kuresel isinma – ydü sözlük – kibris ta bir sözlükcük | artik haber daha yakin
dünyamızın şu anda en büyük problemi.siyasetçilerin görmezden geldiği,bir gün sonumuzu getirecek olay.
kyoto protokolünü hala imzalamayan ülkelerin en büyük sorumlusu olucağı felaket.peki nedir bu kyoto protokolü?

karbondioksit oranını yüzde 5 kadar azaltılmasını ögörüyor bu protokol.

ayrıca hayallerin ülkesinin başkanı bushtun amerika halkının ekonomisini düşünerek imzalamadağı protokoldür.

peki türkiye bu protokolün hangi tarafında?

ne yazık ki türkiye'de imzalamamış taraftadır.

keşke cumhuriyetimize sahip cıkmak için toplanan milyonlar (ki türkiye'de olsam bende katılırdım) küresel ısınma içinde toplansa.

bu noktada devreye kim giriyor?o hiç sevilmeyen,ukala denen,bücür denen,nası götürüyo yaw bu karıyı kızı diye kafa yordurtan bazılarına,işte devreye giren isim okan bayülgen...kaç programında bu konuyu ele aldı.yine eleştirildi yine eleştirildi.

türkiye,kyotoyu imzala.

özgürlüğün ülkesi adaletin temsilcisi küresel ısınmadan kurtar bizi...
iklim değişikliği hakkında 10 gerçek:

- atmosferdeki karbondioksit oranı son 60 yıldır artıyor ve bugün endüstrileşme öncesinden daha fazla.

- hiçbir önlem alınmadığı takdirde atmosferdeki karbondioksit düzeyi 2050 yılında endüstri-öncesi dönemin iki katına çıkacak. karbondioksit düzeylerinin ikiye katlanması dünyayı 1,4 ile 5,8 santigrat derece arasında ısıtacak ve bu insanlık tarihinde görülmüş en büyük ısı değişikliği olacak.

- sıcaklık ölçüm kayıtlarına göre tüm dünyada son 150 yıldaki 20 en sıcak yılın 19'u 1980'den sonra ve bunların dördü de son 7 yılda gerçekleşti

- birleşmiş milletler'e göre bu yüzyıl içinde deniz seviyesindeki yükselme 88 cm'yi bulabilir.

- 2050 yılında gelindiğinde ortalama sıcaklık artışı 2 santigrat derece geçerse, 3 milyar insan susuzluk, 250 milyon insan da sıtma riskiyle karşı karşıya kalacak.

- önümüzdeki on yıllar içinde, türleri tehlike altında olan memelilerin yüzde 25'i, kuşların yüzde 12'si küresel ısınma nedeniyle yol alabilir.

- iklim değişikliği bitki ve hayvanların kutuplara ve yüksek yerlere doğru göç etmesine yol açıyor, göç ve çiftleşme zamanlarını değiştiriyor. son elli senedir, kurbağaların çiftleşmesi, çiçeklerin açması ve kuşların göçü her 10 yılda ortalama 2,3 gün erken başlıyor

- gelişmiş ülkelerde sera gazlarının yaklaşık yüzde 67'si fosil yakıt kökenli enerji santrallerinden, yüzde 18'i ulaşımdan kaynaklanıyor.

- ingiltere dışişleri bakanı jack straw, 2010 yılında gelindiğinde her yıl 265 milyar dolarlık küresel ısınma kaynaklı maddi zararın oluşacağını söyledi.

- dünya üzerindeki buzulların toplam hacmi 1960'dan beri 4200 km³ azaldı."

not: bu bilgiler makine muhendisleri odasi tarafından basılan, kuresel isinma eylem gunu calisma grubu'nun hazırladığı broşürden alınmıştır.
efendim bu küresel ısınmanın etkileri artık gün gibi acık, hissetmek için laboratuar ortamına gerek yok, mevsimler tuhaf değişimler gösteriyor.

dünyanın çevresini saran bir var ki bu kalkan nitrojen ve oksijenden oluşuyor.bu kalkan karbondioksit ve metan gazı sebebiyle zarar görüyor. gezegenin günden güne yok olması demektir bu efendim. 10 yıla kadar geri dönülmez hale gelecegi söylenmekte bu zararın.

ayrıca buzulların erimesi suların yüklemesi sorunsalı var tabii.en büyük etki bu, maksimum 20 sene sonra dünya nüfusunun neredeyse yarısının su kıtlığıyla karşı karşıya kalacağı düşünülüyor cünkü içme sularının kaynagı olan bir cok nehrin artık buzullar tarafından beslenemeyecegi düşünülmekte.

ayrıca 40 seneye kadar bitki ve hayvan türlerinin dörtte birinin yok olacagı ön görülmektedir. bu bana sorulursa kıyamet başlangıcıdır derim, efendim nacizane malum yaşım kemale erdi, bir ayagımız cukurda

o yüzden de kırmayalım birbirimizi hayat güzel 20 faktör güneş kremiyle daha da güzel.