kara yoluyla hindistan gezisi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kara yoluyla hindistana ucuz maliyet nasıl gezilir? cebinizde toplam 600-700$ varsa 3-4 haftalık bir gezi için yeterlisiniz demektir.hindistan:gezmeyi seven insanların seyyahların gitmeyi, görmeyi bu ülkeye ; gördüklerinde bi daha görmeyi istedikleri o büyülü ülke.peki bu ülkeye nasıl gidilir nerde kalınır ne yenir, neresi gezilir?

vize :yolculuğunuz ankaradan pakistan-hindistan ve görmek isteyenler için nepal vizesi almayla başlıyor.bu ülkelerin vizesini almak çok kolay.

ıran vizesi:türk vatandaşlarının dünyanın çeşitli ülkelerine gitmek için vize almak zorunda olması birçoğumuzu üzmüyor mu? bu durum doğu ülkelerine yöneldiğimizde değişmektedir. bildiğimiz kadarıyla taa şah ısmail zamanında çizilmiş olan türkiye ıran sınırı günümüzde halen geçerlidir. ve türkiye ile ıran arasında varolan vize anlaşması sonucu iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilmektedir. sınır kapısında alacağınız giriş damgası üç ay vize yerine geçmektedir.

pakistan vizesi:pakistan elçiliği tarafından en fazla bir ay süreli olarak veriliyor. genellikle türk vatandaşlarına fazla zorluk çıkartılmıyor. hindistan yolculuğunu karayolu ile gidiş dönüş yapmak isteyenler pakistan vizesini 'double' vize olarak almaya çalışmalıdır. aksi halde hindistan'dan dönüşte delhi'deki pakistan elçiliğine giderek tekrar yeni bir vize almanız gerekecektir. tek gidişlik vize ücreti 20 dolar civarında. gidiş dönüş vizesinin de bunun iki katı olduğunu ekleyelim.bu arada pakistan-hindistan arasındaki gelenksel düşmanlık sizin vize almanızı da etkileyebilir. Çünkü pakistan elçiliğindeki görevliler genellikle çok meraklıdır ve sizin pakistan'a neden gideceğinizi öğrenmeye çalışır. cevap olarak : "hindistan'a gidiyoruz pakistan'dan sadece transit geçeceğiz." demeyin. Çünkü o zaman vize memuru size hindistan'ın ne kadar pis ve kötü bir yer olduğunu, pakistan'ın ise müslüman bir ülke olduğunu ve gezilecek güzel yerlerinin olduğunu anlatmaya başlayabilir. bizce böyle şeylerle karşılaşmamak için vize başvurusunda bulunurken pakistan'a turistik amaçlı gittiğinizi belirtin yeter. hindistan lafını fazla işe karıştırmayın.

hindistan vizesi:hindistan vizesi de fazla zor değil. pasaportunuz, bir adet fotoğraf ve 40 dolar ücreti götürdüğünüzde vizenizi bir günde alabilirsiniz. hindistan elçiliği vize vermekte genellikle nazlanır ve size mümkün olan en kısa süreli vizeyi vermeye çalışır. hindistanda 1 aydan fazla kalacaksanız ve gezinize nepali de katacaksanız en az 3 aylık ve en az çift grişli (double) vize almaya çalışın. nepaldeki hindistan elçiliğinde yeni vize almak zorunda kalmayın.

gezi başlıyor

Öncelikle türkiyenin herhangi biryerinden ağrıya ulaşmanız gerekiyor.ağrıdan sınıra kalkan otobüsler var.otobüsten indikten sonra 10 dk bi yürüyüşün ardından sınırdasınız.sınırdan geçtikten sonra orada buacağınız taksicilerden biriyle anlaşıp makoya terminale ulaşmalısınız.oradan tahrana otobüsler kalkıyor.tahran bileti alıp otobüsünüzü bekleyeceksiniz yada küçük mako kasabasını turlayın.otobüsler biraz eski ama düzgün.

uzun bir yolculuktan sonra tahrana varıyorsunuz orada konaklayabilir veya kendinizi yorgun hissetmiyorsanız yola devam edebilirsiniz.konaklamak ve tahranı gezmek isteyenler azadi meydanından başlayabilir.daha sonra kalmak için tekrar azadi meydanından metroya binerek ımam humeyni meydanına ulaşmalısınız metroda tuhafınıza gitmesin metro haremlik-slamlıktır:)orada ucuz oteller var.daha sonra isfahana hareket etmek için otogardan bilet almanız lazım öğle üzeri bindiğinizde akşama doğru isfahanda olursunuz.isfahanda kalmak için bir çok ucuz otel var bunların birini ayarlayıp şehri gezmeye koyulmalısınız.şehirde yabancılık çekmeyeceksiniz çünkü isfahanda büyük çounluğu azeri sizi büyük bi sevgiyle karşılayacaklardır.isfahanda gezdikten sonra otogardan son ıran şehri zahedan için bilet almalısınız.

uzun ve bazen kum fırtınalı bir yolculuktan sonra zahedana varıyorsunuz oradan bi taksiciyle anlaşıp 3-4$ a sınıra gidebilirsiniz 30 dk bi yolculuktan sonra pakistan sınırındasınız.sınırda işlemlerinizi bitirdekten sonra sınırın hemen yanında süslü otobüsler sizi bekliyor bir otobüsle anlaşıp quetta'ya bilet almalısınız.otobüs hareket ettikten bi süre sonra taftan köyünde sıcağın çekilmesini bekleyecektir çünkü önünüzde taftan çölü var.köyde yemek yiyip çay içebilirsiniz bu arada yol kenarlarında oturan dövizcilerden para degiştirebilirsiniz.akşam otobüs haretek edecektir uzun ve kumlu bir çöl yolculuğu.otobüsün dışı kadar içide süslü.bir sre sonra burnunuza tuhaf kokular gelmeye başlayacaktır herkes ayakkabısını çıkarır,sigaralar içilir,çekirdek kabukları,izmaritler yere atılır.gece olunca yere battaniyeler serilir ve pakistanlılar otobüste yerde uyumaya başlar.sabahın ilk ışıklrarında quetta'ya varmış olacaksınız dilerseniz burada konaklayabilirsiniz ama hindistana daha çabuk varmak isteyenler Öğle otobüsüyle lahora gitmeli.lahor yolu virajlı ve uzundur öğlen binilen otobüsle ertesi günün sabahında lahora varılmış olur.lahor hindistan sınırına 30 dk lahorda bir taksiciyle anlaşıp sınıra gitmelisiniz.sınıra vardığınızda sizde 50$isteyebilirler geri döndüünüzde yanınızda götüreceğiniz hediyeler için.veeeee rüyalar ülkesi hindistandasınız.bu yolculuk için maximum 150$ gidiyor

hindistanda gezilecek o kadar yer varki saymakla bitmez.yeni delhi, eski delhi,katmandu vss.. otel için eski delhiye gitmelisniz burası ıstanbulun sultanahmeti gibidir turistlerin yoğun olduğu biryer.hindistanda tacmahala,lotus şeklindeki dünyada ki sayılı mimari güzelliklerden olan baha'i merkezini gezebilirsiniz.hindistanda otel fyatları 10-15$ gibi.hint yemeklerini sevenler için bolbol fırsat yemekler çok ucuz.

dilerim sizde bu zevki yaşarsınız.