gurgen oz – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
10/05/1978'te zonguldak'ta dünyaya gelen gürgen öz, bir bakıma babasının doğa tutkunluğunun kurbanı olmuştu. ablası yaprak ve bebekken kaybettiği bulut ismindeki kardeşlerinden de anlaşılacağı gibi herşey babasının doğaya olan tutkunluğundan doğmuştu. şimdilerde bile bize ilginç gelen bu isimle küçükken daha da zorluk çektiğini anlatan gürgen, babasının da çocukken hep kendisiyle şakalaştığını, dalga geçtiğini de söylemeden edemiyor. okuldayken de çok fırlama bir çocuk olan genç oyuncu, tiyatro koluna girdikten sonra biraz durulmuş. sahneyi daha o yaştan çok sevmiş ve böylece tiyatroyu kafasına koymuş. zonguldak ted koleji'nden sonra her ne olduysa bir anda kendini ıstanbul üniversitesi sanat tarihi ve arkeoloji bölümünde buluvermiş.

kısa sürmemiş kendine gelmesi ve esas yolunu bulması. konservatuvar sınavına girmiş ve kazanmış. böylece mimar sinan üniversitesi devlet konservatuvarı tiyatro bölümü'nün kapıları açılmış gürgen'e. üstüne bir de tiyatro rejisi masterı yapınca bakırköy belediye tiyatroları'nın kadrolu oyuncusu oluvermiş. gürgen, bugüne kadar birçok dizide konuk oyuncu olarak da rol almış; fakat en büyük çıkışını "aşk oyunu" dizisiyle yapmış bulunuyor. "serkan" adlı fırlama karakterle bir anda geniş bir hayran kitlesi edinen öz, okan bayülgen'le beraber tv makinası'nın da kadrosuna dahil olunca önlenemez bir yükselişe geçti. günden güne oyunculuğu beğeni topluyor ve hayran kitlesi büyüyor.
doğaçlamada insanları güldürebilen(tiyatrocular tarafından zor bir olay olarak kabul edilir) kariyerinde iyi ;dizi, film ve proğramlarda yer alan kaliteli oyuncu...