yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

16 + 9 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
  • demokratik acilim

    örtük bi' tabu olarak görülen kürt sorununun motifi olduğu açılma.


    ama ben bu açılım konusunda ikilemde gibiyim artık. destekliyorum bu açılımı; haklı bir açılım. olması, yapılması hatta öyle ya da böyle gerçekleştirilmesi gereken bi' açılım. ama sen daha yakın tarihine ışık tutmadan ne ile, nasıl temellendirebilirsin ki savununu. kimse sallamaz havada asılı önerileri. sen daha cunta anayasasını değiştirmeden, hangi ve nasıl bi' demokrasiden bahsedebilirsin ki. bahsedersin tabii, ama tanımlaman gerekir o demokrasiyi. sırf muhalafete ve toplumsal muhalefete ayar vermek, onu bastırmak niyetinde olan, demokrasiyi işine geldiği gibi yorumlayıp yer yer demokrat yer yer de polis devletine rolünü bürüyen bi' hükümetin yaptığı bu demokratik açılımı desteklemiyorum. halen daha içeriği hakkında somut bi bilgiye sahip olmadan desteklemiyorum.


    üç gündür yüce mecliste kendi çalıp kendi oynayan elitleri izliyorum. (bkz:tbmm demokratik açılım görüşmeleri) yer yer gülüyorum, yer yer de danışmanını seviyim, ne güzel yazmış lan diye alkışlıyorum. ama gelin görün ki, her şeye rağmen olumlu bi' atılım olarak görüyorum. tabuydu lan bu sorunun öznesi, resmen hakkında atılıp tutuluyor ya da tartışılıyor şu an. çok büyük bi dönüşüm bu. bu açılım sayesinde yarın daha neler neler tartışabileceğiz veya tartışamayacağız diye hayaller kurup ya avunuyor ya da hayıflanıyorum. çok yaşayın emi, siz diyin abd, o desin ab, bu desin islami burjuvazi falan fişman.


    destekliyorum tabii, neden desteklemeyim be. kürtler sayesinde her türlü ayrımcılığa karşı, insan hakları kültürü gelişmiş bir toplum yeşerecek sanısı beni de aldı benden. diyorum ya, ikilemdeyim. ne dediğimi bilmiyorum.