bir yaşıma daha girdim dediğim sistemdir. ydü de araştırılmasi yapılmaktadir.

(alinti: ydÜ’de, duyguları olan akıllı sistem Üzerinde Çalışılıyor

yakın doğu Üniversitesi akıllı sistemler araştırma grubu başkanı doç. dr. adnan khashman, yapay zeka ve Özdevimli Öğrenme bilim dallarında hisleri olan bir akıllı sistem üzerinde çalışıyor.

yakın doğu Üniversitesi basın ve halkla ılişkiler dairesi müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ydÜ’lü bilimadamı doç. dr. khashman 2 yılı aşkın bir süredir yapay sinir ağlarında duygu teorileri geliştirmek üzerine çalışıyor. akıllı sistemlerde, yapay sinir ağları insan beyninin gelişmiş özelliklerini makinelere aktarmak ve insanlar gibi karar verebilmek için kullanılıyor. ınsan duyularını -görüntü ve ses gibi- işlemek ve hızlı bir şekilde bu duyuları tanımlama görevini yerine getiren yapay sinir ağları, bu görevleri insan beyninin özelliklerini taklit ederek yerine getiriyor. 10 yılı aşkın bir süredir çeşitli uygulamalar için birçok sinirsel sistemler geliştiren khashman’ın artık bu sistemlerinde duyguları da var.

doç. dr. khashman konu ile ilgil olarak şunları söyledi: “akıllı sistemler 1960 lı yıllardan beri yavaş ancak tutarlı bir şekilde gelişiyor. şimdilerde ise, her ne kadar farkında olmasak da, akıllı sistemler günlük hayatımızda var. son model araba ve beyaz eşya sektöründe bile akıllı sistemler kullanmaktadır. uluslararası eğilim de, insan beyninin özelliklerini taklit eden daha fazla akıllı sistem geliştirerek, insan görünümlü ve insan beyninin tüm özelliklerini taşıyan robotlar yaratmaktır. ancak, insan benzeri makineler yaratmakta her zaman karşımıza çıkan sorun, makinelerdeki duygu eksikliğidir. uluslararası bilimadamları daha önce duyguları olan sistemler geliştirmek için bazı girişimlerde bulunmuşlardır. ınanıyorum ki, gelecekteki sistemler, makineler ve robotlar, insan yerini tutmak gibi bir görev üstleneceklerse, insanlar gibi duygulara sahip olmalıdırlar”.

doç. dr. khashman şu anda insan beyninin sol ve sağ -mantıksal ve duygusal- yanlarını kullanarak, yeni bir sistem yaratmak için çalışıyor. bunun yanısıra, khashman çalışmalarını, haziran 2009 da ıstanbul da düzenlenecek olan uluslararası bir konferansta davetli konuşmacı olarak tekrar bilim dünyasına sunacak.

doç. dr. khashman son olarak, gelecekteki sistemlerin düşünme ve hissetme açısından daha fazla insane benzeyeceklerini, belki tam olarak insanın yerini alamayacaklarını ancak buna çok yaklaşılacağını belirtti.)

kaynak: http://duyuru.neu.edu.tr/?p=1640
dibimin düştüğü aklıma sıçayım dedirten sistemdir. bi' yolunu buldurur da yapsalar dahi yapay olacaktır nihayetinde. yahu bilimkurgu bile tadında güzel arkadaşım, ama gerçekleşirse cidden kendimi camdan aşağıya atarım.