yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

4 + 14 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • din

  belli bir hukuk düzeni yokken kalabalık insan gruplarını hizaya getirmek amacıyla bence uydurulan,daha sonra alışkanlık haline gelip farklı zamanlarda farklı türleri oluşan,uğrunda cinayetler işlenen bir kelimedir.günümüzde kimi insanların namussuzluklarını saklamak amacıyla arkasına sığındığıdır.


  edit: başlık zulmüne uğramıstır.
  korku müziği efektidir..bunun gibi 50 taneden oluşur dın dın dın dı dı dın gibi..(u: saçma entryler bir numarada bu haftaa)
  tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet(u: tdk)


  böyle bir yavan anlatmış tdk, o yüzden vikipedi den de aşağıdakileri alıntı yaptım.


  bergson’a göre din, zekanın dağınıklığı ve çaresizliği karşısında doğanın koruyucu tepkisi ve daha da ileride hayatın bütününe bağlanma, hayat hamlesinin en derinidir.


  edward sapir’e göre din, günlük yaşantının anlaşılmaz ve tehlikeli ortamı içinde gönül huzuruna iç huzuruna götürecek bir yolun bulunmasıdır ve çok karmaşık bir yapıya sahiptir, doğa ve toplumla ilgili olguları açıklamada insanlara yardımcı olur.


  psikologlara göre din bir üst benlik olayıdır. bireyi topluluğa bağlayan kişisel yapısının projeksiyon aracılığıyla belirlediği ikincil kurumlardır.sosyologlar ise dini toplumla açıklarlar.


  sosyoloji dine kutsalın toplum hayatındaki deneyimi olarak bakar.


  parsons’a göre ise din, kainatta insanın yeri, insanın diğerleriyle ilişkisi, çevresi ve diğer insanlarla ilişkilere bağlı olarak arzu edilir olan ve olmayan şeyler hakkında geliştirilen ve gerçekleştirilen bir anlayıştır.


  tasavvuf ve din psikologlarına göre din, insan-ı kamil insan olmaya sevkeden bir disiplindir.


  ıslam peygamberi muhammed 'e göre 'gittiğiniz yoldur'.
  satanist kilisesinin kurucusu anton szandor lavey 'e göre ınsan yaşamını etkileyen her türlü elektriksel alandır.


  bu durumda din manyak bir sistem de olabilir, akıllı uslu insanları doğruya yönelten bir sistem de, ben kendimce akıllı uslu olan dini(u: islam dini) seçtiğime inandığım için din denilince aklıma kendi dinim geldiği için din kelimesini huzur, barış, sevgi, adalet gibi kelimelerle eşleştirmişim(u: hepsi öyle değil tabi o başka)
  herkesin kendi düşüncelerinden ve yaptığı işlerden mesul olduğu gerçeği kabul edilirse din olarakta herkes kendi inancından mesuldür ve başkalarının inancına yaşama hakkına müdahalede bulunamaz.yani herkesin dini kendinedir başkalarına empoze etmeye çalışılmamalıdır.din insanı hizalamak amacıyla çıkmıştır ve zamanının gerektirdiklerine göre insanların sığınma bir şeye inanma ihtiyacına karşılık gelir.