yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

20 + 8 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • entry patlatma sorunsali

  içinde bulunduğumuz gün, hafta,ay içerisinde sözlükte en fazla tartışılan konudur. tartışma sebebi ise mutantın kendi fikirlerine uymayan entryleri patlatmasıdır. bunları mutantın savunucusu olarak değil birsözlük gammazıolarak yazmam gerektiğini düşünücek olursak sözlüklerde entry patlatmak gayet doğaldır fakat entrysi patlayan yazarın da benim entrym neden patladı diye düşümesi gerekmektedir.. bazı yazar arkadaşlarımız entrysinde olan yanlışlıkları görmek ve patladıktan sonra düzeltmek yerine vay mutant benim entrymi patlattı vaymariyandinentrymi patlattı diye yaygara yapmaktadırlar. entryler konusunda gayet esnek olmayı çalışıyoruz ama sizde biraz kendinize dikkat edin adı üstünde ydü sözlük hedef kitlemiz belli ydü öğrencileri fakat olayı okuldaki her işlem gibi çıngar çıkartmaya dökmek tartışma ortamı yaratmak yerine en başta kendi hatamızı görüp ders alıp kendimizi düzelterek sorunu çözme yoluna gitmeliyiz arkadaşlar yoksa mod ve gammazlara bu sözlükte yazmaktan çok silme işlemiyle uğraşıcaklar..


  küçük bir tavsiye her entrynin alt kısmında şikayet et diye bir sekme vardır ona basarsanız entrylerin patlama sebeplerini görebilirsiniz yani hangi kategoriyle entryleriniz patlatılıyo öğrenebilirsiniz..


  mode ve gammazlar bu sözlükte objektif olmazsa zaten görevlerinden alınırlar kimse kimseye boşuna çamur atmaya kalkmasın...


  (u: bu entry forum tarzından gidebilir fakat okunursa umarım anlaşılır olur)
  bu sorunsalin kokeninde yazarlarin bir mod un ben patlatacam diyip entry silmesinden kaynaklanmamaktadir. sorunsalin kokeni yazar kisinin sozlukte yazdigi sure icerisinde yasakdiklaridir. yoksa haykirislarin nedeni mutant rumuzlu yazar/mod un cikisi degildir. sorun mod-admin-gammaz kim olursa olsun yaptigi keyfi davranistir. sorunsalin kokeninde keyfiyetle yazi silinmesi yatmaz sorunsalin kokeninde sozluk kurallarinin keyfiyetle uygulanmasi yatar illa ki yazi silinir kurallara uygun degilse silinmelidir ancak sorun sudur ki bu silen kisi daha once baska bir yazar tarafindan ayni eylem gerceklesmis ve buna seyirci kalmissa daha sonradan yetki sahibi olan bu insan benzer bir eylemdeki baska bir yazarin yazisini silince buna keyfiyet denir. hele bir de ayni sebepten silinmesi gereken bir yaziyi kendisi yazmissa buna da gaflet denir. bebelere balon yazar kisinin anlatmaya calistigi durum cok havada kalmissa hemen orneklendirerek aciklanmasini yapma geregi duyar; bebelere balon rumuzlu yazar kisi 7/4/2008 de facebook basligi altinda yazdigi yaziyi begenmedigi quixotic rumuzlu yazara bi siktir git dedirten laflar bolumunde -bi siktir git- yazmistir #38059. bu yazinin ustunden aylar gecmesine ragmen 1 kez bile uyari almamis 1 kez bile yazisi editlenmek uzere silinmemistir. ancak o yaziyi yazdiktan bir sure sonra ki; 1/6/2008 tarihinde heraklia rumuzlu yazarin kendilerini tikky sanan varos mahalle kizlari adli basliktaki yazisini begenmedigi icin, bi siktir git dedirten laflar bolumunde -bi siktir git- yazmistir #42460. nedense hemen hemen 1. ile ayni nedenlerden dolayi yazilan 2. yazi; 6 defa silnmeye kalkisilmis. (ki bu silme olaylari kokten silme seklinde editlenmek uzere bana geri yollamadan direk silmeye kalkisilmis) 6 defa bir mod gammaz yada admin her kimse tarafindan silinip bebelere balon un yogun baskisi ve isarari sonucu 7. kez geri yazdirilmistir. mesele sundan ibarettir, quixotic rumuzlu yazar kimsenin torpillisi degildir bu yuzden bebelere balon ona bi siktir git derse kimse sesini cikarmaz kural felan demez. ancak heraklia rumuzlu yazar birinin torpillisidir (u: mariyandin), bu yuzden bebelere balon rumuzlu yazarin yazisi 6 defa silinmeye calisilmistir. sorunsalin kokeni de budur buna benzer yasanmisliklardir, boyle seyler her yazarin basina gelmistir bu yuzden su saatte cikip temiz sozluk nidasi atan mod a tum yazarlar kaba etleri ile guler.. o yuzden hic bir mod bir gammaz bir baslik acip temiz sozluk operasyonundan bahsetmesine gerek yoktur. yazar kisi durduk yere sesini yukseltmez -ki buna yaygara demek hakarettir- yasananlar vardir haksizliklar vardir. adamcilik vardir, kayirma vardir. sozlukte kelime oyunlari ile ajitasyon yapmanin da geregi yoktur.


