yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

11 + 10 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • friedrich nietzsche

  15 ekim 1844te doğmuştur. babası olan karl ludwig protestan kilisesinde papazdı. doğumu prusya kralı 4. friedrich wilhelmin doğum gününe rastladığı için adı friedrich wilhelm olmuştur. Çocukluk yıllarını en büyük üzüntüsü babasının sağlık durumunun genelde kötü oluşudur. babası karl ludwig 1849da hemen hemen körleşmiş olarak ölür. babasının ölümünden sonra çocukluk yıllarını annesi, kız kardeşi ve teyzesinin yanında geçirmiştir. daha sonra kadınlar hakkında oluşan görüşlerinde bu yılların etkisinin olduğu söylenir. Çocukluğunda küçük papaz olarak adlandırılan nietzsche 25 yaşına geldiğinde filoloji profösörü olmuştur. felsefeye ilgisi ağır basar ve hayatını sağlık sorunları nedeniyle malülen emekli olduktan sonra kitap yazarak sürdürmeye başlar. sağlık sorunları nedeniyle sürekli avrupanın çeşitli bölgelerinde hayatını sürdüren nietzsche kitaplarına da zor okuyucu bulmuştur. felsefesini anlattığı kitapları yaşamının sonuna doğru ve öldükten sonra popülarite kazanmıştır. nietzsche zamanından önce doğmuş biriyim diyerek bunu daha önceden görmüştür. sonunda 1888-1889 kışı süresince görenlerin şaşırdıkları olaylar meydana gelmiş, öyle ki nietzschenin, sahibinin dövdüğü bir atı korumak için önüne geçip, daha sonra ağlayarak atın boynuna sarılıp öptüğü bile görülmüştür. nietzsche 1889un ilk günlerinde zihinsel yetilerini tümüyle kaybeder. Çıldırmasının nedeni öğrencilik yıllarında yakalandığı frenginin ilerleyerek üçüncü evreye girmesine bağlandı. on bir yıl boyunca bitkisel denebilecek bir hayat sürdü. 25 ağustos 1900 tarihinde hayata gözlerini yumdu. tanrı öldü diyerek insanların yaşamlarının gayesi ve sonları hakkında bir sorgulama yapması gerektiğini ve onu körelten, pasifleştiren, zavallı, acınası bir hayvan yapan bütün yapılardan arınması gerektiğini söylemektedir. kimileri nirvana kimileri tanrı der ama nietzsche sonsuz döngü demiştir. yapılan birçok ankette dünya tarihinin en zeki insanları sıralamasında üst sıralarda çıkan nietzschenin felsefesi birçok modern yazarı etkilemiş, felsefesinin derinliği hala anlaşılmaya çalışılmaktadır.


  edit: god is dead: nietzsche


  nietzsche is dead: god


  o halde


  nietzsche is god(u: alıntı)(u: walla)(u: ikiside alıntı yahu)
  düsünceleri üzerine ne düşünülürse düşünülsün insanın kafasında sert bir şarap gibi etki yapan bir gücü vardır.


  “eğer varolus estetik bir fenomen olarak aklanırsa, güzel insanlık çiçeği varoluşu böyle bir fenomene dönüsturen ve insanların varolusu bu yolda görebilmelerini ve doğrulayabilmelerini sağlayanlar tarafından oluşturulacaktır.” nietzsche insanlığın yaşam savaşımındaki çaba ve emeğinin, ister sanat yada müzikte olsun, isterse felsede olsun, üzerinde dehanın yükselebileceği altyapıyı oluşturması tarafından aklandığını vurgular.


  tüm gerçeklikler kurgulardır, ve böylece tüm kurgular yorumlardır. ve tüm yorumlar bakış açılarıdır. giderek her içgüdünün başka içgüdüler üzerine dayatmaya çabaladığı kendi bakış açısı, kendi görüş noktası vardır. ve aklın kategorileri de mantıksal kurgular ve bakış açılarıdır.zorunlu gerçeklikler değildir. dolayısıyla nietzsche için mantığın temel ilkeleri yalnızca güç istencinin anlatımları,insanlığın oluşun akışına egemen olabilmesini sağlayan araçlardır. bu dünya güç istencidir ve başka bir şey değildir. bundan dolayı bizlerde güç istenciyiz başka bir değiliz


  felsefe dünyasının en ayrıksı düşünürüdür.şiirsel bir dili vardır.irvin d.yalom'un ''nietzsche ağladığında'' isimli elimden düşüremediğim bir psikanalizi vardır.
  nietzsche başkan için ekşisözlükte hanımkızımızın biri şöle bişi yazmıştı..


  (alinti: bir kaç yüzyıl önce doğsaydı kesinlikle peygamber olurdu)