yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

5 + 14 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
  • inglourious basterds

    2009 yapımı bir quentin tarantino filmi.


    film ikinci dünya savaşı'nı konu ediniyor ve "nazi işgali altındaki fransa'da" diye başlıyor. beş bölümden oluşan film, ailesi katledilen yahudi kızı shosanna dreyfus'un intikamını anlatıyor diyerek özetlenebilir. fakat tarantino'u tanıyanlar bilir ki tarantino'nun filmleri tek bi' hikayeyi işlemez ya da bi'kaç tane hikaye barındırır içinde.


    neyse, nazi propagandası vs. nihai yahudi intikamı gibi saçmasallardan öte, bende uyanan şudur filmi izlediğimde; madem tarihi güçlüler yazıyor, o zaman -konumuz gereği- bir yönetmen de tarihi taşak geçercesine kendi çapında, istediği gibi tersyüz edebilir, ve böyle bir ürününün de arşivlerde saklanmasını isteyebilir. daha çok bunu uyandırdı tarantino bende.


    tipik bir tarantino filmi nihayetinde. uzun olmasına rağmen beni zerre sıkmayan bir filmdi. oyunculuk bana göre fevkaladenin fevkinde idi. bütün oyuncular resmen ful randımanla çalışmış, güldürmüş, kaşındırmış, yapmış da yapmış işte. izlemediyseniz, boş vaktinizde izleyiniz. kill bill den başka bir tarantino filmi izlemediyseniz, bunu da sakın izlemeyiniz.