ertugrul saglam – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
futbola fenerbahçe altyapısında başladı. gaziantepspor'da profesyonel oldu. 2 sene gaziantepspor'da oynadı. 1990 yılında samsunspor’a transfer oldu. spor akademisi'ni bitirdi ve daha sonra aynı bölümde master yaptı.

samsunspor’da gösterdiği başarılı performans sonucu 1994/1995 sezonunda fenerbahçe, galatasaray ve beşiktaş ertuğrul’u transfer etmek için yarışa girdi. ertuğrul sağlam, bu transfer yarışının sonunda o döneme kadar transferde tutumlu davranan beşiktaş’la anlaşarak kulübün en pahalı oyuncusu oldu. beşiktaş’taki ilk sezonunda aşırı baskı yüzünden uzun süre bekleneni veremedi. sezon sonuna doğru toparlanan ertuğrul’un başarılı performansı ve 28 golü beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıdı. beşiktaş formasıyla geçirdiği 6 sezonda toplam 167 lig maçı oynadı ve 103 gol attı.

forvet olarak oldukça başarılı olan ve pek çok önemli gole imza atan ertuğrul sağlam'a john benjamin toshack'ın takımın başına gelmesinden sonra defansta görev verilmeye başladı. daha sonra tekrar forvete dönmesine rağmen ilk sezondaki performasnı yakalayamadı.

2000/2001 sezonunda beşiktaş'ın yönetimine geçen serdar bilgili yönetiminin ilk transfer adımlarından biri olarak samsunsporlu erman güraçar’la takas eldidi. 2003 yılı sonunda futbolu samsunspor’da bıraktı. 300'ün üzerinde maça çıktı ve 125 gol attı.

ılk defa 27 ekim 1993'de polonya'ya karşı a milli olan ertuğrul sağlam, 26 kez a milli takım forması giydi. bu maçlarda toplam 11 gole de imzasını attı.

aktif futbol hayatından sonra antrenör olarak görev yapmaya başladı. gigi multescu ve erdoğan arıca'nın yardımcılığını yaptı. 2004/2005 sezonunda samsunspor'un başına geçti. bir sene sonra kayserispor teknik direktörlüğüne getirildi. kayserispor ile oldukça başarılı bir dönem geçirerek şampiyonlar ligi’nin resmi dergisi olan champions'un gelecek vaat eden 20 teknik direktörden biri olarak gösterildi.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Erturul_Salam

takımımın başına geçerek beni sevinç göz yaşlarına boğan kişi...
ikinci rıza çalımbay vakası olmasın diye dua ettiğim, şans dilediğim, turkiyenin belkide en efendi sporcularından
duaların yine tutmıyacagını düsünüyorum.rıza calımbay besiktasda,rıdvan dilmen fenerbahcede ne yapamadıysa,ertuğrulda besiktasda yapamıyacaktır.futbolculuğu ne kadar güzel olsada besiktasın hedeflerine yakıstıramadıgım bir teknik direktördür.
bjk de oynadığı dönemde çok iyi futbolcuydu.kişiliği de mükemmel bir insandır.hayırlısı olsun,sonu r.çalımbay gibi olmaz inş.
başarısız olsada kendinden ödün vermeyeceğine emin olduğum efsaneler arasında yer alan eski futbolcu taze bjk teknik direktörü
anlamsız şekilde eşinin baş örtüsü futbol dışı hareketlere neden olan aynı zamanda haksızlık edilen ve belkide türk futbol tarihinin en efendi futbolcusu ve yeni hocası.hayırlı olsun.
avrupa kupaları veya dünya kupası ndaki başarılarımızın türk hocalar sayesinde (fatih terim, mustafa denizli şenol güneş..vs.) kazanıldığı hatırlatılarak, (bkz:fenerbahçe)’ nin yabancı kontenjanının arttırılmasına inat ve bunun milli takımımızda yabancı oyuncu devşirmesine izin verenlere de k.a.p.a.k. olmasını dilediğim; (bkz:beşiktaş)’ ın 100 küsur senelik tarihine bakıldığı vakit, bunu -- gerekli olan mevkilere yapılmış olan yabancı takviyeleri (teknik diröktör & futbolcu) dahilinde -- yine kendi has evlatları ile başardığı düşünüldüğünde, genç ertuğrul sağlam’ ın gün için belki doğru adım olmadığı! (ziya doğan, rıza çalımbay..vs. ziyan edilmesi!) ancak ileriki yıllarda oluştulacak teknik ve idare kadro için bir nevi başlangıç noktası olmasını ve (bkz:metin ali feyyaz) dönemi efsanesi geri dönüşümü için kara kartal’ ın yeni pençeli oluşumunun gerçekleşmesini umduğum, arzuladığım dönemlerin (bkz:origin) teknik direktörü, karakteri sağlam; ertuğrul’ u.

ayrıca (bkz:futbolcu olarak ertuğrul sağlam)
söylenecek teş cümle (adam gibi adam) (kayserisporlu olarak ertuğrul sağlam içi söyleyebileceğim tek cümle)
adam gibi adam cümlesini daha iki gün öncesine kadar sonuna dek hakederken,yaptıgı acıklamalarda 8-0 maglubiyeti silmek için çalısmak yerine sıfır cekenleri ne cabuk unuttunuz diyerek,aslında ne kadar adam oldugunu gösteren kişidir.