mersin anamur ilçesine bağlı alaköprü barajından KKTC’ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayan dev proje.
patlayan borular sebebiyle 4 aydır kktc'ye türkiye suyu verilmediği söylenmektedir.

patronlardunyasi.com
kesinlikle tam anlamıyla çözüme kavuşamayacağını düşündüğüm projedir. Bilen bilir, Yıllaaaaar yıllar evvel, ada sıcakların kol gibi olduğu dönemler, haftada 1 gelen suyu, çatıdaki depoya doldurur, yetmezse de belli bir miktar karşılığında belediyeden yardım isterdik. Benimle aynı dertleri çekenlere gelsin evet bergen söylüyor:yıllar yılı dert yolunda ne ilk ne de sonuncuyum...
boruların fırat boru tarafından üretildiği proje. 500 m ve 160 adet boruyu 1 yılda üretmek için mersinde fabrika kurulmuştur. çok bilinen medya kuruluşlarında haberi bulamasanızda internette güven kazanmış bazı medya kuruluşları boruların patladığı haberini yayınlamıştır.
mersin tarafındaki kara bağlantısına yakın bir noktada bağlantı noktasından ayrılan borular sebebiyle epeyce bir süredir aktif olmayan iletim sistemi. kıbrıs tarafındaki barajda ağustos ayına yetecek kadar su olduğu söyleniyordu. haziran ayı civarında tamiratın başlayacağı ve herhangi bir su sıkıntısı çekilmeden faaliyete geçeceği öngörülüyor.
Kullanılan boruların deniz dalgalarına,tsunami,hortum ve savaş durumlarına hazırlığını akıllara getiren proje.adalar için şu çok önemlidir.bu proje ile türkiye ,devlet su işleri ile adadaki suyu yönetip KKTC üzerinde eli olması planlanmıştır.Sonuçta kazanacak olanlar devletin desteklediği şirketlerdir.