erdal inonu – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
eski başbakan yardımcılarından, 2. cumhurbaşkanı mustafa ısmet ınönü’nün oğlu prof. dr. erdal ınönü, tedavi gördüğü abd’nin houston kentinde, 81 yaşında hayatını kaybetmiştir.

hayat hikayesi;

prof. dr. erdal ınönü, 6 haziran 1926’da ankara’da doğdu. ınönü ilk, orta ve lise öğrenimini ankara’da yaptı.

ıkinci cumhurbaşkanı ısmet ınönü ve mevhibe ınönü’nün oğlu olarak dünyaya gelen erdal ınönü, 1947’de fen fakültesi’nden fizik lisansı diploması aldıktan sonra a.b.d.’ye gitti, california teknoloji enstitüsü’nde lisans üstü öğrenimi yaptı, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.

teorik fizik alanında araştırmalar yapan erdal ınönü, türkiye’ye dönünce ankara Üniversitesinde fizik asistanı olarak göreve başladı.

askerlik görevini yaptıktan sonra üniversite doçentlik sınavını veren, 1957-1960 yılları arasında tekrar amerika’ya giderek "atom enerjisinden yararlanma" programı içinde çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yapan ınönü, 1964 - 1974 tarihleri arasında ortadoğu teknik Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak çalıştı.

odtÜ’de öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırma ve yönetim görevleri de yapan, teorik fizik bölümü başkanlığı, fen edebiyat fakültesi dekanlığı, Üniversite rektörlüğünde bulunan ınönü odtÜ’de öğrenci eylemlerinin yoğun yaşandığı dönemde kampüse askeri güçlerin girmesine karşı çıkışıyla da anımsanıyordu. erdal ınönü 1974’te ıstanbul boğaziçi Üniversitesine geçti, 1974-1983 yılları arasında fizik profesörlüğünün yanı sıra 6 yıl kadar da temel bilimler fakültesi dekanı olarak görev yaptı.

türkiye bilimsel ve teknik araştırma kurumu’nun kuruluşuna katkıda bulunan ve tÜbıtak temel araştırmalar enstitüsü’nde kurucu müdürlük görevini yürüten ınönü, nato fen komitesi’nde çalıştı. ınönü, unesco yürütme kurulunda da görev aldı.sıyasetın yenıden yapilanmasi dÖnemınde mÜcadele verdı

1983 yılında siyasete atılan erdal ınönü, sosyal demokrasi partisi’nin (sodep) kurucu genel başkanı oldu. sodep ile halkçı parti’nin birleşmesi sonucu kurulan shp’nin ilk olağanüstü kurultayında shp genel başkanı seçilen erdal ınönü bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü. ınönü 1983 seçimlerine milletvekili adaylığı veto edildiği için katılamamıştı. erdal ınönü hakkında 1983 yılında askeri dönemden sonraki ilk genel seçimlerden önce milli güvenlik konseyi’nin bildirilerine ve sıkıyönetim kanunu’na aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

ınönü, 1986 yılı ara seçimlerinde ızmir milletvekili seçildi. 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.

1991 genel seçimlerinden sonra doğru yol partisi ile shp’nin kurduğu koalisyon hükümetinde başbakan yardımcısı ve devlet bakanı olarak görev yaptı. 1993 yılına kadar bu görevini sürdüren erdal ınönü, shp’nin cumhuriyet halk partisi ile birleşmesi ardından, 27 mart 1995 tarihinde bu koalisyonun sosyal demokratik kanadında değişikliğe gidildi. erdal ınönü bu değişiklikle dışişleri bakanı olarak atandı ve 27 mart 1995 ? 05 ekim 1995 tarihleri arasında dışişleri bakanı olarak görev yaptı.bılım dÜnyasinin da Önemlı ısmıydı

prof. dr. erdal ınönü fizik alanında geliştirdiği "ınönü-wigner kontraksiyonları (ınönü-wigner contractions)" ile bilim yazını tarihine adını yazdırmıştı. ınönü’ye ait olan "ınönü-wigner grup kontraksiyonu yöntemi", grup teorisi ve fizikteki uygulamalarda önemli bir temel niteliğinde kabul ediliyor. prof. dr. ınönü, grup teorisi aracılığıyla matematiksel fiziğe yaptığı önemli katkılardan dolayı, iki yılda bir verilen wigner madalyası’nı da 4 ağustos 2004 tarihinde meksika’da düzenlenen 25. fizikte grup teorik yöntemler kolokyumu’nda aldı. wigner madalyası, fizik alanında nobel’den sonra gelen en önemli ödül olarak kabul ediliyor. gezegenlerden en küçük atom altı parçacıkların hareketlerine kadar tüm etkileşimleri açıklayacak kuramların "sicim" ve "zar" olduğu, hayli güçlü bir olasılık olarak bilim dünyasında son yıllarda önem kazandı. sicim ve zar kuramlarının değişik yönleri arasındaki bağlantıları anlayabilmek için de "ınönü-wigner kuramı’nın kullanılması gerekiyor. 2004’ten bu yana sabancı Üniversitesi’nde görev yapmakta olan erdal ınönü, ıngilizce ve fransızca biliyordu. erdal ınönü sevinç ınönü ile evliydi.(anka)
burnundan başka hakkında hiçbişey hatırlamadığım şahs-ı muhterem:)(u: ay onun burnu değilmiydi yoksa)(u: yok yok onun burnuydu)(u: aman her neyse işte)(u: anladınız siz)
ülkemizin en değerli bilimadamı ve siyasetçilerinden biriydi.mütevazı kişiliği ile çoğu insanın saygısını kazanmıştır.iyi bir mizah duygusuna sahiptir.siyasete kısa bir aradan sonra tekrar girme sebebini soran gazeteciye ülkemi benden kötüler yönetmesin diye

cevabını vermiştir.kendisini rahmetle anıyoruz.
sodep başkanı iken meclise dep li kıroların girmesini sağlamış siyaset adamıdır kendisi. babası olan inönü den bu yana chp içinde karşı devrim yapmış, mustafa sarıgül gibi kıro yardakçılarına çok akıl hocalığı yapmıştır. son zamanlarda masum ayağına yatmış, kemalizm in bakış açısının inönücülük e dönmesine sebebiyet vermiştir.