eyfel kulesi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
eyfel kulesi, paris in ünlü demir kulesi. kule, aynı zamanda tüm dünyada fransanın sembolü halini almıştır. ısmini, inşa eden mühendis alexandre gustave eiffelden alır. en büyük turizm cazibelerinden biri olan eyfel kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır..
kimilerine göre , kendini beğenmiş fransızların , bir penis edasıyla göğe yükselen eyfel kulelerinden daha iyi bir sembolu olamazmış . bende onların yalancısıyım .
daha oldukça yüksek olan en üst katına çıkmadan bile(u: ücüncü kat) birinci ve ikinci katlarından hayatımda izlediğim tartışmasız en güzel manzaraya sahip olan demir-çelik kule,parisi başka hiçbir yerden o kadar iyi göremzsiniz,google earth haric..

ayrıca bir katında da meşhur boyacılarının heykelleri vardı son gittiğimde,boyanması cok uzun sürdüğü için eyfelin bir sembolü haline gelmiş bu boyacılar..

her katta camlı büyük asansörler bulunmakta,bir üst kata çıkmak için her seferinde aktarma yapıp bir asansör bileti daha almalısınız..
10 avroya asonsörle 3 avro merdivenleri kullanarak çıkılabilecek demir yığını.biz genciz çılgınız heyoo deyip merdiveni kullananlar diğer gün yürüyemez hale getiren devyaraaasa büyüklükteki şekili kazık. (u: çıkmadım çıkanların yalancısıyım)