godfather – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(u: vakti ile sözlükte açılmış fakat ne hikmetse silinmiş bir başlık)

1972 yapımı efsane film.yönetmen koltuğunda francis ford coppola,oyuncu kadrosunda ise marlon brando,al pacino,james caan,robert duvall,diane keaton gibi yıldızlar bulunduran filmdir..sana reddedemeyeceğin bir teklifte bulunacağım,kapiş gibi ünlü replikleri ile de hafızalarda yer etmiştir..ayrıca film 3 dalda oscar kazanmıştır..baba adı ile türkiye'ye gelmiş,baba 2 ve baba 3 ile devam serileri çekilmiştir..çekilen diğer devam filmlerinde al pacino yine yer almış buna ek olarak robert de niro,andy garcia,bridget fonda hatta yönetmen francis ford coppola'nın kızı sofia coppola dahi rol almıştır..
iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, sadakati ihaneti, aşkı kavgayı, öfkeyi merhameti tekrar düşündüren ve bunları insanın gözüne gözüne sokmadan anlatan bi başyapıt. sadece bir film değil çok daha fazlası. kurgu ve oyuncuklar ise tek kelimeyle kusursuz. godfather serisinin 3 filmide çok güzel ama marlon brando'nun, baba don vito carleone'yi canlandırdığı ve performansının okullarda ders olarak okutulması gereken 1. film serinin içinde benim en sevdiğim. film müzikleriyse başlıbaşına antidepresan görevi görür insanı sakinleştirir alır uzaklara götürür. sanılanın aksine bu film sadece bir mafya filmi değil, aile kavramı sevgi saygı ve öfke çok güzel işlenmiş. son olarak, özellikle sicilyada geçen sahnelerde kullanılan godfather filminin efsanevi müziğini duyan herkesin aklına hemen mafya gelir (kurtlar vadisinin cenderesi gibi) ama bu müzik filmdeki mafya işleriyle ilgili anların değil duygusal anların ve aşk sahnelerinin müziğidir...
3 seriden olusan film her bir film 3 cd dir.konusu ağır olduğu için insanda uyku ve kafa hali yapmakta ayrı ayrı izlemekte fayda var desemde bu sefer konu kopuyor.cok ağır ama güzel film.