kibris – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kıbrıs akdeniz'de bir adadır kuzeyinde 65 km mesafe ile türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile suriye, 267 km ile ısrail, 162 km ile lübnan; güneyinde 418 km ile mısır; batısında ise 965 km ile yunanistan yer almaktadır.

kıbrıs, akdeniz'in sicilya ve sardinya'dan sonra üçüncü büyük adasıdır. kıbrıs adası 30.33 ve 35.41 eylemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasındadır. kktc'nin yüzölçümü 3.355 km²dir. yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı kktc sınırları içerisindedir.

ekilebilen % 45 lik verimli arazinin % 20 si sulanmaktadır. kktc genelinin % 20 si ormanlık olup yoğun bir ağaçlandırma programı devam etmektedir.

bir süre hitit egemenliğinde kalmış. yunanistandaki akalar tarafından kolonileştirilmiş daha sonrada sırasıyla roma ve bizans yönetimine girmiş. 1571 yılında türkler tarafından fethedilmiş, 1878 yılında osmanlı ımparatorluğu'ndan yıllık 500,000 amerikan doları karşılığında kiralayan ıngilizler tarafından 1914 yılında işgal edilmiş, 1960 yılında kıbrıs cumhuriyeti adıyla bağımsızlık kazanmış, 1974'de yunan darbesi ertesinde türk silahlı kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği kıbrıs barış harekatı sonucu adada iki ayrı devlet oluşmuştur. nüfusun yaklaşık 'ü yunan (rum), 'sı türk'tür. en büyük şehir lefkoşa (lefkosia)'dır.

günümüzde ada iki ayrı cumhuriyet tarafından yönetilmektedir: bunlar sadece türkiye tarafından bu adla tanınan kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti ve türkiye cumhuriyeti tarafından bu adla tanınmayan ve bu ülkenin adını kullanmayı gerektiren durumlarda güney kıbrıs rum kesimi adıyla anılan kıbrıs cumhuriyeti 'dir

http://tr.wikipedia.org/wiki/kıbrıs
ömrümden ömür götüren yarımada kktc rumlar beddua etmişler heralde, bize yar olmadı ama size de şans getirmez işallah diye
hakkında söylecek çok şeyim olan ama sözlükten atılırım korkusuyla herhangi bişey demediğim lanet yer
tatil için cennetten bir köşe olmasında rağmen, talebelik dönemi için cehennemin bir diğer adıdır kıbrıs