irkcilik – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
insanın varoluşundan bu yana bulunan ana teması farklıdan korkmaktan kaynaklanan dışlamacı ve hatta yok edici düşünce tarzı..ne yazık ki zaman zaman aşırı uçlara kaymış ve faşizmi getirmiştir..ayıptır yazıktır..kınıyoruz
zamanımızda temelinin tam olarak kalıtımsal ötekileştirme değil de; sanırsam kültürel anlamda bi ötekileştirme olduğu hayalperest ideoloji.

klasik ırkçı zihniyetin ruhuna fatiha, hatta belki de bu zihniyet uykuda, ama bebeleri kol geziyor darıdünyada..(u: kafiyeli oldu be)(u: swh) herneyse, asıl değinmek istediğim, meydan hazır milliyetçi(u: ve ötesi) nidalarla da coşarken ve coşturulurken kendi içinde çelişen bu ırkçılığın karşıtlığını savunanlar bile tutarsızca kendi kültürel önyargılarının esiri olup ırkçılık karşıtlığı değil, bi çeşit ırkçılık yandaşlığı yaptıklarının farkında bile olmamaları. milliyetçiliği bağrına basan ırkçılığa karşı dururken her türlü milliyetçi ve ırkçı görüş, hesap ve tutumlara karşı da olmak gerekir. özetle kültürel olsun, modernite bağlamında olsun(u: hatta cinsel ve sınıfsal olsun) önyargıları, tabuları ve dışlamaları aşmak..

geçtim kalıtımsal farklılıkları göz önünde bulunduran ırkçılığı, aşırı milliyetçilik adı altında yutturulduğunu düşündüğüm günümüz ırkçılığı(u: bunu şimdi düşünmeye başladım)(u: işim mi yok lan uydurduğum şeye bak)na da karşı olan(u: hatta millet lere de karşı olan) biri olarak, bu moderen çağda her türlü bilginin cirit attığını daha fazla unutmadan ya da bu bize daha fazla unutturulmadan gözlerimizi az biraz daha açıp, bilinçlenmemiz gerekiyor sanki... galiba... gibi... düşünüyorum...(u: kafam iyi ondan)(u: swh)
şuanda çok bi moda olan damalı kıyafetlerin yapılış amacıdır.siyah beyaz damalı kıyafetler siyahi ve beyaz insanların kardeşliğini temsil etmektedir.tabi bunun anlamını bilmiyerek trend haline getirip giyinen insanlar var.(bkz:özenti)
kökeni en eskilere dayanan ideolojilerden biridir, fakat türk soyculuğu ile bağdaştırılamayacak kadar basit bir fikirdir. atsız ata(u: hüseyin nihal atsız) nın fikren temellerini attığı arab zihniyetinden, devşirme zırvalarından uzak olduğu için "etnik döküntü" diye tabirini yaptığımız(u: ki atsız ata nın vasiyetidir) varlıklar atsız ata nın yolundan giden türk soycularını sevmezler. onlara göre medeniyet bir kıro ile bir türk soylu nun eşit tutulmasıdır. yüce başbuğ ilteriş mustafa kemal atatürk ün dediği gibi:

"kanından başkasını taşıyana güvenme!"

bunlara ek olarak:

(bkz:zeki velidi togan)

(bkz:nejdet sancar)