kiz sunneti – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
klitoris sünneti ya da ameliyatı olarak da bilinen, kökenleri ta batı roma'ya kadar inen iğrenç ötesi ve insanlıkdışı bir gelenektir. 5-12 yaş arasındaki kızlara yapılır. amaç ortadadır, kızların/kadınların cinsellikten zevk almasını engellmek ve cinsel arzularını yok etmek. çünkü cinsellik denen meret sadece erkeğe mahsustur.

sadece afrika da kadınların sünnet edilmesi gibi genel ama eksik bir kanı vardır. çünkü afrika ülkelerini geçin(u: sudan, somali gibi) ortadoğu nun belirli bölgelerinde ve kuzey ırak ta dahi kürt kızlarına "allah adına" kız sünneti yapıldığına dair bilgiler vardır. eskiye nazaran azaldığı gibi bir savunu yapılsa da.
sonu ölümle bitime kadar giden sünetlerdir. geri kalmış ülkelerde ve geçmişin mantıksız izlerinin sonucu günümüzde belli yerlerde yapılmaktadır. national geographic'in yapmış olduğu belgeselde ne kadar vahşet dolu ve iğrenç olduğu insanların gözleri önüne serilmiştir. unesco'nun engelleme çalışmaları ise çoğu yerde hala olumlu sonuç verememiştir.
bilinenin aksine kadının zevkini arttıran olaydır.bi aralar bunu duymuştum erkeğin sünneti zevk alımını azaltırken kadının sünneti arttırımış,böylece dengelenerek eşit sürelerde orgazma yardımcı olurmuş, ayrıca sağlık açısındanda iyi olduğunu duymuştum. tabi bilinçsiz ellerde herşeyin mahvolduğu gibi bu olyında suyu çıkarılmaktadır. heee yapılsınmı derseniz ,yok kalsın