kibrista okuyan ogrencinin zengin oldugunu dusunme sorunsali – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
bugün dondurma almak için gittiğim her zaman ki bakkala verdiğim 2 ytl üstüne 25 ykr beklerken ondan önce yanında ki arkadasına 'keske 2 ytl deseydim lan,bunlar zengin cocuu,g.tleri kalkık oluyo' diye bir cümle söylemesi kafamı karsıtırmıs,kendimden süphe etmeme neden olmustur.kıt kanaat gecinen iki adet memur cocugu olup,cebimden hiç paramın eksilmediği dogru olsada kendimi zengin sınıfına sokamayacagım...
türkiyede: -nerde okuyon bakam sen?..sorusuna

-kıbrısta. diye cevap verdikten sonra karşılaşılan durum!!!

neden insanlar kıbrıstaki üniverisitelerin türkiyedeki özel üniversitelere nazaran daha ucuz olduğunu anlamama durumları vardır ki???
bu bır kompleks olarak gorulebılır.. sole bı etrafımıza baktıgımızda adım bası bmw mercedes bunun sonucunda altta kalmamama güdüsünun devreye gırmesı sonucu olusur.
doğru bir düşüncedir, kıbrısta okul fiyatları ucuz olsa da yurt/ev fiyatları okulla aynı hatta daha pahalıdır. ayrıca kıbrısta harcadağınız aylık her halükarda türkiyenin herhangi bir ilinde harcayacağınız paraya göre daha coktur. kıbrısta okuyan öğrencilerin coğunun puanları tutsa, türkiyenin en iyi özel üniversitelerinde okuyabilecek öğrencilerdir.(u: ananızın babanızın degerini bilin)
her genelleme gibi bu da bir önyargıdır.tabii genel olarak para bolluğu içindeki zengin çocukları bu genellemeyi oluştursada,bu zengin kısım azdır.

zengin kısmısı haricinde,öteki kısım orta sınıf ailelerin çocuklarıdır.

kimisi,o kadar fedekardır ki,sırf çocugunun üniversite hayali gerçekleşssin diye yıllarca biriktirdiği parayı verir okul harçlarına,kimisi okutmak için hala canını katarak harıl harıl çalışmaktadır.ve günümüzdeki kıbrıs özel üniverstelerinde okuyan gençlerin tanık olduğum kadarıyla bu ve bunun gibi durumlara maruz kalarak eğitimini sürdürmektedir.
kıbrısı tercih etme aşamasında düşündüğüm nerdeyse vazgeçmem için yeterli olabilecek durumdu.

alışılasıdır tahminimce.