topar gözaltına alınır.

4. yakalan kişinin gözaltına alınabilmesi için gerekli koşullar nelerdir? olayda bu koşullar gerçekleşmiş midir?

5. ilsel selçuk gözaltında iken bir süre avukatıyla görüştürülmemiştir. bunun gerekçesi ne olabilir açıklayınız.

6. ilsel selçuk kollukta ve savcılıkta ifadesi alındıktan sonra tutuklanması istemiyle sulh ceza mahkemesi önüne çıkarılır ise de yurt dışına çıkmama koşuluyla serbest bırakılır. ilsel selçuk un bu koşulla serbest bırakılmasının geerekçesi ne olabilir?

7. olayda söz konusu edilen örgütle ilgili olarak başlatılan ceza soruşturması bir yıla yakın bir süredir devam etmektedir, ancak henüz açılmış bir kamu davası yoktur. savcının kamu davsı açması için gerekli koşullar nelerdir, birçok tutuklu şüphelinin bulunduğu bir ceza soruşturmasının bu kadar uzun sürmesinin ceza muhakemesine egemen olan ,ilkelerden hangilerine aykırılık oluşturduğunu belirtiniz.

8. istisnaen madde bakımından yetkili olma dururmlarını belirtiniz. açıklayınız.
ceza muhakemeleri kanunudur. ayrıca sözlüğün kırk yılda bir işe yaramasını dilediğim dersdir.