jean genet – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
(u: sonuna kadar okuyun)

(alinti: jean genet (jan jöne diye okunur) (1910-1986) fransız düşünür, yazar. daha çok tiyatro oyunlarıyla tanınır.

1910 yılında camille gabrielle genet tarafından kimsesizler yurduna bırakılan yeni doğmuş bebeğe jean adı verilmişti. jean, yedi yaşına geldiğinde zanaatçı bir ailenin yanına yerleştirildi. 10 yaşında hırsızlığa başladı, on üç yaşında bir zanaat okuluna kaydoldu. ancak orada da çok kalmayacaktı; 1926'da, 3 ay süren ilk hapishane deneyimini yaşadığında 15 yaşındaydı. serbest kaldığında uslanmamıştı; bu kez reşit olana kadar kalmak üzere ıslahevini boyladı. 1930’ların sertliği ile ünlü bu ıslahevi genet’yi gerçek bir suçlu haline getirdi.

islahevinden kurtulabilmek için yazıldığı askerlikten ve ardından fransa’dan firar eden genet, pekçok ülkeyi ve hapishaneyi ziyaret edeceği bir yıllık seyahatinin sonucunda 1937’de fransa’ya geri döndü ve yeniden suç dünyasına daldı. beş yıl boyunca ya hırsızlık yaptı, ya fahişelik. 1942’de bir kez daha cezaevine düştüğünde olgunlaşmıştı artık. ılk şiirini yazdı, ilk kitabı notre-dame des fleurs (Çiçeklerin meryem anası) yayımlandı. ardından miracle de la rose (gülün mucizesi) geldi. 1948 ylında yayımlanan journal du voleur (hırsızın günlüğü) bir anlamda genet'nin otobiografisi niteliğindedir. le balcon (balkon), oyunları ve hatta tüm eserleri içinde en çarpıcı olanı kabul edilir. balkon adlı oyununda yeryüzü egemenlerini alaycı ve acımasız bir dille eleştirir. bu oyun türkçe olarak 1998 yılında tiyatro stüdyosu tarafından sahnelendi. Ölümünden kısa süre önce, atölyesinde ziyaret ettiği alberto giacometti ile yaptığı röportaj ve giacometti'nin sanatı üzerine kendi yorumunun bulunduğu l'atelier d'alberto giacometti giacometti'nin atölyesi adlı röportaj/sanat içerikli kitabı, genet'nin son yapıtıdır.

kitapları sayesinde tanıştığı andré gide, jean cocteau ve jean-paul sartre'ın cumhurbaşkanına verdikleri dilekçe sonucu özgürlüğüne kavuşmuştur. bu af sonrası, tekrar yeraltı dünyasına dönmemiş, kendisini tamamıyla edebiyata vermiştir. ancak toplumsal olaylara, ezilen insanlara karşı hiç duyarsız kalmadı; 1968 mayısında öğrencilerin, vietnam savaşı sırasında amerikan solunun, ırkçılığa karşı kara panterler'in ve ısrail’e karşı da filistinliler'in yanındaydı. bu konular hakkında yazdıkları ve röportajları türkçe olarak açık düşman başlığıyla yayımlanmıştır)