çocukken en yakın arkadaş diye yanıtılan, selülozdan yapılan ,okumaya yada çaydanlığın altına koymaya yarayan ,defterin karalanmışıdır. yazarının fikirlerine en kolay ulaşabileeğin kaynaktır,yani kitabın yazarı düşüncelerini en derli toplu şekilde orada anlatır ve sen yazarla bir nevi diyaloga geçersin.ayrıca hayal gücünün kuvetlenmesine yardım etmektedir.hayri pıtırı kitaptan okumakla ,sinemada seyretmek arasında dağlar kadar fark vardır. kahramanlar senin kahramanındır tasvir vardır ancak hayal gücünün hayrisiyle sinemadaki hayri farklıdır.

satanada kitapçı denmektedir

(bkz:ülkücü)
tek düşünceye, tek gruba ait serileri okunduğunda fiziksel olarak tüm dünyayı gezmek özgürlüğüne sahip kişiyi; ruhsal, düşünsel ve ideolojik boyutta minicik bir küp içine hapsedebilmesi olası; yağmurda ıslanan sayfalar bütünüdür.

bu açıdan bakıldığında kitabın her zaman yararlı olduğunu savunmak çok da mantıki değildir. hatta belki de tehlikelidir.

içinde bulunulan 100 pencereli kocaman evin tek bir penceresini açıp açıp kapamanın anlamı olmadığı ne kadar açıksa, tek bir şeyi anlatan bir sürü kitabı okumanın da anlamının olmadığı da çok açıktır. o pencere ne kadar açılıp açılıp kapatılsa da ordan sana yansıyan ışık taş çatlasa ne oladır?

burada kitap okumanın aslında ne anlama geldiğini tartışmak önem kazanır.

kitap ne için okunur?

ufuk açmak için, anlamak için, gerçekten görmek için

e bu da ancak evin diğer pencerelerini açmaya başladığınızda gerçekleşir.

bırakınız güneş içeri girsin, size seçilen manzarayı değil, sizin seçtiğiniz manzarayı seyre koyulun. çay ve menemenle (u: :})
her kitap, farklı bir dünyadır. sıkıcı bir ders kitabı bile olsa diziminden soruların sıralanışına kadar birilerinin hayat tarzını yansıtır. bazı kitaplar eğlencelidir, hızla akar gider elinizden, şen şakrak bir arkadaşınız gibi. bazıları heyecan doludur, acaba ne olacak diye merakla okursunuz. bazıları çok sıkıcıdır, günlerce okusanız ancak bir arpa boyu yol gidersiniz, canınız almaz okumayı, her elinize alışınızda ancak bir kaç paragraf ilerlersiniz. hepsinin karakteri var, aynı insanlar gibi.