sağlığı gayet iyiyken kendisini aniden bir paranoya saran ve pimpiriklenen, hatta hasta olduğunu iddia eden insandır. adamı bezdirir. gerçekten de hastadır.
sonu prozac adlı şurupla biten hastalıktır... tıp dilinde obsesif bozukluk da denir buna... manik depresife veya panik atağa zemin hazırlar...
etrafındaki hastalık hastası manyaklar yüzünden hastalık hastasına dönüşen insandır.

örnek baabından olsun diye pek muhterem ninemden bahsedeyim siz değerli okuyuculara. olay bir balkon sefası sırasında patavatsız insan üst komşu ile muhterem nineciğim arasında geçmektedir.

muhterem ninemin üst komşusu olacak dallama, serin bir bahar akşamına eşlik eden demli çayını yudumlarken, baharın güzelliğini konuşmak yerine tutup da 'bu tansiyon insanı kör eder teyze, felç olursun felç', 'öldürür bu alimallah öldürür' gibi manyak manyak konuşunca, haliyle bu hasatalık hastası şuursuz tospadaki virüs bir anda zıp zıp zıplayak sağlıklı insan olan pek muhterem nineme sirayet etmiştir ve artık nur topu gibi hastalık hastamız vardır.

pek muhterem ninem artık tansiyon aletiyle kanka olmuş. biricik arkadaşı, yoldaşı olmuş bu meret ya. sabah programlarında dert yanan kadınlar gibi ağlıycam bak şimdi şuracıkta. ondan uzak kalsa hasretini çeker hale gelmiş. kadın facebookuna bakar gibi her eve vardığında ilk iş 'bi tansiyonuma bakiyim' durumuna düşmüştür.

o komşunun amına koicam ben de neyse... balansı bozuk dingil.
acınacak halde olan insalardır. ilgi çekmek için saçma sapan hastalıklar bulur bunlar. karakterlerinde güven eksikliği , kıskançlık , tembellik ve kendi kendine yetememe gibi bir çok özellikleri (!) barındırırlar... çok uzak durmak lazım