hostel – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
diyelim ki macera ve seyahat tutkunusunuz, bir kaç yakın arkadaşınızla gezmek, tozmak, klasik tatil anlayışı deniz kenarında hamamböcekleri gibi yanarak monoton bir tatil yapmak sizi tatmin etmiyor, bunun yerine tatil için ayırdığınız dar bütçenizle sırtınızda backpackiniz önceden belirli olmayan bir programa sadık kalarak, istediğiniz an bir başka ülkeye/şehre gitmek, kafanıza göre takılmak, sürtmek istiyorsunuz, yabancı bir ülkeye gittiniz ve kalacak yere ihtiyacınız var. bu noktada imdadınıza hemen hosteller yetişiyor. kısaca tanımlarsak yurt benzeri, verilen hizmetlerin bir standartının olmadığı pansiyon tarzı konaklama tesisleridir. konaklama için tercih edilcebilecek en ucuz seçenektir, bunun yerine herhangi bir parka çadır atılabilir, gecenin neler getireceği de tecrübe edilebilir, şayet roma gibi hırsızlarıyla ün yapmış bir şehirde iseniz ne kadar delikanlı ve kendinize güvenir bir birey olursanız olun güvenliğinizi riske atmak akılcı bir tercih olmayacaktır. hostelde kendinize ait bir oda kiralayabileceğiniz gibi, hostel sizi tanımadığınız bir sürü insanla aynı yerde konaklamak üzere yerleştirebilir. bu pozisyon çok eğlenceli olabilir, orada konaklayan herkes sizin gibi gezgindir, farklı bir kültürü temsil ediyordur ve tadına doyum olmayacak muhabbetler yaşayabilir, konaklama için gittiğiniz hostelden hiç dinlenmeden ayrılabilirsiniz. genel olarak backpackerler için bulunmaz bir nimettir. çat kapı gidilen bir ülkede eğer çok ziyaret edilen turistik bir yerdeyseniz ve rezervasyonunuz yoksa hostelde yer bulma problemiyle karşılaşabilir, geceyi parklarda veya tren istasyonlarında geçirmek zorunda kalabilirsiniz, bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmak iyi bir tercih olacak ve kişiyi program yapmaya yönlendirecektir.

ülkemizde hostel mantığı tam olarak oturmamıştır. bunun nedeni turistin sadece güney ve batı sahil şehirlerine, hamamböcekleri gibi yanmaya geldiği ve yolunacak tavuk olduğu yönündeki ortak görüştür. bu nedenle ellerinde türkiyeyi anlatan bir kitap, sırtında backpacki, sultanahmet camiisi yakınında adres soran kişi turist olarak değer bulmaz bizim gözümüzde, kişinin turist olabilmesi için mayo giyme şartı vardır, ne saçmadır ki.
hakikaten gereksiz bir filmdir . ilk filmi izlemiş bir vatandaş olarak duygularımı dile getirmekteyim ki , slovak hükümeti böyle bir filme konu olmayı nasıl kabul etmiştir , anlamak mümkün değil . orta ve doğu avrupa ya sempatisi ile tanınan malazlarkibrit dahi , avrupa turnesi kapsamındaki gezisinden bilhassa bratislava yı çıkarmış bulunmaktadır . ya bu avrupa devletleri çok rahattır (u: siki cümbüşte götü ferahta) ya da geceyarısı ekspresi adlı filmin türkiyenin itibarını nasıl zedelediğinin zerre kadar farkında değil .