fenerbahce sukru saracoglu stadyumu – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(u: ukde-thats all)

tek kelime ile açıklamak gerekirse mabeddir tanımı.burası kadıköy buradan çıkıs yok ta sloganı...
bu sezon şükrü saracoğluna gelen ve tarihlerinde uefa şampiyonluğu bulunan takımlar;

anderlecht

inter

psv

cska moskova

galatasaray

sevilla

hepsine geçmiş olsun...

yine bekleriz...

(u: ekşisözlükte biri yazmış, çok begendim aldım kopi pest eyledim) (u: pişman değilim)
fenerbahçe şükrü saracoglu stadı, yurdumuzun ilk nizami futbol sahasıdır. ılk olarak union club adı altında 1908 yılında faaliyete geçmiştir. bu tarihten önce de alan papazın Çayırı ismiyle bilinir ve burada futbol karşılaşmaları yapılırdı. yılların papazın Çayırı'nın, bir futbol stadyumu olması, bir tesadüf eseri gerçekleşmiştir.

1908 yılı temmuzunda, şehremini operatör cemil bey'in (cemil topuzlu), hürriyet kahramanlarına yardım amacıyla verdiği davetin konuklarından ve yurdumuzda futbolu ilk oynayan ailelerden reji whittall'in, gençliğin spora ve özellikle futbola olan istek ve ilgisi doğrultusunda bir futbol sahası yapılması gerekliliği yönündeki konuşmasının ertesi günü bu kişiler, fenerbahçe başkanı ziya bey (ziya songülen), birkaç ıngiliz ve maruf rıfat bey'le bir toplantı yaparak, saha için en uygun yerin, hazineye ait olan bu çayır olduğuna karar verdiler.

başkatip cevat aracılığıyla konu, osmanlı sultanı ii. abdülhamit'e götürüldü. teklifi önce kabul etmeyen sultan daha sonra yıllığı 30 altın kira karşılığında union club ile 20 yıllık bir sözleşme yapılmasına karar verdi. 3.000 altına mal olan, çayırın tahta perdeyle çevrilmesi ve bir lokal inşaatı sonrasında saha, futbol karşılaşmalarını izleyen kışa kadar hazır hale getirildi.

ancak futbola olan ilginin azlığı, kiranın karşılanamamasına neden oluyordu. saha 1909 yılında bir yıllığına fenerbahçe kulübü'ne kiralandı. birinci dünya savaşı'nın patlak vermesi üzerine ıngilizler düşman konumuna geçtiler. dolayısıyla union club ile ilgilenmediler. türk hissedarların da dağılması üzerine sahipsiz kalan union club'a, 1915 yılında kara kemal tarafindan el konuldu ve ismi ıttihat spor kulübü olarak değiştirildi.

basri bay isimli bir kişinin işletmeciliğine bırakılan, yeni ismiyle ıttihat spor sahası, ıstanbul'un işgal devri ortalarına kadar tüm sportif faaliyetlerin yeri oldu. 1922 yılında sahanın işletmesi, basri bey'in vekili olan emin bey'e geçti. bu kişi de bilinmeyen bir nedenle sahanın işletmesini, ali sami, cevdet ve tevfik bey'lerden oluşan bir heyete bıraktı.

taksim stadı'nın inşaatı ile birlikte, kendi haline bırakılan saha, 1929 yılında fenerbahçe tarafından kiralandı ve 25 ekim 1929 tarihinde yapılan bir spor bayramı ile tekrar hizmete sunuldu. aynı gün ismi fenerbahçe stadı olarak değiştirildi. bu tarihten itibaren gelişmeler de başladı.

30 eylül 1931 tarihinde yapılan inşaatla stadın dışarısıyla ilişkisi kesildi. yapılan birçok değişiklik sonrasında 13 mayıs 1932 tarihinde, vali muhittin Üstündağ'ın katıldığı törenle, fenerbahçe stadı'nın açılışı yapıldı. fenerbahçe spor kulübü'nün kuşdili'nde bulunan lokalinin yanması sonrasında, kiracısı olduğu stadı satın almaya karar vermesi, bugünlerde maraton tribününün yıkılmaya başlandığı ve kapasitesinin yakın bir gelecekte 62.000 kişiye çıkacağı modern stadyumun temel taşlarını oluşturmuştur. Ülkenin en önemli kulübü olan fenerbahçe'nin yangın nedeniyle düştüğü bu kötü durum, devlet yöneticilerini de üzmüş ve onları fenerbahçe'ye yardım etme konusunda ikna etmiştir.