  SONRADAN EDIT:


  konu ile ilgili kisa bilgi; yazar kisiler sonradan yazilarini editledikleri icin ne yazdiklari su anda gorulmuyor ancak;


  quixotic rumuzlu yazar; aysun kayaci tadinda bir insaat iscisi ile quixotic in facebook'u bir olmaz dedigi icin bebelere balon tarafindan elestirilmistir.


  heraklia rumuzlu yazar; sanirim champs elyses (u: şanzelize) dogumlu olup, fakir anadolu insanin yasamina ve sivesine hakaret ettigi icin bebelere balon tarafindan elestirilmistir.
  üç beş kendini bilmez(u: sözüm bebelere balona değil) tarafından sözlüğü bulandırma cabası altında işe yaramıs sorunsaldır.son günlerde ismim üzerinden ilerlemekte olan sorunsal,birçok yazar arkadasın(u: sözüm bebelere balonada) tam olarak anlayamaması-anlaşılamaması ile hat safhaya ulasmıstır.sıralamak gerekirse:


  1-bana saldıran kizowwa ve zerdali adlı yazarlara 'hangi keyfi patlatmalar' diye sordugumda,sorum her defasında cevapsız kalmıştır.


  2-citikaplumbaa nickli yazarın silmiş oldugum entryleri incelendiğinde,fikirlerimi yoksa bi-bir ayrımı değil de olsun yerine ossuuuuuunnn baaneee gibi kelimelerimi neden olmustur.


  3-ne dedim ben.insanız.bu unsur hala gözden kacırılmakta.yok efendim benim üstümde ki entry duruyo ama ben silindim,benim silinin entrymden sonra küfürler var onlar duruyo ama ben yokum.ah be arkadasım.ben her gün eski baslıkları kontrol etmek mi zorundayım.acık ol.sen mod olsan hergün eski baslıkları kontrol eder misin?denk gelirse bakarsın.uymamıssa silersin.ve dersin ki,diğer yazar arkadaslar,siz bu yazı yazmanın yanında en az bizim kadar sözlüktende sorumlusunuz,o yüzden karsılastıgınız ve bizim göremediğimiz hataları bildiriniz,bizde icabına bakalım.ama hata var mesajı gelir mi?gelmez.onun yerine entrylerde suclama aracı olarak görülür.


