yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 9 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • kurban bayrami

  /
  2
  ikinci büyük dini bayramımızdır. büyük veya küçükbaş hayvanların kurban edilerek etinin bir kısmını ihtiyaç sahiplerini bir kısmını kendinize ayırır ve dini görevinizi yerine getirisiniz. zevkli bayramdır kaçan danalar koşturan kasaplar ile yurdum manzaralarını gözler önüne serer. ayrıca kazalı bayramdır.


  viki abimizin açıklamasına göre ise:


  kurban bayramı müslümanlar tarafından hicri takvime göre zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. zilhicce ayın onuncu, onbirinci ve onikinci günlerine ' eyyâm-ı nahr ' (kesme günleri) ve bir önceki gün olan zilhicce ayın dokuzuncu gününe arefe denir. kurban bayramı, aynı zamanda ıslam âleminin her yıl mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.


  kurban bayramı, nüfusunun çoğunluğu müslüman olun birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. ramazan bayramı ile beraber ıslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.


  bayramda bayram namazı kılınır ve bayram hutbesi okunur.


  arefe günü ikindi namazından itibaren bayramın son ikindi namazı dahil her farz namazdan sonra teşrik tekbirleri okunur:


  allahü ekber allâhü ekber lâ ilâhe ıllâllahü vallâhü ekber, allâhü ekber ve lillâhi`l-hamd


  (u: valla viki dedi)
  herkes cok kızacak ama umrumda bile olmayan bayramdır. daja büyük sorunlarım var benim. porobemliyim bu aralar. olmasam da iplemezdim ki. sorry.
  'onların (kurbanların) ne etleri ne de kanları allah`a ulaşır. fakat o`na sadece sizin takvanız ulaşır.' (hacc, 37)


  o yüzden kurban keserken asıl önemli olan içinizden geçen niyettir, 'aman ne iyi oldu et yicez' gibi bi niyeti allah ın sevgisini kazanmanın önüne geçirmemeye dikkat etmekte fayda var
  eve gidemediğimiz için biraz hüzünlü olacağımız fakat bayram bahane et şahane mantalitesiyle aldığımız koçu kesecek olmamız sebebiyle iple çektiğimiz iki dini bayramımızdan biridir. (u: bu arada)(u: niyetimiz halistir)(u: et işin şakası)(u: kurban zirvesi mi yapsak ki)(u: swh)
  koyun ırkına,insanlar tarafından yapılan toplu soykırımdır.


  illegaldir,hayvan hakları ihlalidir,canilik ve hunharlıktır.


  beoke (u: aaazımı bozdurdunuz ayıp ayıp) yer gibi et yiyen arkadaşlar saçmalamadan evvel bi daha düşünsünler


  duygusal saftirikliklerle ugraşcak yası aşsınlar


  sallıcaklarsa yuvarlıcaklarsa biraz daha böle


  ne biliiim


  sihirli bişi bulsunlar


  biz de


  - woooaaaaah


  ne de mantıklı gonustu


  kendimi insan bilirdim


  felan diyelim


  şeklinde başlık
  düz mantık gitmeden farklı görüşlere saygı duymak gerekir. bu bayram da böyle yapılması gereken bayramlardan biridir. önemli olan ve vurgulanmak istenen sanırım kurban keseceğiz diye hayvan katliamı yapan insan görünümlülerdir. ve bunun sanırım din ile uzaktan yakından alakası yoktur. ha bir de bir çok vejetaryen bu bayrama ve kesilen kurbanlara karşıdır. her şeyden önce saygı duymak lazımdır, dünyada etobur kadar olmasa da bir miktar vejetaryen de vardır. fikridir ve fikrini söylüyordur.


  (bkz:sakin)


  edit: ya da ben popomdan uyduruyorumdur demeyi unuttum (u: swh)


  edit + : ne anlamışım da ne yazıyormuşum anlamadım(u: swh) hayvan katliamı yapan insanlardan ve onlara karşı olanlardan dem vurmuşum, sonracığıma ek olarak vejetaryenler de bunlardan(u: karşı olanlardan) demişim. ve fikirler paylaşılıyor işte demişim. ne demişim.(u: swh)
  (bkz:sen beni öldürcen lilith) (u: çok şirinsin biliyorum, eminin ve hatta hissediyorum) (u: coz ı m one of the heroes on tv just like you:p) (u: ama ne anlıyon, ne yazıyon:P)


  (u: muti yakalicak silcek) (u: anam korkuyorum) (u: dım dım dım dım dım dım)


  edit: valla ben de onu diyom işte


  ne diyon? (u: .:p)