futbolcu olarak ertugrul saglam – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ertuğrul' un abisi de futbolcudur hatta zamanında (bkz:kdz.ereğli) de oynarken abisi nin daha başarılı olduğu söylenirdi fakat şanslı olan ertuğrul olmuştur. samsunspor yöneticilerinin karadeniz de yaptığı araştırmalar sırasında izlediği ereğli maçı nda ertuğrul un orta sahaya yakın bir yerden attığı gol, samsunspor a gitmesini sağlamıştır denirdi. lakabı -- istemeyerek yazdım -- sümüklü ertuğrul’ dur.( büyüklerimin yalancısıyım!)

kendisini eski beşiktaş’ lı defans oyuncusu, ismi ile meşhur(bkz:rahim) ile bir jübile maçına çıktığı maçını izlemişliğim, katıldığı panelde de imza almışlığım vardır kendisinden; (bkz:samsunspor)’ dan o zamanın parasıyla rekor bir transfer ücreti ile (bkz:galatasaray) – (bkz:beşiktaş)çekişmesinden sonra beşiktaş’ ı tercih etmiş; önce forvet, daha sonra da (bkz:j. benjamin toshack) tarafından bekte gıkı çıkmadan oynamışlık tecrübesi vardır.efendi olarak bilinir, attığı golden sonra genelde iki yumruğunu sıkar, suratında acımtırak bir şekilde yukarıya yakarış şeklinde haykıran bir ifadesi olurdu. (bkz:büyük beşiktaş taraftarı) tarafından efendiliği ile bilinen & sevilen ve şimdilerde çok şey beklenilen genç & yeni beşiktaş teknik direktörü.
kendileri samsunsporun altyapısından yetişmiş olup uzun yıllar sadece samsunsporda oynadıktan sonra beşiktaşa transfer olmuştur.kendisi futbol hayatı boyunca centilmenliğiyle tanınmıştır.ayrıca 2 defa fairplay ödülü almıştır.
aslen akçakocalıdır ailesiyle kdz ereğlide yaşamıştır. samsuna kdz ereğli belediye spordan gitmiştir. sümüklü ertuğrul lakabı doğrudur.
küçüklüğümüzün idolü idi o zamanlar..toshack defans oynatmıştı hatta adamı..uefa'nın gelecek vaad eden ilk 50 teknik direktörü arasına girmişti 2006 yılında ayrıca..