yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

11 + 10 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
ydusozluk ydusozluk ydusozluk
 • laiklik

  /
  2
  sözüm ona yeni nesil jöntürklerin arkasına sığındıkları , işlerine gelmeyen her konuyu bu sözcüğe aykırı olduğunu söylüyerek engellemeye çalıştıkları, doğru düzgün bir tanımı bile olmayan,


  henuz yirmi yaşına gelmeyen çocukların kendisini bir tür burjuva veya derebeyi sandığı ( toplumda bahsedilme şeklinden dolayı) kavramdır
  din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gibi çok açıkça bir tanımı vardır.ayrıca yeni iktidarın üstüne basıp geçtiği bir kavramdır
  din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gibi çok açıkça bir tanımı vardır.ayrıca yeni iktidarın üstüne basıp geçtiği bir kavramdır
  laiklik kavrami dunyada pek yaygin bir durum degildir zira dunyada sadece amerika birleşik devletleri fransa hindistan japonya meksika portekiz türkiye endonezya senegal azerbaycan ve mali anayasasinda laiklik ilkesine yer vermistir. peki tam olarak nedir bu laiklik sorusunun cevabi pek cok cevrece anlasilmamaktadir kanimca. laki devlet, bir dine inanıp inanmama meselesini özel bir problem sayar, fertlerinin sadece maddi yönüyle ilgilenir, kendisi devlet olarak hiçbir dini taşımaz, hiçbir dini ayine iştirak etmez, fakat fertlerin her türlü dini serbestliklerini kabul eder. devlet, dini esaslara dayanan kanunlar yapamayacağı gibi, bütün dinlere eşit mesafede durur ve hiçbir şekilde dinlerin ibadet hüküm ve kurallarına müdahale edemez. bununla birlikte dinlerin amme düzenini bozacak davranışlarını da önlemekle yükümlüdür. gibi bir tanim vardir ancak laik devlet kavrami da zaman icinde revize edilmistir. mesela dini ayinlere katilmama ilkesi pek goz onunde bulundurulmamaktadir.


  tabii laiklik tek tarafli bir durumdur. devlet inanc unsururuna karsi kendini sorumlu hissetmezken bir inanca mensup kisilerin duzenini saglamak ve o inancin devlet duzeni ile calisen yanlarini duzenlemek devletin gorevidir. yani diger bir degisle din devlet islerine karisamazken laik toplumlarda devlet din islerine mudehale edebilir. yani genel bir degisle laiklik dinsizlik anlamina gelmemektedir laiklik tum inanclara esit mesafede olup tum inanclarin ilkelerini devlet ilkleri ile celismesine engel olamaktir.
  farklı dinlere ,hatta dinsizliğe dahi devletin eşit mesafede yaklaşmasıdır. devlet bi tüzel kişilik olduğu için herhangi bi dini olamaz. devlet dinsiz, imansız, kitapsızdır. zaten devletin herhagi bir dine yada dinsizliğe ayrıcalıklı davranması durumunda bu dine mensup olmayanlar yada bu dinsizliğe mensup olmayanlar kendi haklarını elde edemeyecektir.


  devletin görevlerinden biride yurttaşlarına din ve vicdan özgürlüğü sağlamaktır.buda laikliğin unusurlarından biridir. türkiye cumhuriyetide laik ,demokratik, sosyal bi hukuk devletidir. böylede kalacaktır, hiç kimseninde bunu değiştirmeye gücü yetmeyecektir.


  bazı bidon beyinliler sanki başörtüsü serbest kalınca bu laikliğe zarar verecek yada 100 sene geri dönmemize sebep olacakmış gibi saçmalıklarla sadece kendilerini kandırmaktadır. yavrucuğum belki sen hala ergenlik çağında olupta tarih kitabı okumayan birisi olabilirsin ama bu başörtüsü yasağı nezaman konmuş bi öğrende öğle saçmala ne saçmalayacaksan.


  içi boş mudur, dolu mudur bilemem ama kendisi bir devlet politikasıdır. seküler olma yolunda devlet elinden işletilir, başarılı olunca da o devlete seküler denir. vay bee.
  ilkokulda öğrendiklerimizle asla açıklayamayacagımız,içini dolduramayacagımız bir kelime.egemenlik gibi.neydi egemenliğin ilkokulda ki tanımı?üniversiteye geldin aynı mı?laiklikte böyle bir kelime işte.kimsenin tam tanımını yapamadıgı,onun yerine kelime oyunları ile anlatmaya calıstıgı,böylece herkes tarafından yanlıs anlasılmaya müsait bir kelime.