fasizm – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kendi goruslerini baski ve zorbalikla baskalarina kabul ettirmek isteyen her turlu siyasi akim..
dünyada doğmuş en kötü ideoloji. ama malesefki her zaman kotulukler iyiliklerden daha çok destekçi buluyo
aslında insan doğasına an çok uyan ideolijilerden biri olmakla birlikte uygulamaları yüzünden modern insanlığa ters düşen düşünce yapısı lakin ırkçılık veya üstün toplum gibi kavramlar etrafında şekillenen bu ideolojinin çok yandaş bulması da bu yüzdendir..aslında en iyiyi ben bilirim veya en iyiyi ben yaparım veya hep ben haklıyımdır görüşleri de faşizmin uzantısıdır fakat karşındaki insanı kendi düşünceleri var diye veya düşünebiliyor diye öldüremez veya ortadan kaldıramazsın yani teoride faşizm hala günümüzde sürmekte fakat pratikte pek destekçi bulamamaktadır;bulmaması da gerekir..
fasizm; sermayenin emekci kitlelere karsı en vahsi saldırısıdır.

fasizm; gemi azıya almıs sovenizm ve yagma savasıdır.

fasizm; azgın gericilik ve karsı devrimdir.

fasizm; isci sınıfının ve tum emekcilerin en kotu dusmanıdır! "

(dimitrov, komunist enternasyonal vıı. dunya kongresine rapor, 1935)
çeşitli ülkelerde çeşitlilik gösteren ve ideoloji demeye dilimin varmadığı bir kavram . faşizm sadece din dil ve ırk ları reddetmekle sınırlı kalan bir düşünce biçimi değildir . genellemesine inceleyecek olursak faşizm kendi doğrusunun dışındaki doğruları reddedendir , yani fundementalism dir bir bakıma .

faşizm en kudretli ve kuvvetli şekilde dışa vurumunu 2 dünya savaşı arasında yaşamıştır . bu dışa vurum almanya da nazizm olarak da adlandırılabilir . basit olarak ele alacak olursak nazizm , alman faşizmidir , kimi ise nasyonal sosyalizm olarak yorumlar .

savaşlar sona erdikten sonra en büyük liderlerinin intaharı kitleleri muhakkak yasa boğmuş ve bir parçalanmaya gitmiştir . almanya düştükten sonra ele geçebilen bazı komutanlar veya subaylar insanlık suçu yaptıkları gerekçesiyle cezalandırılmıştır . ama bulunamayanlar (!) uzun hayatlarına güçlü mevkiilerde devam etmişlerdir . kurt waldheim-bm eski genel sekreteri , benedict xvi-papa .

esas olayın geçtiği almanya nazizmi ve nazileri lanetlesede içten içe bir akım başgöstermiştir avrupa içinde . neo-nazizm . ama en ilginç nokta ise 2. dünya savaşı sırasında almanya nın yarısını eline geçiren (doğu almanya) rusya bu akımdan en çok etkilenmiş ülkedir . anlatılanlara göre geceleri dazlak ve boyunlarında gamalı haç bulunan gençleri st.petersburg metrosunda bulabilirsiniz .