şükrü saracoğlu'nun ve kemal onan'ın da üstün gayretleriyle, 36.000 metrekarelik bu alan ve içinde bulunan bina, 27 mayıs 1933 tarihinde, 9.000 tl bedeli 10 ayda ödenmek kaydıyla fenerbahçe spor kulübü'nün malı oldu. bununla birlikte fenerbahçe, türkiye'de stat mülkiyetine sahip ilk kulüp olma özelliğini kazandı. bu gurur verici unvan aynı zamanda bazı sorumluluklar da getiriyordu beraberinde. sorumluluklarının bilincinde olan fenerbahçe, 14 temmuz 1933 tarihinde yapılan bir eşya piyangosundan elde edilen 17.000 liralık geliri fenerbahçe stadı'na harcadı. aynı yıl törenlerle yapılan açılışta, ikinci başkan celal bey şunları söylüyordu:

"muhterem hanımefendiler, beyefendiler. Üç senedir yeni bir hamlede ve başarılmış yeni bir işle huzurunuza çıkıyoruz. Üç senelik dar ve kısa bir zamana sıkıştırılmış olan bu işler şunlardır; 25 senelik, canlı ve muvaffakiyetli bir hayatın hatıralarını taşıyan eski kulüp binası, kaderin hain ve kötü bir tamahına kurban olarak yandı. simsiyah bir gecenin sabahı kendimizi simsiyah bir kömür yığını karşısında bulduk. elimizde fenerbahçe isminden başka hiç bir sey kalmamıştı. yangından çok az zaman evvel fakir bir kiracı olarak girdiğimiz bugünkü fenerbahçe stadı'na elimizde kalan enkaz ile sığındık. bu sene fenerbahçe 26. yıl dönümünü kutlarken yeni ve büyük bir mazhariyete erdi.

gazi hazretleri gençliğe ve fenerbahçe'ye büyük ve kıymet biçilmez bir iltifatta bulundular. heykellerinin fenerbahçe stadı'na dikilmesine müsaade ettiler. bütün fenerbahçeliler aczimizle, bu aczi mutlakla buna nasıl teşekkür edeceğimizi bilmiyoruz. bu heykelle bu saha yıkılmaz ve dağılmaz bir kütle haline gelmiştir. bu topluluk, bütünlük ve birlik aynı zamanda bütün memleketin bir sembolüdür de. bu heykel burada azmin ve tesanütün ve disiplinin bir resmi olarak yükseliyor. bu heykele bakanın kalbi temiz ve yeni bir hamle ile çarpar. bu heykele bakan bozguncu ve serkeş olamaz bu heykele bakanın kalbi yenilmez ve yenilemez."

ızleyen tarihlerde, 25'er metrelik 2 kapalı tribün 50'şer metreye uzatıldı. lokal olarak kullanılan binanın çatısı yenilendi. büfe, soyunma odaları ve duşlar eklendi. bu sırada ödeme zorluğuna düşülünce, stat gelirlerine maliyece haciz konuldu.

futbola, ıkinci dünya savaşı'ndan sonra artan ilgi, ıstanbul'a bir büyük stat daha yapılmasını gerektirdi. bu bağlamda bugün beşiktas ınönü stadyumu adındaki mithat paşa stadı'nın yapımına başlandı.

aynı dönemde fenerbahçe de kendi stadının büyütülmesi ihtiyacını hissetti. devletten istenen mali yardıma, stadın mülkiyetinin fenerbahçe'de olduğu yanıtı geldi. bir sonuç alınamaması üzerine fenerbahçe, bir eşya piyangosu daha düzenledi. 300.000 adet olan ve 1 liradan satılan biletler 22 ekim 1947 tarihinde satışa çıkarıldı. ancak çeşitli sorunlar yaşandı ve yalnızca 150.000 bilet satılabildi. buradan elde edilen gelir ise 85.000 lira oldu.

ızleyen günlerde, beton tribünün harcı vali lütfü kırdar tarafından atılmış ve vali, kulübe belediye bütçesinden 50.000 lira yardım vaat etmiştir. stadın kuzey kısmında 27 basamaklı ve yelpaze şeklindeki ilk beton tribün, amaç ınşaat şirketi tarafından 3 ayda tamamlandı. bu inşaat 70.000 liraya mal oldu. bu süre içinde yardım sözü, arttırılarak tekrarlanıyordu.

ılk tribünün inşaatı bitiminde, tesisatı kaldırmadan doğu tarafına geçilmek istendi. ancak kulübün bunun için parası yoktu. sözü verilen yardımlar istendi ancak sonuçsuz kaldı. bunun üzerine fenerbahçe spor kulübü, sahayı ipotek ederek yapı ve kredi bankası'ndan 100.000 lira temin etti.

proje 15 yerine 30 basamaklı bir tribün için değiştirildi. bu nedenle doğan 70.000 liralık fiyat farkı (130.000 yerine 200.000 lira), belirsiz bir zamanda tahsil edilmek suretiyle amaç ınşaat şirketi tarafından üstlenildi.