  4-kendi adıma,hata yapma lüksümü kimse elimden alamaz.bende klavye kullanmaktayım ve bazen kendi bazen pc kaynaklı hatalar yapmam gayet olagandır.ve ben eğer senin entryni patlatıyorsam,bana sende aynı hatayı yapmıssın diyemezsin.demen gereken sey, bak mutant,sende surda aynısını yapmıssın,lütfen onuda patlat ya da düzelt.ama denir mi?denmez.suclama ibaresi olarak her zaman el altında tutulur.


  5-patlatılan entrynin düzeltme tusu.alt taraflarda bir yerlerde vardır.entryn mi patlatıldı?düzeltip koyabilirsin.hatta düzeltmeden bile koyabilirsin.ha yanlıssa yine patlar.


  6-bugüne kadar 2800 küsür entry yazmısım.kah sarkı sözü karalamısım,kah bakınız vermişim.sözlüğün bütün yazarlara verdiği hakları kullanmısım.yüzlece artı oy almısım.yüzlerce entrym patlatılmıs.birgün bile bir yazara neden diye sormus muyum?


  edit: buradan benim yönetim seklimi beğenmeyen arkadaslara ufacık bir duyurum var ki bu iki-üç arkadas (u: sözüm bebelere balona değil) kendini bilir.sözlüğe ayda bir gelip yazarak,sadece entrylerde olan seylerle elestiremezsin beni.önce bi otur soluklan.sonra kahveni koy kenara.yazmaya bi başla.oylarını kullan.su sözlüğün hakkını bi ver.ondan sonra elinde varsa beni elestireceğin-suclayacagın seyler,konusur hallederiz.ama öyle ortaya atıp,örnek gösteremezsen,afedersin ama seni ciddiye bile almazlar.
  keyfiliğe dönüşen sorundur. zaten sözlüğü terk eden birçok yazar da bu sorunsal yüzünden sözlüğü terk etmiştir ki bunların çoğuda kaliteli yazarlardır.


  öncelikle delikanlı olan modun uzun bir entry yazıp sözlüğün formatından anladığını açıklaması gerekir. yani sözlük fortamında küfür serbestliği, bakınızların neden verilmesi gerektiği gibi şeyler. başka bir başlığa yönlendirmek için mi? cümle kuramadığından dolayı bakınızlarla idare etmek için mi? arada bir görüyorum 'ekşide, uludağ sözlükte,bokta püsürde de böye' diye entryler giriliyor ki siz hangi ekşiden bahsediyorsunuz diye söverler adama söverler.


  tanım içermeyen entryi patlatılsın tabiki. ama 'önceki entrye cevap niteliğinde' diye ayar yediğin entryi sildiğini söyleme kimseye çünkü buna 'hazımsızlık' deniyor.


  sözlükte entryleri patlatma olmalıdır tabiki. yani siktiri boktan yazılar çıktığı yere geri gönderilmelidir. ancak


  bu silme meselesi verilen yetkiyi 'kızdırmayın beni silerim bütün köyü' gibi salakça bi ifadeyle kullanılmamalıdır.


  ayrıca kizowwa denen eşref i mahlukat kimseye saldırmamıştır. keyfiliğin olduğunu ifade etmiştir sadece.


  bir ayrıca daha silinen şeyinde örneği verilmez . yani silmişssin işte. neyini göstereyim bunun. bir ikinciside. 'biz size geri gönderiyoruz, tekrar yayınlayabilirsiniz' dediklerinden de şimdiye kadar hiç biri yayınlanmammıştır. geri gönderdiklerim ya geri gönderilmiyor yada çoktan uçurulmuş diye hata veriyor sadece.


  formata uygun olmayan entrlerin patlatıldığı durumlarda hiç de sorun olmayan sorunsaldır.


  zaten burada önemli olan yayınlansın, yayınlanmasın meselesi değil. yani sözlükte çıkmayıversin. zaten çok da lazım olan bilgiler yazılmıyor sonuçta sözlüğe. ama burada kıllanılan mevzu düşünce özgürlüğününü engellenmesi meselesidir. kimse kendi fikirleri beğenilmedi diye entrileri silinen biyerde yazı yazmak istemez.


