gencligin ataturke cevabi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
ey bÜyÜk ata!

varlığımızın en mukaddes temeli olan, türk istiklalinin ve türk cumhuriyetinin ebedi bekçileriyiz. bu karar, sarsılmaz irademizin değişmez ifadesidir.

ıstikbalde, hiçbir kuvvet yolumuzdan döndüremeyecektir.

bizler, bütün hızımızı senden, milli tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez insan ateşinden alıyoruz. senin kurduğun temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her hamle şuurludur.

en kıymetli emanetin olan türk istiklal ve cumhuriyeti, mevcudiyetimizin esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez türk evlatlarının elinde ilelebet yaşayacak ve nesilden nesile devredilecek.

bu mukaddes emanete yönelen dâhili ve harici bütün tecavüzler, iman dolu göğsümüze çarparak parçalanacaktır.

ıstiklal ve cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar en modern silahlarla mücehhez olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, milli şuurumuzu ve yenilmez türk gücünün zerresini bile sarsamayacaklardır.

Çünkü ıstiklal ve cumhuriyetimize kastedenler, karşılarında beş bin yıllık şerefli türk tarihinin yılmaz evlatlarını, cumhuriyeti ve inkılâplarının feyizli ve imanlı gençlerini bulacaklardır.

ey tÜrk'Ün bÜyÜk atasi!

ıstikbal ve cumhuriyeti korumak mecburiyeti hâsıl olursa içinde bulunacağımız ahval ve şerait ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp, her güçlüğü yenmek azmindeyiz.

tÜrk genÇlığının andi

türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyetin ve devrimlerinin (inkılâplarının) yılmaz bekçileriyiz.

her zaman, her yerde ve her durumda atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verip, kendimizi büyük türk milletine adarız.
kısa dönem askerlerin yemin törenlerinde bağırarak verdikleri cevaptır. iki dakika sürecek olan bu aktivite için törene kadar bir hafta boyunca bağırtılırsınız.