insomnia – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
faithless in mükemmel parçası remix i ayrı bi mükemmel adam yapmış yahu...teksin faithless
psikolojik bir hastalık . uyuyama genel olarak . bu insomnia hastaları uyuyamıyo kardeşim . öle takılıyo adamlar sabahtan akşama , akşamdan sabaha . yazıktır .
(alinti: ınsomnia ya da uyuyamama hastalığı, bir uyuma sorunudur. uykuya dalamama, ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır. hastalar genel olarak, gözlerini birkaç dakikadan fazla kapalı tutamamaktan ya da yatakta bir o yana bir bu yana dönerek uyuyamamaktan yakınırlar.

eğer ki insomnia birkaç geceden fazla uzun sürerse, kronik bir hastalığa dönüşerek uyuma eksikliği doğrultusunda oldukça zararlı olabilir. ınsomnia doğal uyuma dengesini bozar ve tamiri oldukça zor olabilir. ınsomnia hastaları genel olarak öğleden sonra ya da akşama doğru kısa süreli uyudukları için, geceleri de uyumakta zorluk çekerler. bazıları da vücutlarını limitlerinde kullanmaya çalışırlar. bu da çok mühim fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açar.

ınsomnia ayrıca birçok ilacın yan etkisi olarak, stres sebebiyle ya da duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlar doğrultusunda da oluşabilir.

ınsomnia'dan kurtulmak için uyku haplarının yanı sıra kediotu gibi bir takım bitkilere de başvurulabilir.

geleneksel yöntemlerin başında, uyumadan önce sıcak süt içmek; uyanır uyanmaz sıcak bir duş almak, öğlen egzersiz yapmak, öğlen yemeğinde bol yemek yemek ve akşam yemeğinde az yemek yemek, ve erken yatmaya çalışmak gelir.

geleneksel Çin tıbbı da yaklaşık bin yıldır insomnia aleyhinde kullanılmaktadır, genelde akapuntur, diyet ve yaşam analizi, bitkiler ana önlemleri oluşturur.

vikipedi)
uykuya başlama ve sürdürme bozuklukları veya uykunun buna yol açacak başka bir neden olmaksızın kalitesiz olması durumlarıdır.

yalnız insomnia tanısının konulabilmesi için kişinin gündüz uyanıkken de uyku bozukluğuna bağlı bazı sorunlarının olması gerekliliğidir. yani uykusuzluk çeken ya da az uyuyan birinin gündüz uyanıkkenki aktivitesi bundan etkilenmiyorsa insomnia tanısı koyulamaz.

bir diğer önemli nokta, kişinin uykuya başlama veya sürdürme bozukluğunun, uyku için iyi bir ortam ve zaman olmasına rağmen ortaya çıkmasıdır. yoksa, gürültülü ya da ışıklı bir yerde babam da uyuyamaz.

insomnianın birçok tipi vardır. bazıları,

(bkz:uyum insomniası)

(bkz:psikofizyolojik insomnia)

(bkz:idiopatik insomnia)

(bkz:paradoksal insomnia)

(bkz:uygun olmayan uyku hijyeni)