  'ya sev ya terk et' gibi faşizm kokan cümleler o 'sosyalistiz biz' diye geçinen bok kafalarının içinde ampul şeklinde parlıyordur büyük bi ihtimalle. gerekirse yazmayız burası sırf zevk için yazılan biyerdir sonuçta ama (u: ama değil göte) keyfiliği görüpte gitmeyiz de biyere.


  bu kadar tepki görmesi artık keyfi olarak entry silinmeyeceğine de bir güvence olabilir. sonuçta yazarlar da sözlük içinde bir baskı grubu oluşturup yönetimin keyfi davranışlarını eleştirebilir. bu yapılan keyfiliği 'ağzını yüzünü sikerim senin, geri gönder entryimi' diye beyinsizlikle karşılık vermek daha mı evladır. 'sonra gelicem kıbrısa göstericem ben sana', 'hıh hiç bilene bikerem gelemez ki ,gelemez ki' (u: gülüyorum valla sadece)


  ayrıca burdan yetkililere sesleniyorm üniversiteyi yeni bitiren oğlum işssiz ,lütfen kendisine bir kol kanat gerin. yetkililere seslenme aracı olarak sözlük kullanmak
  neden halen daha uzun uzadıya tartışılıyor bu konu anlayamıyorum. eleştiriler yapıldı, keyfiyet var denildi, zıt görüşlere tahammül yok denildi. buna karşılık cevaplar verildi. e nereye kadar sürecek bu tartışma? eleştirilerin kaale alınıp alınmayacağını zaman göstermeyecek mi? tahammülsüzlüğün ya da keyfiyetin olduğunu ve de devam edip etmeyeceğini girilen ve de patlatılmayan entry ler göstermeyecek mi? neden bu denli dünya meselesi haline geldi ve halen daha sürüyor bu tartışma, anlayamıyorum. oturup hakaret etmeden ya da ajitasyon yapmadan entry girmek yerine mızmızca küsüp gitmek bana saçma geliyor. beni sevmeyeni ben de sevmem, benim görüşüme saygı duymayana ben de saygı duymam vb. vs. merkezli düşünmemek lazım. sözlük formatı(u: ve bilhassa forum ya da msn dili, bir de hakaret içeren içeren entry) olayına hiç girmeyeceğim, zaten bu durum ortada. umarım aşılır da bu sorun, iki günde bir tekrarlana tekrarlana gündeme gelmez.
  şimdiye kadar yazdığım bir çok entry'im patladı gitti..hiç bir zamanda bu durumdan gocunmadım..nedir ki şimdi bu yani..patlamışsa patlamış entryleri(m)niz nolucak önce bir niye patlatıldığını düşünmek gerek içinden çıkamıyorsanız sormak gerek..sebep size saçma geliyorsa bunu belirtmek gerek ama burda ulu orta şikayet eder gibi değil..ama bu sözlüğün kurallarınada uymak gerek..kimsenin burda keyfi olarak entry patlatıcağını sanmıyorum bu benim görüşüm tabiki..bu olayın üstüne gitmeliyiz yok görevden çekilmeli mod'lar falan nedir ki bunlar..sonuç olarak burası sosyal bir sözlük herkesin herkese saygı göstermesi gereken bir yer..ama bu sözlük sözlükten çıkmış form tarzına dönmüştür..bunların hepsi kendi görüşümdür saygı duymak zorunda değilsiniz saygı bekliyende yok bu atışmaları gördükten sonra..ama ben bu sözlüğün daha yararlı bir şekilde kullanılabileceğini düşünen bir yazar olarak bütün bunlardan rahatsız oluyorum..rica ediyorum bir son verin bu atışmalarınıza..burası ydü sözlük..ydü form değildir..