kiz kulesi – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
kız kulesi boğazın girişinde kayalıkların üzerine kurulmuş küçük, şirin bir kuledir.ıstanbul'un sembollerinden birisidir.
istanbulda geçen bütün dizilerde çoğunlukla sahne geçişlerinde ışıklandırılmış bir şekilde gösterilen yegane kule....
19 mayısta liseli kızların sırt sırta çıkarak yaptığı bi gösteri vardırki halk arasında bu da kız kulesi diye adlandırılır.
kızkulesi adası,kubadabad saltanat kentinin haremliğiymiş. ada da çevresi sularla çevrili bir kale ile, birbirinden güzel köşklerin ortasında yüksek bir kule varmış.bu kulede cariyeleri ile birlikte selçuklu sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşarmış sultan, düşünde (başka bir rivayete göre falında) sevgili kızının yılan sokması sonucu öleceğini görmüş. yaptırdığı kaleye ve içindeki kuleye kızını bunun için kapatmış. Öyle ki, kuleye yılan girmesin diye beton borularla anasmaslar’dan adaya su ve süt akıtılmış. (anılan iki sıra beton boruların kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.)

böylece yıllar yılları kovalamış ve günlerden bir gün güzel sultan ateşlere düşüp hastalanmış. Ülkenin en ünlü hekimleri zor bulmuşlar devasını. sevgili sultan yeniden sağlığına, mutluluğuna kavuşmuş. ıyileşmesini kutlamak için armağanlar yağmaya başlamış kuleye. yaşlı bir köylü kadında bir sepet üzüm getirmiş. meğer üzümlerin içinde bir küçük yılan varmış.yılan o gece uykuya dalan güzel prensesi sokup öldürmüş..şeklinde birçok rivayete sahip mimari sanat eseri...

(alinti:wikikaynak)