ınşaat yapılacak kısımdaki 5 basamaklı ahşap tribün söküldü ve 6 ağustos 1948 tarihinde temel atıldı. ınşaat 6 ay sürdü ve bitirilen tribünlerin açılışı vali lütfü kırdar tarafından 13 şubat 1949 tarihinde yapıldı.

yeni fenerbahçe stadı 25.000 kapasiteli modern bir stattı ve aynı dönemde türkiye'deki en yüksek kapasiteli stat olmuştu. ankara 19 mayıs stadı 12.000, mithat paşa stadı ise 15.000 kişilik kapasiteye sahipti. vaat edilip alınamayan yardımlar, bankaya ve amaç ınşaat şirketi'ne olan borçlar, kulüp yöneticilerini kara kara düşündürüyordu. 1950 yılına 180.000 lira borçla girildi. oysa kulübün bütçesi zaten 160.000 liraydı.

17 haziran 1950 tarihinde fenerbahçe, milli küme şampiyonu sıfatıyla, türkiye birincisi göztepe'yle başbakanlık kupası maçı için ankara'da bulunuyordu. dönemin genel kaptanı rüştü dağlaroğlu, cumhurbaşkanı celal bayar'a, içinde bulundukları mali sıkıntıdan bahsetmiş ve yardım sözü almıştı. ancak yardım sözü yine havada kaldı. borç bir türlü ödenemiyordu.

yapı ve kredi bankası'na olan borç 77.000 liraya indirildiğinde, bankanın alacağının tahsili için ıstanbul 2. ıcra dairesi'nin 17 ocak 1951 tarih ve 255 sayılı ihbarnamesiyle, 760.000 lira biçtiği fenerbahçe stadı'nı satışa çıkarması, stadın kapısına "satılık" ilanı astırması, yönetim kurulunu çok zor bir durumda bırakmıştı.

1951 yılında rüştü dağlaroğlu, beden terbiyesi genel müdürlügü'ne yaptığı bir başvuruyla, 25.000 lira yardım istedi. bu isteğini belirten dilekçede, vaat edilip yerine getirilmeyen yardımlardan, fenerbahçe stadı'nın türkiye'nin en büyük stadı olmasından bahsedilmişti. bu etkili başvuru sonucunda beden terbiyesi genel müdürlüğü, istenen 25.000 liralık yardımı doğrudan yapı ve kredi bankası'na yatırmış, bankayla kalan borç için anlaşma sağlanmış ve borç 28 haziran 1952 tarihinde kapatılmıştır.

19 eylül 1982 tarihinde altay maçıyla açılan stadımızın kapasitesini arttıracak proje, aziz yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. bu projeye göre numaralı, maraton ve açık tribünler yıkılarak yeniden yapılacaktı. yıllardır önlerine gelen sütun nedeniyle maç seyretmekte sıkıntı çekilmekteydi.

yeni projeye göre stadın tamamının üstü kapatılacak ancak sütun yerine, tribünleri birleştiren yerlere 4 adet kule dikilecek ve çatı bu kuleler üzerine oturtulacaktı. yapılması planlanan stadyum, bir futbol stadyumu olarak tasarlanmıştı. Üstünün tamamen kapanması ve futbol sahasının etrafındaki koşu pistinin kaldırılması sayesinde akustik düzelecek. 1999-2000 sezonunda inşaat ilk olarak "yeni açık" diye adlandırılan, kurbağalıdere tarafındaki tribünün yıkımıyla başladı.

bu tribünün yıkılmasından sonra yönetim, yapım için sponsor arayışına girdi. migros'la yapılan anlaşmaya göre tribün bu firma tarafından yaptırılacak, yapılacak binanın alt katında açılacak mağaza migros tarafından işletilecek ancak satışlardan belli bir pay da fenerbahçe spor kulübü'ne aktarılacaktı. 1999-2000 sezonunda inşaatı başlayan tribün inşaatı, liglerin tatile girmesiyle hızlandı ve 2000-2001 sezonunda fenerbahçe'nin evinde oynadığı ilk maç olan ıstanbulspor maçına yetiştirildi. stat kapasitesi bu maçta 30.000 kişiye yükselmişti.

aynı sezon içinde diğer tribünün de yıkılma işlemi başladı. bu sefer sponsor olarak telsim ile anlaşıldı. buna göre inşaat mayıs ayına kadar bitirilecek, giriş ve birinci kattaki mağazaların kullanım hakkı 8 yıllığına telsim'e verilecekti. bu süre bitiminde ise fenerbahçe spor kulübü yönetimi bu binaya taşınacaktı. ınşaat hızlı bir şekilde tamamlanarak 6 mayıs 2001 tarihinde galatasaray'la oynanacak lig maçına yetiştirildi. bu karşılaşmada ıstanbul seyirci ve hasılat rekoru kırıldı. artık stadımız 42.000 kişilik kapasiteye ulaşmıştı.

kaynak: rüştü dağlaroğlu'nun "fenerbahçe tarihi"